Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jak zachować się, gdy na drodze stanie agresywny pies? Warto pamiętać o kilku zasadach

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Spotkanie agresywnego psa na swojej drodze może przysporzyć nam gęsiej skórki. Należy jedna wtedy zachować spokój i zastosować się do zaleceń Policji i leśników.
Spotkanie agresywnego psa na swojej drodze może przysporzyć nam gęsiej skórki. Należy jedna wtedy zachować spokój i zastosować się do zaleceń Policji i leśników. Pixabay
Pies to najpopularniejsze zwierzę domowe w Polsce, gdzie około 8 mln. osób jest ich właścicielami. Niektóre z czworonogów nie mają jednak swojej rodziny i zamieszkują w schroniskach, a jeszcze inne włóczą się po lasach, wsiach i miastach w poszukiwaniu pożywienia. Bezpańskie psy możemy spotkać wszędzie. W takich sytuacjach warto zachować czujność, ponieważ nie zawsze zwierzę może być przyjaźnie nastawione do człowieka. Co jeśli na naszej drodze stanie agresywny pies? Jakie obowiązki mają właściciele zwierząt i co grozi za puszczanie ich wolno poza gospodarstwo? Policjanci i leśnicy radzą oraz sami starają się przeciwdziałać takim sytuacjom.

Spis treści

Na drodze staję agresywny, bezpański pies. Co robić?

Jak zachować się, gdy na naszej drodze pojawi się agresywny pies, a nigdzie wokół nie będzie jego właściciela? Policjanci wymieniają kilka zasad. Warto je zapamiętać oraz stosować się do nich w razie takiej potrzeby:

  • należy się zatrzymać, nie wolno uciekać,
  • nie powinniśmy patrzeć psu w oczy,
  • nie okazujmy strachu, paniki,
  • nie należy się odwracać się od zwierzęcia, zwłaszcza jeśli pies jest duży, istnieje ryzyko przewrócenia człowieka, gdy pies skoczy
  • należy ustawić się bokiem do psa, na lekko rozstawionych nogach, to pozwali utrzymać równowagę,
  • można przyjąć pozycję żółwia, dzięki której chroni się, te części ciała, które zwykle atakuje pies.

Gdy zauważymy, że po naszej okolicy wałęsają się bezpańskie psy, które są agresywne dla ludzi i innych zwierząt, należy zgłosić to na policję. Funkcjonariusze w takich przypadkach mogą powiadomić również lekarza weterynarii, który za pomocą specjalistycznego sprzętu odłowi takiego psa. Zwierzę następnie zostaje zbadane i zostawione na obserwacji, jeśli jest taka potrzeba. Następnie trafia do schroniska.

ZOBACZ TAKŻE

Obowiązki właściciela psa. Co trzeba zapewnić zwierzęciu?

Każdy właściciel psa musi pamiętać o obowiązkach, jakie nakłada na niego prawo. Są one opisane m.in. w Ustawie o Ochronie Zwierząt:

”Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Uwięź, na której jest trzymane zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu”.

Zwierząt nie wolno wypuszczać luźno, bez żadnego nadzoru poza własne gospodarstwo. W przypadku, gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany z takiego postępowania, policjant ma prawo wypisać mu mandat za niewłaściwe trzymanie zwierzęcia. Sprawa o ukaranie właściciela może zostać również skierowana do sądu w przypadku notorycznego braku nadzoru nad psem.

Inne postępowanie stosuje się w przypadku zwierząt bezdomnych. Zgodnie z zapisami Ustawy o Ochronie Zwierząt, zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienie im opieki, a także ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin. Lokalny samorząd ma ustawowy obowiązek podjęcia interwencji za pośrednictwem podmiotu, z którym ma podpisaną umowę dot. m.in. wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do schroniska.

ZOBACZ TAKŻE

Funkcjonariusze patrolują lasy i apelują do mieszkańców

Patrolowanie lasów przez policjantów we współpracy z służbą leśną, to jedno z zadań realizowanych w celu zapobiegania problemowi bezpańskich psów. Taki patrol miał niedawno miejsce w gminie Zagórów, w powiecie słupeckim. Asp. Karol Szulc z Posterunku Policji w Zagórowie wspólnie z Przemysławem Witkowskim ze Straży Leśnej Nadleśnictwa Grodziec przeprowadzili na początku sierpnia kontrolę w rejonie służbowym dzielnicowego.

- Wałęsające się psy, nie zawsze są bezdomne! To głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właścicieli np. są wypuszczane, aby sobie „pobiegały”, właściciele nie mają ogrodzonej posesji i nie mają kojca dla psa itp.

- apelują słupeccy policjanci.

ZOBACZ TAKŻE

Spotkanie agresywnego psa na swojej drodze może przysporzyć nam gęsiej skórki. Należy jedna wtedy zachować spokój i zastosować się do zaleceń Policji i leśników.

Jak zachować się, gdy na drodze stanie agresywny pies? Warto...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto