MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Złotów stara się o status uzdrowiska. Wszystkie badania potwierdziły aspiracje

Krzysztof Kuźmicz
Krzysztof Kuźmicz
Martin Nowak
Martin Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Złotów znów o bardzo duży krok bliżej od zostania uzdrowiskiem. Wszystkie przeprowadzone do tej pory badania potwierdziły, że gmina miejska i wiejska mają podstawy, by ubiegać się o ten status.

Złotów uzdrowiskiem?

Klimat w Złotowie ma właściwości lecznicze. Nie mają co do tego żadnych wątpliwości władze miasta, które starają się o to, aby Złotów stał się miastem uzdrowiskowym. Procedura ta może potrwać około dwóch lat, ale to nikogo nie zraża.

Jeżeli wszystko skończy się pomyślnie, to Złotów będzie pierwszym takim uzdrowiskiem w Wielkopolsce. Komu służy tutejszy klimat? Ano na przykład tym osobom, które zmagają się z problemami dróg oddechowych, kardiologicznymi czy neurologicznymi.

- Pracowaliśmy nad tym wiele miesięcy. Cała idea została zbudowana w 2016 roku, a tu dziś mieliśmy okazję, dzięki Funduszom Norweskim zrobić "sprawdzam" czy mamy faktycznie właściwości lecznicze klimatu. Badania i zaświadczenie już jest wydane czy mamy surowiec leczniczy. Zbadaliśmy dwa obszary: wody solankowe - są i borowina - jest. Właśnie przyszły z Państwowego Zakładu Higieny badania potwierdzające to, dlatego dziś spotkanie, które jest też informacją o tym co już osiągnęliśmy i co jeszcze przed nami z udziałem wszystkich zaangażowanych. I z udziałem osób, instytucji, które będą dalej zaangażowane w ten proces, bo to jeszcze nie koniec. Mamy podstawy, by zrobić kolejny krok i nie wolno tego zmarnować. To jest ogromna szansa dla tego miasta i dla następnych pokoleń. Trzeba teraz zestawić te informacje i zgodnie ze sztuką - to wszystko jest zapisane w ustawie - przygotować operat i uzyskać stosowną zgodę na uznanie gminy - co ciekawe nie tylko miasta, ale i sąsiedniej gminy - dlatego dzisiaj goście, czyli radni gminy wiejskiej i wójt gminy, ponieważ muszą wiedzieć co będzie z ich strony oczekiwane. Na pewno zgoda na to, aby przyjąć tą koncepcję, także i na swój pokład, że tak powiem i korzyści za tym idące, bo to jest cała masa korzyści dla społeczeństwa na rozwinięcie różnych działalności gospodarczych wokół tego, totalnie wpisująca się w tendencję dzisiejszych czasów. Także przed nami jest przygotowanie operatu, uzyskania tego statusu w sposób formalny, w tym przypadku za zgodą marszałka województwa wielkopolskiego -

mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa.

Walory zdrowotne Złotowa mogą przełożyć się na korzyści dla całego regionu.

- Te informacje zostały właśnie zaprezentowane podczas konferencji prasowej, ale już od kilku dni były też informacje na mieście Złotów i w całym subregionie Północnej Wielkopolski o tym, że Złotów ma szansę zostać uzdrowiskiem. Dzisiaj te dane, które potwierdzają walory zdrowotne dla tego właśnie miasta, dla subregionu zostały potwierdzone i władze mogą starać się o to, żeby Złotów był pierwszym miastem w Wielkopolsce, które będzie miało status uzdrowiska. Uważam, że jest to bardzo ważna rzecz, nie tylko właśnie dla Złotowa, ale dla całej Wielkopolski, gdyż w ten sposób będziemy mogli pokazać, że do naszego regionu warto przyjeżdżać nie tylko dla walorów krajoznawczych, które są przecież tutaj u nas piękne, nie tylko dla bogatej historii, nie tylko dlatego, że są bardzo mili, przyjaźni i przedsiębiorczy ludzie. Teraz będzie można tutaj przyjeżdżać również dla zdrowia - dodaje Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Uzyskanie oficjalnie statusu uzdrowiska może zająć jeszcze około dwóch lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto