Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej porodów w Wielkopolsce w minionym roku. Śrem poza "TOP 10" wielkopolskich porodówek, jego miejsce zajęła Piła

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Mniej porodów w Wielkopolsce w minionym roku. Śrem poza "TOP 10" wielkopolskich porodówek, jego miejsce zajęła Piła
Mniej porodów w Wielkopolsce w minionym roku. Śrem poza "TOP 10" wielkopolskich porodówek, jego miejsce zajęła Piła ilustracyjne/Piotr Krzyżanowski PPG
Narodziny dziecka to ważny moment dla każdego rodzica. Jedna z decyzji, jaka stoi przed przyszłą mamą i przyszłym tatą to wybór szpitala, gdzie maleństwo przyjdzie na świat. Wielkopolski Narodowy Fundusz Zdrowia podsumował miniony rok i wskazał, które porodówki były wybierane najczęściej. Szpital w Śremie poza dziesiątką najpopularniejszych porodówek w Wielkopolsce.

Spadek liczby porodów w Wielkopolsce

Co roku wielkopolski Narodowy Fundusz Zdrowia przekazuje informacje o ilości odebranych porodów w województwie. W 2023 roku wielkopolskie szpitale odebrały ich niemal 27 tysięcy, z czego niemal 15 tysięcy porodów odebranych zostało w subregionie poznańskim, w skład którego wchodzą Poznań, Śrem, Środa Wielkopolska, Gniezno, Września, Szamotuły, Oborniki, Grodzisk wielkopolski oraz Międzychód.

Warto zwrócić uwagę, że w stosunku do liczby odebranych porodów z roku 2022, miniony rok nie prezentuje się imponująco. Jak wynika ze statystyk udostępnionych przez wielkopolski NFZ, w 2022 roku odebrano niemal trzy tysiące więcej porodów niż w roku 2023. Co warto również zaznaczyć, ilość odebranych porodów nie jest równoznaczną z ilością urodzonych dzieci, a wynika to z faktu, że odbierano nie tylko pojedyncze porody, ale również porody mnogie, czyli bliźniacze itd.

Ścisłe "TOP 3" porodówek Wielkopolski

Ranking wielkopolskich porodówek przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia otwiera - i nie ma się co temu dziwić - tak jak w minionym roku Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu. Odebrano tam w 2023 roku 5303 porodów. W stosunku do porodów w 2022 roku odnotowano tu spadek liczby odebranych porodów o 553.

Na drugim miejsce pośród wielkopolskich porodówek, gdzie odnotowano najwięcej porodów, jest SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu z 2055 odebranymi porodami. W rankingu ten szpital poprawił swoją pozycję o jedno miejsce. Rok wcześniej z 1969 odebranymi porodami zajmował trzecie miejsce.

Trzecie miejsce, czyli ostatnie na podium w tegorocznym rankingu porodówek przygotowanym przez wielkopolski NFZ, zajmuje Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu z 1657 odbieranymi porodami. W stosunku poprzedniego rankingu poznański szpital miejski spadł o jedno miejsce. W 2022 roku odebrano tam 1979 porodów, co dawało szpitalowi im. F. Raszei drugie miejsce.

Kolejne miejsca w rankingu wielkopolskich porodówek za 2023 roku zajęły:

  • ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1561) – za 2022 r. na 4 miejscu z liczbą 1720 porodów,
  • Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1267) – za 2022 r. na 5. miejscu z liczbą 1548 porodów,
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1203) – za 2022 r. na 6 miejscu z liczbą 1546 porodów,
  • Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (1071) – za 2022 r. na 7. miejscu z liczbą 1200 porodów,
  • Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (910) – za 2022 r. na 8. miejscu z liczbą 973 porodów,
  • Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (909) – za 2022 r. na 9. miejscu z liczbą 965 porodów,
  • Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica (810) – za 2022 r. na 13. miejscu z liczbą 848 porodów.

W przypadku każdego z tych szpitali liczba porodów była niższa niż w roku 2022.

Szpital w Śremie poza "TOP 10" wielkopolskich pordówek

W minionym roku w dziesiątce wielkopolskich porodówek z największą liczbą odebranych porodów znajdował się również szpital w Śremie. W tym roku znalazł się on jednak poza "top 10" wielkopolskich porodówek i zajął dopiero 12 miejsce w rankingu przygotowanym przez wielkopolski NFZ. Na miejsce śremskiego szpitala wskoczył Szpital Specjalistyczny w Pile.

W 2023 roku w Szpitalu Powiatowym im. T. Malińskiego w Śremie odebrano 771 porodów, co jest liczbą mniejszą o 135 porodów od roku 2022, która pozwoliła śremskiej porodówce znaleźć się w czołówce.

Dodamy jeszcze, już jako ciekawostkę, że jeśli chodzi o Śrem, to tegoroczną listę porodów odebranych w Szpitalu Powiatowym im. T. Malińskiego otwiera dziewczynka. Urodziła się 1 stycznia o godz. 9.10 i otrzymała imię Mia.

Wielkopolanki rodziły także poza Wielkopolską w 2023 roku

Na koniec warto również dodać, że w zestawieniu liczby porodów za 2023 r. odnotowano również porody mieszkanek Wielkopolski poza województwem. Jak wynika ze statystyk NFZ, odnotowano 1742 porody kobiet z Wielkopolski poza granicami województwa. Z kolei 1733 porody odebrali wielkopolscy lekarze od kobiet, które mieszkając poza Wielkopolską.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto