Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowe studium w Poznaniu. Działkowcy muszą pożegnać się ze swoimi ogródkami

Alicja Durka
Alicja Durka
Małgorzata Kurasiak, prezeska ROD Energetyk 1 podkreślała, że miejsce jest ważne dla tysięcy osób, a teren jest bardzo źle skomunikowany z resztą miasta. W tworzonym nowym studium teren ogródków działkowych przeznaczony jest do zabudowy wielorodzinnej i usługowej, co spowoduje konieczność likwidacji istniejących od blisko stu lat ogródków działkowych.
Małgorzata Kurasiak, prezeska ROD Energetyk 1 podkreślała, że miejsce jest ważne dla tysięcy osób, a teren jest bardzo źle skomunikowany z resztą miasta. W tworzonym nowym studium teren ogródków działkowych przeznaczony jest do zabudowy wielorodzinnej i usługowej, co spowoduje konieczność likwidacji istniejących od blisko stu lat ogródków działkowych. Robert Woźniak
W wtorek radni miejscy obradowali na temat nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania. Nie wszyscy są zadowoleni z efektów rozmów. Ze swoimi ogródkami muszą m.in. pożegnać się dzierżawcy ogródków działkowych.

Miasto chce zlikwidować ogródki działkowe na Ostrowie Tumskim

Nowe studium podtrzymuje postanowienia z 2014 roku. W planach miasta, ogródki mają zostać przeniesione w inne miejsce na terenie Poznania, a działkowcy mają otrzymać rekompensatę finansową. Działkowcy ROD Energetyk 1 uwagi do studium zgłosili jeszcze w sierpniu ubiegłego roku, wraz z obszerną dokumentacją. Zostały jednak odrzucone przez Miejską Pracownię Urbanistyczną.

Działkowcy nie wyobrażają sobie jednak budowania wszystkiego od nowa. Na miejscu stworzyli już niepowtarzalną społeczność, a także przez wiele lat pielęgnowali swoje kawałki ziemi, a jak sami mówią, powtórzenie tego będzie niemal niemożliwe.

Małgorzata Kurasiak, prezeska ROD Energetyk 1 podkreślała, że miejsce jest ważne dla tysięcy osób, a teren jest bardzo źle skomunikowany z resztą miasta. W tworzonym nowym studium teren ogródków działkowych przeznaczony jest do zabudowy wielorodzinnej i usługowej, co spowoduje konieczność likwidacji istniejących od blisko stu lat ogródków działkowych.

Działki sąsiadują z gruntami, które wcześniej kupił developer i ma tam powstać zabudowa wielorodzinna. W dokumentacji czytamy też, że zdaniem miasta zagospodarowanie ogródków działkowych "nie przystaje do rangi miejsca".

Według przepisów, na przeniesienie musi wyrazić zgodę dwie trzecie działkowców. W przypadku braku zgody, miasto może wkroczyć na drogę sądową.

Działkowcy podnoszą także, że działki są w części terenem zalewowym, co udowadniają zdjęcia z podtopienia terenu z 2010 roku. Tereny zielone zmniejszają ryzyko zalań i lokalnych powodzi. W studium zostały te tereny oznaczone jako szczególnie zagrożone powodzią i stanowiące ochronę przed nią. Ich likwidacja podniesie ryzyko podtopień. Sam teren jest według działkowców niedostosowany do ciężkiej zabudowy, bo działki zostały stworzone na nasypie z 1928 roku.

Ostatecznie, radni odrzucili poprawkę, która miałaby uniemożliwić likwidację czy też przeniesienie działek. Dyrektor Natalia Weremczuk przekonuje, że na tle innych miast w Polsce, Poznań nieznacznie ingeruje w przestrzeń ogródków działkowych. Obecnie funkcjonujące działki ROD w Poznaniu mają 796,7 ha. Relokacji poddane zaś zostanie 76,9 ha. W Gdańsku zaś relokacja ma objąć aż 536 ha, a Bydgoszczy 164 ha. Gdyby przychylić się do prośby działkowiczów, miasto wylicza, że straciłoby 222 mld, ze względu na brak sprzedaży terenu pod zabudowę.

Poza tym, tereny są potrzebne na rozwój dróg, lotniska i mieszkalnictwa.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowe studium w Poznaniu. Działkowcy muszą pożegnać się ze swoimi ogródkami - Głos Wielkopolski

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto