18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zjazd Gnieźnieński: o kryzysie wartości w Europie i współdziałaniu w pomocy innym

IB
Jedną z prelegentów, mówiących o praktycznej stronie działalności charytatywnej, była Anna Dymna.
Jedną z prelegentów, mówiących o praktycznej stronie działalności charytatywnej, była Anna Dymna. Iza Budzyńska
w niedzielę zakończy się IX Zjazd Gnieźnieński.

Myślą przewodnią IX Zjazdu Gnieźnieńskiego jest Europa obywatelska, więc dyskusje i warsztaty sięgają w tym roku spraw praktycznych. Wyczekiwany przez uczestników był wczorajszy panel zatytułowany "Dzielić się pieniędzmi, dzielić się sobą", z udziałem szefów kilku z najpopularniejszych organizacji charytatywnych w Polsce.

Zabrakło na spotkaniu Jerzego Owsiaka, jednak pozostali prelegenci wypowiadali się jak najlepiej o współpracy z nim. Pytanie, czy nawzajem wrzucają do puszek, wysyłają smsy i klikają w Pajacyka, jak zauważa ks. Jacek Stryczek, inicjator "Szlachetnej Paczki", spłyca sprawę, bo tym, co tak naprawdę łączy ich wszystkich, jest to, że w swojej działalności spalają się bez reszty. W trakcie dyskusji okazało się, że na wielu polach organizacje współpracują ze sobą, dzielą się doświadczeniami, wolontariusze i podopieczni włączają się w inne inicjatywy.

- Gdyby nie inne organizacje, to mnie w ogóle by nie było - zaznacza Anna Dymna, założycielka Fundacji Mimo Wszystko. Ci, którzy ciekawi byli, czy dyrektor Caritas wrzucił pieniądze do puszek WOŚP - dowiedzieli się, że tak. Janina Ochojska zwróciła uwagę, że przepisy dotyczące rozliczania zbiórek publicznych w pewnej mierze utrudniają współpracę.

Dzisiaj większą część programu Zjazdu stanowią dyskusję i warsztaty, którze przydatne będą przede wszystkim działających w dobroczynnych organizacjach.
Prelegenci pierwszego dnia, wśród nich prof. Jerzy Buzek, mówili o kryzysie - gospodarczym i wartości. Prezydent Bronisław Komorowski, oficjalnie otwierający Zjazd, odwołał się do solidarnościowych tradycji, będących naszym "towarem eksportowym" w świecie, mówił o tym, że uniwersalne wartości i prawa człowieka mają swoje korzenie w chrześcijaństwie. Podkreślił rolę ekumenizmu, który jest wszechobecny podczas Zjazdów Gnieźnieńskich.

O kryzysie gospodarczym i wartości mówił także prof. Jerzy Buzek w swoim wykładzie wprowadzającym. Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego zwrócił uwagę, że dzisiejsza Europa jest "zimnym" związkiem państw, instytucji i interesów, a nie wartości i idei.

Wśród pozostałych wystąpień, wielki aplauz wywołały słowa s. Małgorzaty Chmielewskiej, przełożonej Wspólnoty "Chleb Życia".
- Moi bezdomni nie rozumieją dziewięćdziesięciu procent tego, co mówią księża w kościele. Tak być nie może. Powinniśmy właśnie tego nędzarza postawić w centrum kościelnej wspólnoty - zakończyła swój referat podczas sesji plenarnej po inauguracji Zjazdu. Zauważyłam, że najbiedniejszym daje się minimum, by nie umarli z głodu, ale odmawia się im uczestnictwa we wspólnocie - społecznej, gospodarczej i duchowej.

Zjazd zakończy się tradycyjnie odczytaniem "Przesłania do Europejczyków", które zostanie odczytane w niedzielę.

Zobacz galerię zdjęć ze Zjazdu Gnieźnieńskiego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto