Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztynianie na uroczystościach w Warszawie

Redakcja
Wolsztynianie skupieni w Stowarzyszeniu Miłośników Historii Wojskowości wzięli udział w uroczystościach poświęconych 94 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie.

Wolsztynianie wystawili Poczet Sztandarowy Związku Oficerów Rezerwy RP.

W skład pocztu weszli Zbigniew Heliński, Krzysztof Dobrowolski i Maciej Myczka- dowódca pocztu. SMHW wystawiło także oddział Powstańców Wielkopolskich wraz z Pocztem Sztandarowym kompanii powstańczej z Kaszczoru. Oddział stanowili: Robert Szwed – chorąży pocztu, Przemysław Hetka – dowódca pocztu, Patrycjusz Furmaniak – asysta, oraz Cecylia Longier, Maciej Nowak i Tomasz Hibner.

wolsztyn.naszemiasto.pl - dołącz do naszej społeczności w portalu Facebook '[/sc]

W uroczystościach wziął także udział emerytowany dyrektor Zespołu Szkół w Przemęcie – Prezes przemęckiego Koła TPPW pan Antoni Fornalski.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Powstańców Wielkopolskich i ich rodzin, która została odprawiona w kościele O. Dominikanów. We mszy uczestniczyło 14 pocztów sztandarowych z Wielkopolski. Z kościoła poczty sztandarowe przemaszerowały na Plac Piłsudskiego pod Grób Nieznanego Żołnierza.
 
Tam w asyście kompanii honorowej, oraz orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego odbyły się główne uroczystości patriotyczne z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz województwa wielkopolskiego.

Więcej w "Dniu Wolsztyńskim" 18 grudnia

 Gospodarzem uroczystości był marszałek woj. wielkopolskiego Marek Wożniak, na zaproszenie którego pojechali wolsztynianie.

Po uroczystych wystąpieniach, odbył się apel poległych, po którym uroczyście złożono wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. W imieniu Burmistrza Wolsztyna wieniec złożyli: Tomasz Hibner, Cecylia Longier i Maciej Nowak

. Był to jedyny wieniec od burmistrza z Wielkopolski. Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowej WP i pocztów sztandarowych. Następnie autokary przewiozły uczestników uroczystości na cmentarz powązkowski, gdzie w kwaterze Powstańców Wielkopolskich i Śląskich złożono wiązanki i zapalono znicze. Kwiaty złożono także pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
-Wróciliśmy około północy, zmęczeni, ale z poczuciem dobrze spełnionego, zaszczytnego obowiązku przypominania społeczeństwu o czynie niepodległościowym naszych dziadów i ojców – podkreśla Maciej Myczka z SMHW.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto