MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy czarny bocian już w Polsce. Do gniazda w Nadleśnictwie Bolewice wróciła Skierka! [FILM Z PRZYLOTU]

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Archiwum Nadleśnictwo Bolewice
Pierwszy bocian czarny już w Polsce. O tym fakcie poinformowało Nadleśnictwo Bolewice na swoim fanpage`u. "Skierka", bo tak ma na imię - pokonała dystans około 1,4 tys. kilometrów. Powróciła ze stałego greckiego zimowiska - szerokiej doliny rzeki Struma w pobliżu Kerkini Nathional Parc. Zimowała tam już po raz szósty.

Pierwsza oznaka wiosny - powrót bocianów do kraju!

Powrót bocianów do Polski dla wielu osób stanowi oznakę nadchodzącej wiosny. Jak informują Lasy Państwowe, do gniazda powrócił już także pierwszy z niezwykle rzadkich okazów - bocian czarny.

Leśnicy z Nadleśnictwa Bolewice dbają o rozpowszechnienie tej informacji!

Leśnicy z Nadleśnictwa Bolewice prężnie działają w mediach społecznościowych. Ich konto budzi ogromne zainteresowanie internautów z całej okolicy. Autorzy wpisów regularnie zamieszczają fotografie zwierząt i roślin oraz często dzielą się ciekawostkami. Udowadniają tym samym, że lasy na terenie nadleśnictwa kryją wiele niesamowitych tajemnic.

Wspaniała wiadomość - do kraju wrócił pierwszy czarny bocian!

W poniedziałek, 11 marca Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Bolewice opublikowało wpis, który wywołał ogromne zaciekawienie. Okazało się, że pierwszy bocian czarny jest już na terenie Polski. "Skierka", bo tak ma na imię nasza celebrytka, wróciła z greckiego zimowiska do Nadleśnictwa Bolewice. Leśnicy pokazali zdjęcie ptaka i jego przylot do gniazda.

- "Skierka" to najsłynniejsza w Europie samica bociana czarnego i właśnie dziś (przyp. red. 11 marca 2024 roku) powróciła ze stałego greckiego zimowiska - szerokiej doliny rzeki Struma w pobliżu Kerkini Nathional Parc. Zimowała tam już szósty raz. Nad Strumą spędziła 143 dni. Wystartowała z Grecji 3 marca o godzinie 9:00, wylądowała w Polsce przy gnieździe w Nadleśnictwie Bolewice 11 marca o godz. 14:00. Oczywiście nie leciała cały czas przez te 8 i pół dnia. Nocami odpoczywała, rankami żerowała i dopiero leciała dalej przez: Macedonię Północną, Serbię, Węgry i Słowację. Pokonała około 1400 km w linii prostej

- czytamy w opisie Komitetu Ochrony Orłów "Eagle Conserva", który został załączony do filmu. Jak dodają autorzy publikacji "Skierka" wykluła się z jaja w Puszczy Bolimowskiej w centralnej Polsce w 2017 roku.

- Założyliśmy jej wtedy w ramach projektu "BocianiMy w Lasach" logger nożny, który działa ciągle, nieprzerwanie od siedmiu lat! Skierka jest już doświadczoną samicą, po raz pierwszy przystąpiła do lęgu w 2021 roku w Nadleśnictwie Wolsztyn. W latach 2022-2023 gnieździła się z powodzeniem w dwóch różnych gniazdach w Nadleśnictwie Bolewice. To jej czwarty sezon lęgowy. Nie wiemy, gdzie i z jakim samcem przystąpi do lęgu. Jednak życzymy jej powodzenia!

- podkreśla komitet.

Bocian czarny - niewystępujący często okaz bociana w Polsce.

Bocian czarny to gatunek dużego ptaka z rodziny bocianowatych. Szeroko rozprzestrzeniony, choć niewystępujący często. W przeciwieństwie do blisko spokrewnionych bocianów białych, bociany czarne są płochliwe i skryte. Przeważnie przebywają pojedynczo lub w parach, zamieszkują głównie mokradła, okolice rzek czy wód śródlądowych.

Poniżej prezentujemy film z przylotu "Skierki":

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto