Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pierwszej Stolicy - Ojczysty się liczy!

jan
W Pierwszej Stolicy - Ojczysty się liczy!
W Pierwszej Stolicy - Ojczysty się liczy! archwium
Projekt związany z pielęgnowaniem ojczystego języka zakłada szereg warsztatów, akcji i konkursów pozwalających rozwijać nasze kompetencje językowe

W Pierwszej Stolicy - Ojczysty się liczy!

„W Pierwszej Stolicy – Ojczysty się liczy!” to tytuł projektu Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Na projekt składa się szereg działań: warsztatów, akcji i konkursów, których celem jest wspieraniu procesu kształtowania twórczych i świadomych postaw mieszkańców Gniezna wobec języka polskiego. Działania przeznaczone są dla trzech podstawowych grup odbiorców: dzieci, młodzieży oraz osób starszych i są realizowane od czerwca do listopada 2014 roku.

W Muzeum Początków Państwa Polskiego dla dzieci realizowane były warsztaty językowe „Rycerskie potyczki”. Tematem była kultura rycerska oraz piastowska i ich ślady w języku polskim.
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przez wakacje realizowała projekt pt. „Słodkie słowa”, która poprzez zagadki starała się rozpowszechniać zasady poprawnej ortografii języka polskiego. Łamigłówki polegały na uzupełnianiu pustych miejsc w wylosowanych wyrażeniach. Słowa, które trzeba było poprawnie uzupełnić, nie były przypadkowe i przy okazji wiązały się promocją czytelnictwa i biblioteki. W gnieźnieńskich przedszkolach i szkołach podstawowych zrealizowany zostanie cykl warsztatów „Małgosiu, Karolu – a jak by to inaczej powiedzieć?”. Zajęcia poświęcone będą zagadnieniu „Metafory” i „Synonimu” i ich funkcji w języku polskim.

Dla młodzieży przygotowano projekt: „A gdy Słowa orężem się stają”. Dzięki tej inicjatywie IV Festiwalowi Literackiemu „PRETEKSTY” (21-23 listopada 2014 r.) będzie towarzyszył w tym roku Konkurs Recytatorski „Niektórzy lubią poezję”. Celem konkursu skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu gnieźnieńskiego jest pobudzanie twórczych postaw uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wobec literatury pięknej. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres: [email protected] do 14 listopada 2014 r. Regulamin i wzór formularza można pobrać ze stron: www.Gniezno.eu. Podczas IV Festiwalu Literackiego PRETEKSTY odbędą się także m.in. warsztaty literackie.

Seniorzy natomiast będą mogli wziąć udział w projekcie: „A na Fyrtlu powiedzieli” Warsztaty z gwary wielkopolskiej poprowadzi jej znawca i miłośnik, „szczun z Kareji” – Jarek Mikołajczyk. Z kolei założeniem zajęć pn. „Oswoić Język – oswoić Świat” będzie przybliżenie osobom starszym nowych zjawisk, które zagościły w mowie potocznej, a które nierzadko są dla starszego pokolenia niezrozumiałe i stają się przyczyną wielu nieporozumień. Warsztaty poprowadzi prof. UAM dr hab. Eliza Grzelak, językoznawca, pracownik naukowy Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W projekt włączył się Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto