Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy możemy spodziewać się zmian? Kto będzie zarządzał Muzeum w Winnej Górze?

Sandra Perlińska
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
Na horyzoncie pojawiła się niezwykła szansa dla Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Muzeum może przyjąć nowe obowiązki i stać się zarządcą Muzeum w Winnej Górze. Jednak dyrektor dobrzyckiego placówki Wiesław Kaczmarek wciąż nie potwierdza medialnych doniesień

W mediach pojawiły się informacje, iż Muzeum w Dobrzycy będzie zarządzać Muzeum w Winnej Górze oraz że barokowy dwór otrzyma nazwę Muzeum im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Czytelnicy dopytywali co to oznacza dla naszego muzeum. - Czy to zaszczyt, czy kolejne obowiązki? Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy na tym straci, czy zyska? - pyta jeden z miłośników dobrzyckiego obiektu.

Wiesław Kaczmarek dyrektorem w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy jest od 2015 roku. To ekonomista, informatyk, muzealnik z Łodzi. Nominację Zarządu Województwa Wielkopolskiego otrzymał na 3 lata. Podkreśla, że faktycznie do końca marca ma umowę o pracę w muzeum w Dobrzycy. Jednak w rozmowach z organizatorem obie strony wyraziły chęć dalszej współpracy. - Należy więc poczekać na konkretne propozycje ze strony urzędu marszałkowskiego - mówi. Dyrektor od początku miał pomysł na dobrzycką placówkę. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy jest jedynym muzeum ziemiaństwa w Polsce, dlatego Wiesław Kaczmarek planował uczynić z Dobrzycy ośrodek wiedzy o polskich ziemianach.

Co do przejęcia „pod swoje skrzydła” Muzeum w Winnej Górze, zdradza niewiele. - Rozmawiałem z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem na temat koncepcji zagospodarowania pałacu w Winnej Górze na muzeum, z zachowaniem tematu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego - tłumaczy, jednak dodaje, że to tylko element koncepcji. Wiesław Kaczmarek wyjaśnia, że sformułowanie takich określeń przez marszałka na spotkaniu noworocznym i ich relacja w prasie może być wypadkową pewnych kontekstów wypowiedzi jak i skrótów relacji prasowych. Gen. Jan Henryk Dąbrowski w Winnej Górze spędził ostatnie lata swojego życia. Tam jest pochowany. To miejsce nadał mu w 1807 roku cesarz Napoleon wraz z okolicznymi folwarkami. Obecnie w pałacu w Winnej Górze znajduje się niewielka ekspozycja poświęcona generałowi.

- Według wstępnych ustaleń będzie to znacznie szerszy kontekst niż tylko muzeum jednego bohatera - podkreśla dyrektor dobrzyckiego muzeum. Dodaje, że to jedyne znane mu dotychczas fakty. Zaznacza, że póki nie będzie miał oficjalnego przekazania obiektu pod zarządzanie, nie będzie potwierdzał swojego zaangażowania w ten projekt. Po odpowiedź na pozostałe pytania, dyrektor odsyła „Gazetę Pleszewską” do Marszałka Wojewódzkiego i Departamentu Kultury Urzędu Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak informował, że odkupienie pałacu ma być prezentem dla Wielkopolan na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski.Z nieoficjalnych informacji wynika, że kupno dworu w Winnej Górze jest możliwe jeszcze w I poł. 2018 roku, natomiast do listopada być może uda się otworzyć w pałacu placówkę muzealną. Wszystko ma zostać rozstrzygnietę w ciągu najbliższych miesięcy.

Winna Góra to wieś w gminie Środa Wielkopolska. Jej nazwa pochodzi od powszechnych w okolicy w wiekach średnich winnic. To właśnie tam znajduje się zabytkowy dwór, który chce kupić samorząd województwa wielkopolskiego.

Samo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy też stawia na zmiany i wciąż zaskakuje swoich miłośników. Kilka tygodni temu zakupiono nowe eksponaty. Teraz w salach dobrzyckiego pałacu znajdziemy zabytkową broń palną z XVIII i XIX wieku, które prawdopodobnie używane były podczas polowań. Kilka dni temu dobrzyckie muzeum uruchomiło sklep internetowy. Teraz bez wychdzenia z domu można kupić bilety, gadżety, czy muzealne publikacje.

Po raz kolejny Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy przyłącza się do akcji zniżkowej organizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polską Organizację Turystyczną „Polska Zobacz Więcej - Weekend za pół ceny!” Specjalnie dla wszystkich miłośników podróżowania i aktywnego wypoczynku przygotowano specjalną ofertę: w piątek 9 marca oraz w niedzielę 11 marca bilety normalne będzie można nabyć w cenie biletów ulgowych (5 zł), natomiast bilety ulgowe już w cenie 2 zł, natomiast w sobota 10 marca 2018 to dzień bezpłatnego wstęp (wynajęcie przewodnika o połowę taniej - 12,50 zł!).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto