Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasa zdrowia PZU w Plantach gotowa[ZDJĘCIA]

Irena Kuczyńska
Trasa zdrowia PZU w Pleszewie
Trasa zdrowia PZU w Pleszewie Anna Bogacz
Trasa Zdrowia PZU w Plantach to 9 instalacji treningowych rozmieszczonych na ponad 2 km. Przy każdym urządzeniu znajduje się tablica informacyjna z przykładowymi ćwiczeniami i wskazówkami dotyczącymi ich wykonywania.

Na nowej ścieżce zdrowia! Pamiętacie stare stalowe urządzenia, z których dziś już niewiele zostało? Teraz w pleszewskim kompleksie leśnym stanęło 9 nowych urządzeń do ćwiczeń. Zobacz jakich!
Trasa Zdrowia PZU to 9 instalacji treningowych rozmieszczonych na ponad 2 km. Przy każdym urządzeniu znajduje się tablica informacyjna z przykładowymi ćwiczeniami i wskazówkami dotyczącymi ich wykonywania. Trasa rozpoczyna się od wejścia głównego do parku. Co zatem znajdziemy na trasie w pleszewskich „Plantach”? Oto urządzenia w kolejności :
1) Równoważnia zygzak - stacja zbudowana z belek zamocowanych równolegle do podłoża. Znakomite miejsce do ćwiczenia równowagi i wzmacniania mięśni głębokich. Najmłodsi, w formie zabawy, mogą przechodzić po belce, utrzymując równowagę, natomiast dorośli, podczas przerwy w treningach, mogą ćwiczyć balans. Dodatkowo na przyrządzie można ćwiczyć mięśnie brzucha, grzbietu, rąk i nóg.
2) Stacja z drabinką - przyrząd służy do wzmacniania obręczy barkowej. Ćwiczenia na tej stacji zwiększają siłę mięśniową górnych partii ciała, która przydaje się np. osobom trenującym wspinaczkę. Drabinka może być wykorzystywana również na inne sposoby przez dzieci i dorosłych.
3) Pachołki „Slalom” – stacja zbudowana z palików o różnej wysokości, ułożonych w niestandardowy sposób. Wykorzystywana w różnorodnych wyścigach dzieci. Może służyć również jako stopień, równoważnia lub do ćwiczeń rozciągających.
4) Drążki - stacja zbudowana z poziomych drążków, zamocowanych na różnej wysokości (daje to możliwość ćwiczenia osobom różnego wzrostu oraz wieku). Jest to jeden z bardziej lubianych przez dzieci i mężczyzn przyrządów do ćwiczeń. Wielofunkcyjny przyrząd, służący również do rozciągania, ćwiczenia mięśni brzucha oraz ramion. Zwis na prostych rękach sprawi, że wydłużymy oraz zrelaksujemy dolną część kręgosłupa.
5) Płotki równoległe - przyrząd zbudowany z ułożonych równolegle trzech równoważni o różnych wysokościach. Stację można traktować jako tor przeszkód w zabawach z dziećmi, ale również do budowania szybkości, zwiększania masy mięśniowej oraz gibkości.
6) Poręcze - instalacja zapożyczona z gimnastyki artystycznej, skierowana przede wszystkim do dorosłych, którzy mogą ćwiczyć na niej głównie mięśnie obręczy barkowej, oraz dla dzieci, które przy pomocy osoby dorosłej popracują nad górną częścią tułowia.
7) Ławeczka - prosty, wielofunkcyjny przyrząd służący do ćwiczenia wszystkich partii mięśniowych. Można na nim wzmacniać mięśnie brzucha, używać go jako stopień, może również służyć do rozciągania.
8) Płotki pochyłe - instalacja zbudowana z czterech masywnych bel, ułożonych na przemian pod pewnym kątem, skierowana zarówno do dorosłych jak i do dzieci. Wszechstronny przyrząd do ćwiczeń, który pozwoli nam zadbać o poprawienie kondycji, sprawności oraz koordynacji ruchowej, jak również wzmocnić ręce oraz nogi.
9) Równoważnia prosta - przyrząd mający wszechstronne zastosowanie. Można na nim ćwiczyć równowagę, mięśnie nóg oraz rąk. Znakomita instalacja dla dzieci, które w bezpieczny sposób, poprzez zabawę, mogą wykonywać proste ćwiczenia ogólnorozwojowe.
Trasę zdrowia sfinansowała grupa ubezpieczeniowa PZU. Trzeba było jednak wygrać konkurs. Pleszew znalazł się wśród 30 miast, którym się to udało. Wyboru dokonała Komisja Konkursowa PZU na podstawie przebiegu warsztatów konsultacyjnych, które w maju br. odbywały się w kilkudziesięciu polskich miastach.

O wyborze zwycięzców decydowały przede wszystkim takie czynniki jak frekwencja na warsztatach, uczestnictwo osób z różnych grup wiekowych i społecznych, wsparcie realizacji programu ze strony organizacji pozarządowych, zaangażowanie grupy warsztatowej w wybór ostatecznej lokalizacji Trasy i w stworzenie Planu Animacji na Trasie, a także wszelkie niestandardowe, poza warsztatowe działania — sondy, ankiety, wizje lokalne, konkursy czy relacje zdjęciowe i materiały wideo. W Pleszewie ogromny udział w akcji miały dzieci uczęszczające do pleszewskiej „Akademii Sportu i Przygody” czyli kolonii organizowanych przez spółkę Sport Pleszew.

Koszt Trasy Zdrowia to łącznie ponad 50 tys. zł. Pleszewski samorząd poniósł tylko koszt przygotowania terenu do montażu instalacji. Już niebawem cyklicznie na trasie będą się odbywać profesjonalne zajęcia z instruktorem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trasa zdrowia PZU w Plantach gotowa[ZDJĘCIA] - Wielkopolskie Nasze Miasto

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto