Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmigiel. Plany zmian w oświacie

Andrzej Rajewicz
Ostatnia sesja rady miejskiej Śmigla
Ostatnia sesja rady miejskiej Śmigla Andrzej Rajewicz
Ostatnią sesję Rady Miejskiej Śmigla zdominowały kwestie związane z oświatą. W tym zakresie radni mieli podjąć uchwałę w sprawie obniżki tygodniowego wymiaru godzin lekcyjnych i określenia tygodniowego wymiaru godzin dla niektórych nauczycieli w śmigielskich placówkach oświatowych. Według uchwały tymi „niektórymi” nauczycielami określonymi w przegłosowanej uchwale byli dyrektorzy, wicedyrektorzy, oraz nauczyciele pełniący obowiązki kierownicze w szkołach i przedszkolach.

Ostatnią sesję Rady Miejskiej Śmigla zdominowały kwestie związane z oświatą. W tym zakresie radni mieli podjąć uchwałę w sprawie obniżki tygodniowego wymiaru godzin lekcyjnych i określenia tygodniowego wymiaru godzin dla niektórych nauczycieli w śmigielskich placówkach oświatowych.

Według uchwały tymi „niektórymi” nauczycielami określonymi w przegłosowanej uchwale byli dyrektorzy, wicedyrektorzy, oraz nauczyciele pełniący obowiązki kierownicze w szkołach i przedszkolach.

Podczas dyskusji zamiar zmniejszenia liczby godzin krytykował między innymi radny Wojciech Adamczewski. - W wielu krajach europejskich liczba tych godzin jest większa niż u nas. Proponuję, aby nie zmniejszać tych godzin o tyle, co zaproponowano, ale pozostawić po dwie godziny więcej - mówił radny.

Radny zgłosił także wniosek formalny o przegłosowanie swojej propozycji, który jednak został odrzucony przez radę. Wcześniej nad propozycją radnego odbyła się dyskusja. - Ta liczba godzin którą zaproponowaliśmy w uchwale jest uzgodniona z dyrektorami szkół i pozytywnie zaopiniowana przez nauczycielskie związki zawodowe. To co proponujemy, to mniej więcej taki sam czas pracy dla takich nauczycieli, jaki jest w innych gminach naszego powiatu - mówił Marcin Jurga, zastępca burmistrza Śmigla. - Apeluję, abyśmy przegłosowali uchwałę w takim brzmieniu, jak zostało to przedstawione - mówiła burmistrz Małgorzata Adamczak, która podkreślała, że tak naprawdę dyrektorzy szkół pracują często nawet więcej niż to wynika z karty nauczyciela.

W czasie piątkowej sesji radni przegłosowali także uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów w gminie do nowego ustroju szkolnego. Tutaj reforma spowoduje konieczność likwidacji gimnazjum w Śmiglu. W uchwale radni przegłosowali m.in. włączenie Gimnazjum im. Konstytucji 3 Maja do Szkoły Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja. Od 1 września rozpocznie się kształcenie w klasie pierwszej ośmioletniej podstawówki, a gimnazjum zakończy działalność 31 sierpnia. Gimnazjum im. por. Stefana Rysmanna w Bronikowie zostanie włączone do SP w tej samej miejscowości. Tym samym gimnazjum zakończy działalność. Również Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Czaczu włączone zostanie do tamtejszej podstawówki. Gimnazjum w Starym Bojanowie także do SP w St. Bojanowie.

W przypadku Zespołu Szkół i Gimnazjum w Starej Przysiece Drugiej powstanie tam ośmioklasowa podstawówka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto