18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera książki "Poznań fantastyczny" - zbioru opowiadań fantastycznych o Poznaniu [ZDJĘCIA]

Kamil Babacz
Pomysłodawca konkursu, Mateusz Malinowski oraz autor jednego z opowiadań, Jakub Biernacki
Pomysłodawca konkursu, Mateusz Malinowski oraz autor jednego z opowiadań, Jakub Biernacki Kamil Babacz
Nowa książka o Poznaniu już zaczyna pojawiać się w księgarniach. Przeczytajcie o międzywojennym Poznaniu w stylu steampunk, ulicy jako żywej istocie i naszym mieście u progu apokalipsy!

Książka "Poznań fantastyczny. Miasto wyobraźni" ukazała się nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Jest efektem konkursu na najlepsze opowiadanie fantastyczne inspirowane Poznaniem, który zorganizowano wiosną 2012 roku.

Zobacz też: Festiwal Pyrkon w Poznaniu

W jury zasiedli specjaliści od literatury - profesor Przemysław Czapliński - historyk literatury, krytyk literacki i eseista, Marcin Mortka - autor artykułów o tematyce RPG oraz książek fantasy, Piotr Bojarski - dziennikarz "Gazety Wyborczej", autor powieści "Kryptonim Posen", Magdalena Surma-Konwinska - znawczyni literatury SF oraz Borys Fromberg - zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta.

- Przysłano prawie 300 opowiadań. Wysyłano je z całego kraju, pisali je także Polacy mieszkający za granicą. Wybrane teksty reprezentują bardzo szerokie spektrum fantastyki. Jest tu i Poznań futurystyczny, i wizja apokaliptyczna, i Poznań międzywojenny w stylu steampunk, i historia alternatywna, i światy równoległe. Wszystko to, co najczęściej w fantastyce występuje - mówi Mateusz Malinowski, redaktor naczelny Poznańskiego Biuletynu Miejskiego i pomysłodawca konkursu.

Wizję Poznania w konwencji steampunk przygotował laureat drugiego miejsca, Jakub Biernacki z Krakowa.

- Zacząłem poważniej zajmować się pisaniem wraz z tym i jeszcze jednym konkursem - opowiada Jakub. - Akcja dzieje się w XX-leciu międzywojennym, podczas trwania Powszechnej Wystawy Krajowej. Pojawia się intryga - pomysł kradzieży pewnego wyjątkowego wynalazku. Jedną z postaci jest Marszałek Piłsudski.

Zwycięskie opowiadanie napisał Adam Kubacki. "Zagłada ulicy Wyobraźni" jest metaforyczną opowieścią o ulicy, która ożyła.

- Moje opowiadanie jest o ulicy, która zbuntowała się wobec rzeczywistości, w której żyje i zaczęła działać na własny rachunek. Musiała zdobywać pożywienie, więc pasożytowała na innych ulicach. Jest fikcją, pewnym odstępstwem od normy. Władze miasta, reprezentujący rzeczywistość, postanawiają ją upolować i przyswoić. Udaje im się ją złapać, co kończy się dla niej śmiercią. Upaństwowiona wyobraźnia po prostu ginie - gdy norma akceptuje inność, to inność traci swoją wartość - opowiada autor opowiadania.

Książka już trafiła na półki niektórych księgarni. W kolejnych znajdzie się w przyszłym tygodniu, a już w kwietniu rozpocznie się następna edycja konkursu. Jej rezultatem ma być kolejna publikacja.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto