Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Jak zostać dawcą szpiku?

Krystian Lurka
Paweł Miecznik
Mimo kampanii społecznych nadal jedna trzecia potrzebujących nie odnajduje odpowiednich dawców szpiku. Zapisanie się do bazu potencjalnych dawców to nic trudnego, a przeszczep szpiku kostnego to najłatwiejsza możliwość na uratowanie czyjegoś życia.

Pierwszym krokiem, aby stać się dawcą jest wizyta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na ul. Marcelińska, w autobusie RCKiK lub podczas wyjazdów pracowników Centrum w teren.

Zobacz też: Poznańska Drużyna Szpiku

Przyjście do Centrum nie musi być wcześniej zapowiedziane. Każdy potencjalny dawca może zgłosić się bez specjalnego przygotowania. Warunkami koniecznymi są: posiadanie przy sobie dokumentu ze zdjęciem, odpowiedni stan zdrowia i spożycie posiłku oraz co najmniej jednej szklanki płynu.

Po przyjściu w odpowiednie miejscu kandydata prosi się o zarejestrowanie i wypełnienie kwestionariusza i deklaracji woli. Potem przyszły dawca musi przejść badanie lekarskie.

Podczas rozmowy ustala się czy kandydat jest w odpowiednim stanie zdrowia. Dawcą szpiku może być każdy zdrowa osoba, od 18 do 50 roku życia, która nie jest zakażona wirusem HIV, nie miała wykonywanego w ciągu ostatnich 12 miesięcy tatuażu, nie jest w ciąży, nie stosuje leków hormonalnych i nie przebyła zawału serca.

Po rozmowie z lekarzem chętnemu pobiera się dwie próbki krwi do badań. Jedna próbka przejdzie specjalistyczne badanie antygenów. Druga trafia do archiwum.

Wyniki badań z imieniem i nazwiskiem zapisane zostają są w polskim Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Takie informacje udostępniane są wszystkim potrzebującym z całego świata. W chwili kiedy chory wymaga przeszczepu przeszukiwane są zasoby bazy posiadającej ponad 20 milionów osób, które w razie potrzeby są gotowe do pomocy.

Kandydat na dawcę nie ponosi żadnych kosztów. Wszystkiego potrzebne czynności odbywają w Centrum.

W przypadku kiedy w którymś z ośrodków zajmujących się przeszczepianiem szpiku znajduje się pacjent oczekujący pomocy, odpowiedni dawca zostanie powiadomiony o konieczności zgłoszenia się do jednego z ośrodków. Po wykonaniu kolejnych badań kandydat zostanie poproszony o zgody na pobranie szpiku lub komórek krwiotwórczych ze szpiku.

Zobacz też: Poznań: Drużyna Szpiku obdarowała małych pacjentów prezentami [ZDJĘCIA]

Sam proces pobierania odbywa się na dwa sposoby (w zależności od potrzebującego i pomagającego) W pierwszym przypadku, jest to pobierania komórek z krwi obwodowej. W drugi - przy znieczuleniu ogólnym - z kości biodrowej. Obydwa są bezbolesne i bezpieczne. A jak zapewniają pracownicy Centrum naprawdę ratują życie wielu potrzebującym.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto