18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie warszawskie - obchody w Kościanie [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Powstanie warszawskie - obchody w Kościanie
Powstanie warszawskie - obchody w Kościanie
Powstanie warszawskie - obchody w Kościanie zaczęły się o godzinie "W". Najpierw było składanie kwiatów na pl. Niezłomnych, potem spotkanie w muzeum regionalnym.

Powstanie warszawskie - obchody w Kościanie rozpoczęły się o godzinie "W" od składania kwiatów na pl. Niezłomnych. Przedstawiciele samorządów pochylili się nad tablicą upamiętniającą kościaniaków walczących w AK. Po uroczystości, w muzeum regionalnym można było wysłuchać wykładu red. Jerzego Zielonki poświęconego mieszkańcom powiatu kościańskiego, którzy brali udział w w powstaniu warszawskim.

- Mamy dane dotyczące 147 osób. Na razie udało się zweryfikować informacje dotyczące około 50 powstańców - mówi Jerzy Zielonka. - Są to osoby, które urodziły się w naszym powiecie lub mieszkały tu przed, albo po wojnie. Kościaniacy uciekali do Warszawy w 1939 roku przed hitlerowcami. Wielu przedstawicieli ziemiaństwa czy inteligencji miało w stolicy mieszkania. W Warszawie angażowali się w działalność konspiracyjną.

Zobacz też: Śmigielanie, którzy walczyli pod Monte Casino [zdjęcia]

Jerzy Zielonka uważa, że współcześnie za mało mówi się o udziale harcerzy w powstaniu warszawskim. Po wykładzie regionaliści Jan Pawicki i Jerzy Zielonka dyskutowali m.in. o badaniach związanych z powstaniem. - Jedna z ostatnich tez głosi, że uratowało ono Zachód. Gdyby Stalin nie wstrzymał ofensywy, jego armia zajęłaby znaczną część Europy Zachodniej - mówił Jan Pawicki.

Obchody w Kościanie zakończyły się konkluzją, że badania nad powstaniem warszawskim trwać będą jeszcze długo, ale najważniejszym celem jest zachowanie pamięci o powstańcach i doprowadzenie do sytuacji, w której wszyscy, bez względu na przynależność polityczną, będą potrafili zgodnie czcić pamięć ludzi walczących w 1944 roku w stolicy.

Koscian.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto