Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowy program pomaga zającom

Andrzej Rajewicz
Dekoracja najlepszych myśliwych po polowaniu powiatowym w ubiegłym roku
Dekoracja najlepszych myśliwych po polowaniu powiatowym w ubiegłym roku Andrzej Rajewicz
Powiatowy program pomaga zającom. Od 2007 roku powiat kościański prowadzi „Program regulacji liczebności w obwodach łowieckich w celu restytucji zająca szaraka".

Powiatowy program pomaga zającom. Od 2007 roku powiat kościański prowadzi „Program regulacji liczebności w obwodach łowieckich w celu restytucji zająca szaraka". W ramach tego programu realizowanego wspólnie ze stacją badawczą PZŁ w Czempiniu, Starostwo organizuje powiatowe polowania na lisa. Oprócz polowań istotnym elementem programu jest także zachęcanie rolników w powiecie kościańskim do sadzenia tzw. poplonów, które zimą mogą stanowić naturalną ochronę dla zajęcy i mniejszej zwierzyny.

Rezultatem kilkuletnich wysiłków powiatu i myśliwych jest stopniowy wzrost liczby zajęcy na terenie całego powiatu kościańskiego oraz wyraźny spadek liczby lisów. W ubiegłym roku w realizacji programu wzięli udział myśliwi z sześciu kół łowieckich i dwóch ośrodków hodowli zwierzyny. Podczas całego sezonu pozyskano 798 lisów. Tytuł lisiarza roku i pamiątkową statuetkę otrzymał Adam Jankowski z Koła Łowieckiego „Knieja” Poznań. Drugie miejsce zajął Jacek Wasielewski (również Koło Łowieckie „Knieja” Poznań), trzecie Marek Ostrowski (KŁ „Szarak” Krzywiń), a czwarte Robert Kubiak (KŁ „Ryś” Kościan).

Polowania powiatowe zakończyły się dobrym wynikiem co podkreślali sami myśliwi podczas spotkani podsumowującego program, które odbyło się w Czempiniu. Od czerwca w Starostwie Powiatowym mogli także zgłaszać zapotrzebowanie na darmowe ziarno rolnicy z całego powiatu. Ostatecznie po materiał siewny głównie ziarno gorczycy zgłosiło się 32 rolników. Powiat rozdysponował 3 tony ziarna za łączną kwotę ponad 9 tysięcy złotych, co wystarczyło na powierzchnię zasiewu 150 hektarów.

- Istotą realizacji naszego programu jest odbudowa i zwiększenie liczebności zająca na naszym terenie - podkreśla mówi Beata Kownacka, naczelnik Wydziału Architektury, Budownictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie. Z tego też powodu podejmowane były różne działania, które miały pomóc zającom i innej zwierzynie drobnej rozwijać się i rozmnażać. Prowadzone coroczne analizy nad wynikami realizacji programu doprowadziły do wniosku, że sama likwidacja największego zagrożenia dla zwierzyny drobnej, jakim jest lis nie wystarcza. Podjęto decyzję o próbie stworzenia lepszych warunków bytowania zwierzyny, poprzez zasiewy poplonów, które dadzą schronienie zającom w okresie jesienno-zimowym. - Dla realizacji tego celu konieczna była współpraca z rolnikami, którzy zainteresowani byliby takimi działaniami. Okazało się, że w każdym roku realizacji tego zadania, zakupiona przez powiat gorczyca znalazła odbiorców. Program jest ciągły i dostosowywany do sytuacji występującej w przyrodzie - wyjaśnia.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto