Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszewski szpital jest w sieci. Co to oznacza dla pacjentów?

Sandra Perlińska
W piątek, 15 września wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał ostatnie umowy ze szpitalami, które zostały zakwalifikowane do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Dla szpitali oznacza to, że nie muszą się już martwić o pieniądze - mają gwarancję, że NFZ podpisze z nimi umowę. Co na to wszystko prezes PCM Pleszew Tadeusz Stefaniak?

Ustawa o tzw. sieci szpitali zacznie obowiązywać lada dzień, bo już od początku października. Na działalność sieciowych szpitali, których w Wielkopolsce jest 49, wielkopolski NFZ przeznaczył do końca roku 883,5 miliona złotych. Jednym z tych szpitali jest Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie.

Negocjacje trwały do końca

Dwa tygodnie przed wejściem w życie zmian w finansowaniu i organizacji świadczeń opieki zdrowotnej zakończyły się kilkunastodniowe negocjacje z dyrektorami „sieciowych” placówek - mówi Jacek Bartkowiak z wielkopolskiego oddziału NFZ. - Szpitale, które znalazły się w „sieci”, mają zagwarantowane finansowanie przez NFZ udzielanych świadczeń w formie ryczałtowej i nie będą musiały uczestniczyć w konkursach - dodaje Bartkowiak.

Według założeń twórców ustawy ryczał oznacza stabilność finansowania, która pozwoli na lepsze planowanie działania i zarządzanie szpitalami, powinna też poprawić koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Czy tak będzie w rzeczywistości? Dyrektorzy szpitali podkreślają, że tak naprawdę trzeba poczekać, jak system zadziała w praktyce.

- Sposób wyliczenia ryczałtu na pierwszy okres rozliczeniowy był jednolity dla wszystkich oddziałów funduszu. Jego podstawą były wykonania procedur medycznych z 2015 roku. - Ryczałty na kolejne okresy mają być wyliczane nie tylko w oparciu o liczbę i rodzaj wykonanych świadczeń, będą korygowane współczynnikami związanymi z jakością leczenia - tłumaczy Jacek Bartkowiak z NFZ w Poznaniu.

PCM także w sieci

Z punktu widzenia mieszkańców powiatu pleszewskiego najważniejsza informacja to, fakt, że Pleszewskie Centrum Medyczne bez problemów znalazł się w sieci. PCM uzyskał II poziom. . Oznacza to, że placówka będzie miała zagwarantowane otrzymywanie ryczałtu na leczenie przez najbliższe 4 lata.

Co, tak naprawdę, to oznacza dla pacjenta? Przede wszystkim, jak obiecują ministerstwo zdrowia i NFZ, sieć zapewnia koordynację leczenia oraz lepszą dostępność poradni przyszpitalnych. Oznacza to, że każdy pacjent, który zostanie objęty opieką poradni przyszpitalnej, może liczyć na kompleksową pomoc, w której znajdzie się także leczenie ewentualnych powikłań, czy zapewnienie rehabilitacji po zakończeniu leczenia szpitalnego. Za organizacje takiej opieki odpowiadać ma szpital.

Dla prezesa PCM w Pleszewie Tadeusza Stefaniaka najważniejsze jest, żeby pacjent nie poczuł żadnej różnicy. - Pacjent ma nie wiedzieć że jest zmiana, że szpital będzie inaczej finansowany i są lekkie zawirowania. Pacjent powinien wiedzieć, że leczy się na tym samym, a nawet lepszym poziomie - dodaje. Według niego nowa reforma służby zdrowia wcale kolejek nie skróci, a może wywołać nawet odwrotny skutek.

Już w marcu prezes PCM w Pleszewie wspominał, że jeżeli w małych szpitalach zostaną zlikwidowane niektóre dziedziny, to w większych ośrodkach liczba oczekujących pacjentów będzie wyższa. Ale bez szczegółowych danych z Ministerstwa Zdrowia trudno jest jednoznacznie stwierdzić.

Na efekty funkcjonowania „sieci” poczekać muszą nie tylko dyrektorzy placówek, ale też pacjenci. Jedna niektóre zmiany wynikające z ustawy zauważalne będą natychmiast. To chociażby realizacja nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (tzw. wieczorynka).

Obecne umowy na te świadczenia obowiązują do końca września i już od października zasady funkcjonowania „wieczorynek” zmienią się.

Będą zmiany

Wprowadzane zmiany dają większe uprawnienia dyrektorom szpitali. Kiedyś przesunięcia środków między poszczególnymi działami działalności wymagały zgody Narodowego Funduszu Zdrowia. Teraz znajdą się w kompetencjach dyrekcji. Co ważne - z zapowiedzi Ministerstwa wynika, że za podnoszeniem jakości pracy w szpitalach mają iść dodatkowe pieniądze. W interesie szpitali będzie więc skracanie kolejek i podnoszenie jakości swojej pracy.

Zgodnie z zapowiedziami, dzięki wprowadzeniu „sieci” praca szpitali będzie bardziej stabilna. Nie będą musiały co rok startować w konkursach ogłaszanych przez NFZ.

Szpitale mają być także nagradzane finansowo za określone działania, np. posiadanie certyfikatów jakości. Mogą też stracić pieniądze, np. za małą liczbę zabiegów ambulatoryjnych.

Podwyżki

Na mocy umowy z NFZ szpital wypłaca dodatki pielęgniarkom i ratownikom medycznym. Część kosztów musi pokryć zakład pracy. Wprowadzono też ustawę o minimalnym wynagrodzeniu w zawodach medycznych. Tym samym sejm nakazał szpitalom od 1 lipca podnieść pracownikom wynagrodzenia. - Należy się tylko cieszyć, że pracownicy mają więcej zarobić, to prawidłowa tendencja. Jednak przeliczniki, które ministerstwo wskazało, są różne w zależności od stanowiska. W większości podwyżki będą małe.

W związku z tymi zmianami dyrektorzy wszystkich szpitali Województwa Wielkopolskiego i związki zawodowe poprosiły premier Beatę Szydło o wskazanie źródła finansowania podwyżek wynikających z ustawy.

Poniżej wywiad z prezesem PCM w Pleszewie Tadeuszem Stefaniakiem.

Jak przebiegały negocjacje z NFZ. Czy władze PCM są zadowolone z osiągniętego porozumienia?

Potoczne określenie „sieć” szpitali to rozwiązanie ustawowe wprowadzające od 1 października 2017 roku system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) świadczeń opieki zdrowotnej, zapewniający pacjentom dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego, świadczeń wysokospecjalistycznych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowanej w poradniach przyszpitalnych, rehabilitacji leczniczej, programów lekowych, leków stosowanych w chemioterapii oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, przy jednoczesnym zagwarantowaniu ciągłości i kompleksowości udzielanych świadczeń oraz stabilności ich finansowania. Pleszewskie Centrum Medyczne znalazło się w pierwszym wykazie opublikowanym przez NFZ 27 czerwca br., który to wykaz ma obowiązywać do połowy 2021 roku. Zostaliśmy wówczas zakwalifikowani do II poziomu zabezpieczenia co było niewątpliwym sukcesem. Podstawową konsekwencją zakwalifikowania szpitala do PSZ jest możliwość zawarcia umowy bez przeprowadzania konkursu ofert i rokowań, co ograniczy zbędny formalizm. Zalet nowego systemu upatrujemy także w lepszej organizacji finansowania. Szpitale zakwalifikowane do PSZ uzyskają pewność co do tego, że będą miały zapewnione środki z NFZ. Płacenie ryczałtowe pozwala na dużą elastyczność w gospodarowaniu tymi środkami. Uważamy, że to my sami wiemy najlepiej – jakie są potrzeby pacjentów i gdzie przesunąć strumień pieniędzy publicznych. Chodzi np. o optymalizację pobytu w szpitalu, tak aby to, co możliwe wykonać ambulatoryjnie bez konieczności hospitalizacji. Podstawę kwoty pierwszych ryczałtów stanowi, co do zasady ilości świadczeń udzielonych i sprawozdanych w roku 2015, z uwzględnieniem wyceny tych świadczeń stosowanych w dniu wejścia w życie ustawy. Zamiast dotychczasowego rozliczania na podstawie wykonań jednorodnych grup pacjentów (JGP) przewidziane zostało odgórne ustalenie kwoty ryczałtu, która następnie może być aktualizowana w zależności różnych parametrów takich jak, liczba i rodzaj udzielonych świadczeń, ich koszt czy parametry jakościowe. Wysokość ryczałtu ustalana będzie na nie dłuższy niż rok okres rozliczeniowy. Trudno więc mówić o zadowoleniu z negocjacji. Po prostu cieszymy się, że weszliśmy do II poziomu PSZ i uzyskaliśmy poziom finansowania wynikający z obowiązujących przepisów w tym zakresie.

Jakie znaczenie dla PCM ma sieć szpitali?

Co w teorii oznacza wprowadzenie „sieci” pisaliśmy powyżej. Wspomniana elastyczność w gospodarowaniu środkami może przyczynić się do optymalizacji wydatków na poszczególne zakresy świadczeń. Niemniej globalnie środków nie przybędzie dlatego nie przewidujemy ,mniejszych kolejek do specjalistów, gdyż te są u nas najczęściej pokłosiem dużego zainteresowania pacjentów i ich decyzji by swoje zdrowie powierzyć w nasze ręce. Co do ilości poradni to nie tylko zachowaliśmy status quo , ale udało nam się jeszcze zwiększyć swój potencjał. Otóż przejęliśmy w drodze cesji kontrakty od NZOZ CHIRURG i NZOZ AB-MED. Od lipca zatem prowadzimy poradnię chirurgiczną i diabetologiczną, co również poprawia kompleksowość udzielanych przez nas świadczeń.

Z czego Pleszewskie Centrum Medyczne będzie finansował ustawę o minimalnym wynagrodzeniu w zawodach medycznych?

Musimy to uczynić ze środków, które wypracujemy w ramach posiadanych kontraktów, gdyż ustawa nie przewiduje na ten cel jakiegoś dodatkowego strumienia pieniędzy.

Czy słuszna jest droga, aby szpitale były nagradzane finansowo za określone działania, np. posiadanie certyfikatów jakości oraz stracić przysługujące im pieniądze, np. za małą liczbę zabiegów ambulatoryjnych?

Nagradzanie działań projakościowych zawsze i co do zasady jest rozwiązaniem słusznym.
- czyli w skrócie, co dla pacjentów szpitala, jak i samego szpitala i jego pracownik oznacza dołączenie do sieci szpitali?

Pragniemy zapewnić, że włożymy cały wysiłek, aby żaden z naszych pacjentów nie odczuł skutków reformy. Mamy nadzieję, że jej efekty będą tylko pozytywne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto