Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszewianin napisał książkę o kościele katolickim w sowieckim Kazachstanie

Irena Kuczyńska
Pleszewianin ks. dr Błażej Michalewski napisał książkę ,,Polscy zesłańcy w obronie wiary''. Na 213 stronach pisze o kościele katolickim w sowieckim Kazachstanie. Ks. Błażej mieszkał ipracował w Kazachstanie wśród Polaków zesłanych tam przez Stalina

Pleszewianin ks. dr Błażej Michalewski napisał książkę ,,Polscy zesłańcy w obronie wiary. Kościół katolicki w sowieckim Kazachstanie w latach 1936 - 1990''.

Książka liczy ponad 200 stron. - Z wielką wdzięcznością przyjmujemy książkę ks. dr. Błażeja Michalewskiego o historii katolików w Kazachstanie w latach 1936 - 1990. Okazuje ona bowiem obecność Chrystusa w losach ludzi, którzy cierpieli, ale dzięki wierze zachowali godność chrześcijańską. Ks. Błażej pisał swą książkę nie tylko za pomocą ,,szkiełka i oka'' Pisał także sercem, Sam bowiem przez kilka lat pełnił służbę kapłańską w tym szlachetnym kraju - napisał we wstępie sbp Tomasz Peta - metropolita Astany Kazachstan.

W I rozdziale autor pisze o historii religii w Kazachstanie, w II o kościele katolickim w podziemu w latach 1936 - 1990.
Rozdział III jest poświęcony z jednej strony zesłańcom z ziem polskich w XVIII i XIX wieku oraz XX wieku, z drugiej strony duchowieństwu, które do zesłańców docierało.

IV rozdział traktuje o osobach, które w Kazachstanie głosiły i głoszą naukę Chrystusa

V rozdział nosi tytuł Kościół przetrwał i zawiera m.in. historie parafii oraz relację z wizyty Jana Pawła II w Kazachstanie.

Książka jest wzbogacona zdjęciami, wypowiedziami, dokumentami

ks. kanonik dr Błażej Michalewski
Urodzony 1 sierpnia 1972 w Pleszewie. W latach 1979 –1987 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 3 w Pleszewie. Od 1987 do 1991 uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. St. Staszica w Pleszewie, tam też w 1991 zdał egzamin dojrzałości. W 1991 roku został przyjęty do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Gdzie w roku 1996 obronił prace magisterską nt. „Problemy młodzieży w nauczaniu papieża Jana Pawła II w Polsce”. Następnie kontynuował naukę na Wydziale Teologicznym w Poznaniu na kierunku: katechetyka, gdzie w 1999 zdał egzamin licencjacki.

W roku 2005 otworzył przewód doktorski na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nt.: "Specyfika działalności ewangelizacyjnej Kościoła rzymskokatolickiego w Kazachstanie w latach 1936 – 1990.” Szósty rok studiów – diakoński odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. 22 maja 1997 przyjął święcenia kapłańskie w katedrze kaliskiej z rąk J. Ek. Ks. Bp. Stanisława Napierały. Od roku w ramach kleryckich praktyk duszpasterskich, jeździł do parafii Szortandy w Kazachstanie. W latach 1997 – 2000 pełnił posługę wikariusza w parafii Koźminek, następnie od 2000 do 2001 pracował jako wikariusz parafii katedralnej w Karagandzie w Kazachstanie.

Po powrocie do kraju był wikariuszem w parafii Wniebowzięcia NMP (Bazylika św. Józefa) w Kaliszu, pełniąc jednocześnie posługę kapelana Zakładu Karnego, Domu Pomocy Społecznej oraz Schroniska dla bezdomnych im. Św. Brata Alberta. Od 2006 do 2010 był wikariuszem w parafii Lututów. Z dniem 1 września 2010 został ustanowiony proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli w Lubini Małej. 8 grudnia 2013 mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Kaliszu. 2 marca 2016 obronił pracę doktorską. 14 marca otrzymał tytuł Doktora nauk teologicznych specjalność katechetyka.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto