Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszewianie na wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej[ZDJĘCIA]

Irena Kuczyńska
Fotoklub PTTK Pleszew w Kotlinie Kłodzkiej
Fotoklub PTTK Pleszew w Kotlinie Kłodzkiej Stanisław Kałka, Miroslaw Kubiak
W Kotlinę Kłodzką pojechali pleszewianie na wycieczkę z Fotoklubem PTTK oraz Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Było mnóstwo atrakcji...

Fotoklub PTTK Pleszew i Związek Emerytów i Rencistów zorganizowali wycieczkę krajoznawczą do Kotliny Kłodzkiej. Uczestnicy zwiedzili jedyne w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, otwarte w 1968 r. znajdujące się w unikatowym XVII-wiecznym młynie papierniczym, gdzie poznali historię papieru i piśmiennictwa na świecie i w Polsce oraz historie techniki i technologii papierniczej w dobie maszynowej produkcji papieru.

Byli też w miejscowości Czermna, zwiedzić Kaplicę Czaszek, czyli grobowiec szkieletów ludzkich zbudowany 1776 r. z kości ofiar wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej i szerzących się po nich epidemii. Zgromadzono około 24 tys. ludzkich czaszek i piszczeli. Wystrój kaplicy stanowi ok. 3 tys. czaszek.

Kolejnym etapem zwiedzania był rezerwat przyrody „Błędne Skały” znajdujący się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jego osobliwością są fantastyczne formy skalne wypreparowane w ławicy piaskowców. Najciekawsze z nich posiadają własne nazwy np. Okręt, Kusza Stopka, Kasa, Tunel, Końska Noga itp.

Zwiedzanie zakończyli w Wambierzycach, gdzie oglądano ruchome szopki zbudowane w drugiej połowie XIX w. składające się z ok. 800 figurek z tego 300 ruchomych. Napęd stanowi mechanizm zegara wagowego nakręcany ręczną korbką.

Z szopek przeszli na główną część kalwarii założonej w latach 1683-1708. Kalwaria Wambierzycka cieszyła się ogromną popularnością, co wpłynęło na ustawienie we wsi 17 bram, a na okolicznych wzgórzach nazywanych na wzór jerozolimskich zbudowano ok 150 kaplic kalwaryjnych.

Potem była bazylika. Obecny kościół, pochodzący z 1717 roku, został w 1936 podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Jest to centralna budowla powstała na wzór świątyni jerozolimskiej, z monumentalnymi szerokimi schodami wejściowymi. Kościół posiada bardzo bogate barokowe wyposażenie z XVIII w. W krużgankach zebrano wiele rzeźb, obrazów i wotów. Najważniejszym jednak zabytkiem jest cudowna, gotycka Figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem znajdująca się w XVIII-wiecznym ołtarzu głównym.

Zwiedzanie Wambierzyc zakończyli w skansenie „U Sołtysa”. Historia zbierania eksponatów sięga lat 60-tych XX w. Ekspozycja podzielona jest na kilkanaście działów, wśród których wyróżniają się: zbiór żelazek, wystawa maszyn i urządzeń rolniczych, wyposażenie domostw i warsztatów, rzeźby. Ciekawy też jest zwierzyniec, w którym m.in. zobaczyć można jelenie, daniele, sarny strusie, dzikie świnie. .pl

Pleszew.naszemiasto.pl na Facebooku - dołącz do naszej społeczności!

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (62) 742 00 62, (62) 742 58 25, 502 499 363
od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pleszewianie na wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej[ZDJĘCIA] - Wielkopolskie Nasze Miasto

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto