Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Opublikowano ranking zamożności samorządów. Sprawdź, jak wypadła Wielkopolska

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Eksperci z Instytutu Studiów Wschodnich we współpracy z Katedrą Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przygotowali Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego. Ranking został opracowany w podziale na pięć kategorii: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. Przy ocenie kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego uwzględniono wskaźniki z 2022 roku. Sprawdź, jak w rankingu wypadła Wielkopolska?

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego 2022

Gminy, powiaty, województwa realizują szeroki zakres zadań publicznych związanych z udostępnianiem i finansowaniem lokalnych dóbr publicznych gromadząc i wydatkując jedną trzecią zasobów środków publicznych. Właśnie dlatego monitorowanie kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego jest bardzo ważnym elementem finansów publicznych.

Prezentowany „Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2022” przedstawia obiektywnie sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Ranking został przygotowany przez ekspertów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który podejmuje najbardziej aktualne i kluczowe problemy badawcze o istotnym znaczeniu gospodarczym i społecznym - informuje prorektor ds. Finansów i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Bartłomiej Nita.

Wielkopolska w Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego 2022

Analiza kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w 2022 roku została zaprezentowana w układzie:

  • gminy miejskie,
  • gminy wiejskie,
  • gminy miejsko-wiejskie,
  • miasta na prawach powiatu,
  • powiaty ziemskie.

Gminy miejskie
W pierwszej dziesiątce gmin miejskich w Polsce znalazły się dwie gminy. Ósmą lokatę zajmuje Chodzież, a oczko niżej jest Puszczykowo. Wyraźnie niżej jest Luboń, który zajmuje 50 miejsce. W pierwszej 100 z Wielkopolski jest jeszcze Złotów na 79 pozycji i Wągrowiec na 80 miejscu i Ostrów Wielkopolski na 88 miejscu.

Gminy wiejskie
Wśród 1513 gmin wiejskich w pierwszej setce znalazły się gminy z Wielkopolski, są to: gmina Baranów 3 miejsce, gmina Komorniki 21 miejsce, gmina Perzów jest 23, gmina Żelazków jest 39, gmina Dopiewo jest 47, gmina Czajków jest 56, gmina Kleszczewo jest 77, gmina Tarnowo Podgórne jest 83,

Gminy miejsko-wiejskie
Wśród 662 gmin miejsko-wiejskich w pierwszej setce mamy gminy z wielkopolski, są to: gmina Budzyń jest 12, gmina Osieczna jest 18, gmina Kórnik jest 24, gmina Gostyń jest 38, gmina Margonin jest 43, gmina Stęszew jest 45, gmina Gołańcz jest 48, gmina Swarzędz jest 52, gmina Kępno jest 54, gmina Okonek jest 69, gmina Pobiedziska jest 78, gmina Opatówek jest 82, gmina Kaczory jest 97.

Miasta na prawach powiatu
W kategorii obejmującej 66 miast, 3 miejsce zajmuje Poznań, Kalisz jest na 25 pozycji, Leszno jest 53 , a Konin 60.

Powiaty ziemskie
Kategoria liczy 314 powiatów ziemskich. W pierwszej dziesiątce na 3 miejscu znalazł się powiat kaliski, powiat leszczyński jest 6,powiat poznański jest 1, powiat rawicki znajduje się na 35 pozycji, oczko niżej jest powiat kępiński, powiat grodziski zajmuje 49 miejsce, powiat obornicki zajmuje 56 miejsce, powiat średzki zajmuje 60 miejsce, powiat koniński jest 63, powiat szamotulski jest 68, powiat międzychodzki jest 70, powiat kościański jest 85, powiat słupecki zajmuje 116 miejsce, powiat gostyński jest 121, a oczko niżej powiat kolski, powiat chodzieski jest 151, powiat jarociński jest 156, powiat ostrzeszowski jest 169, powiat wolsztyński jest 177, powiat złotowski jest 183, powiat pleszewski jest 185, powiat turecki jest 192, powiat wrzesiński jest 198, powiat krotoszyński jest 210, powiat ostrowski jest 213, powiat gnieźnieński jest 226, powiat czarnkowsko-trzcianecki jest 266, powiat pilski jest 273, powiat śremski jest 303, powiat wągrowiecki jest 308.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto