Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział chirurgiczny Pleszewskiego Centrum Medycznego na szarym końcu! Tak pracują oddziały chirurgiczne w Wielkopolsce. Zobacz ranking

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Oddział chirurgiczny Pleszewskiego Centrum Medycznego na szarym końcu! Tak pracują oddziały chirurgiczne w Wielkopolsce. Zobacz ranking
Oddział chirurgiczny Pleszewskiego Centrum Medycznego na szarym końcu! Tak pracują oddziały chirurgiczne w Wielkopolsce. Zobacz ranking Pleszewskie Centrum Medyczne
Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przyjrzał się pracy oddziałów chirurgicznych w Wielkopolsce. Które z nich przyjmują najwięcej pacjentów? Jakie zabiegi wykonuje się najczęściej? Jak wygląda sytuacja w Pleszewskim Centrum Medycznym?

Oddział chirurgiczny Pleszewskiego Centrum Medycznego na szarym końcu!

Oddziały chirurgiczne oferujące pełną hospitalizację prowadzone są w 38 wielkopolskich szpitalach. W 2022 r. sprawozdały łącznie około 67,9 tys. pełnych hospitalizacji. Spośród nich zabiegiem zakończyło się ponad 49,5 tys. W pierwszym kwartale tego roku było to z kolei 19,2 tys. pobytów w oddziałach i 14,7 tys. hospitalizacji zabiegowych. Od 2019 r. rośnie procentowa przewaga liczby hospitalizacji zabiegowych nad zachowawczymi. Z 71 proc. w 2019 r. przez 73 proc. w ubiegłym roku do 76,5 proc. w pierwszym kwartale 2023 r.

– Od lat monitorujemy pracę oddziałów i zwracamy się do szpitali z prośbą o zmiany, jeśli w oddziałach zabiegowych, wśród których są m.in. oddziały chirurgiczne, jest zbyt dużo hospitalizacji o charakterze zachowawczym, względem zabiegowych – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – Widzimy oczywiście, że część szpitali przyjmuje w dużej mierze chorych w trybie nagłym. Pozostałe mogą bardziej skupić się na pacjentach przyjmowanych w trybie planowym.

Rośnie liczba pacjentów na oddziałach chirurgicznych w Wielkopolsce

Od 2019 roku najwięcej pobytów pacjentów co roku odnotowuje Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu. W 2022 roku odbyło się tu ponad 3,5 tys. hospitalizacji. Na drugim miejscu pod względem liczby pobytów znalazł się Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu z niewiele ponad 3 tys. hospitalizacji w 2022 roku, a na trzecim Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu, który zaraportował prawie 2,9 tys. hospitalizacji chirurgicznych.

Na dalszych miejscach w 2022 roku znalazły się Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu, Szpital w Kole, Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie, a za nim Szpital Wojewódzki w Poznaniu (pełne zestawienie na końcu tekstu).

W 2022 r. Szpital Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu procentowo sprawozdał najwięcej hospitalizacji zabiegowych – ponad 89 proc. spośród wszystkich. Powyżej 80 proc. takich pobytów odnotował też Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz szpitale w: Czarnkowie, Krotoszynie, Szamotułach i Puszczykowie.

Dominują choroby układu pokarmowego

Z jakich powodów są hospitalizowani pacjenci? Zdecydowanie najczęściej są to choroby układu pokarmowego. W 2022 r. pobytów w szpitalu z ich powodów było 33,7 tys., a w pierwszym kwartale tego roku – 9,4 tys. To niemal co drugi powód hospitalizacji ze wszystkich prowadzonych w oddziałach chirurgicznych.

- Trafiają do nich również pacjenci leczeni z powodu nowotworów. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 8,2 tys. takich hospitalizacji, a w pierwszych trzech miesiącach obecnego – 2,3 tys. Stanowi to 12 proc. wszystkich pobytów. Na kolejnych miejscu pod tym względem znajdują się urazy i zatrucia - informują przedstawiciele NFZ w Poznaniu.

W większości szpitali najczęstszą przyczyną hospitalizacji w oddziale chirurgicznym są choroby układu pokarmowego. W szpitalach w Kaliszu i Turku niemal co piąta hospitalizacja jest spowodowana chorobami układu krążenia. Z kolei więcej niż co czwarty pobyt w oddziałach chirurgicznych szpitali w Pleszewie, Środzie Wielkopolskiej i poznańskich: Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym oraz Szpitalu Miejskim im. F. Raszei jest związany z leczeniem nowotworów.

Oto najczęstsze zabiegi na oddziałach chirurgicznych w Wielkopolsce

Gdyby spojrzeć przez pryzmat najczęściej udzielanych świadczeń – są to zabiegi wycięcia pęcherzyka żółciowego. W ubiegłym roku przeprowadzono ich 7,7 tys., natomiast w pierwszym kwartale tego roku niemal 2,2 tys. Na drugim miejscu znajdują się operacje przepuklin jamy brzusznej z wszczepem (ma on prowadzić do rzadszych nawrotów przepukliny). W 2022 r. wielkopolskie szpitale sprawozdały ich 7,2 tys., a od stycznia do marca tego roku – ponad 2,1 tys. Dwa powyższe zabiegi stanowią ponad 20 proc. wszystkich hospitalizacji na oddziałach chirurgicznych.

Na kolejnych miejscach znajdują się: pobyty z powodu chorób jamy brzusznej, średnie i endoskopowe zabiegi przewodu pokarmowego, leczenie zachowawcze urazów, operacje żylaków czy zabiegi endoskopowe i przezskórne dróg żółciowych i trzustki.

– Odrębnym elementem monitorowania jest zakres udzielanych świadczeń. Są bowiem oddziały chirurgiczne, w których dominują dwa rodzaje zabiegów. Są też jednak takie o zdecydowanie szerszym wachlarzu operacji, co świadczy o umiejętnościach pracujących w nich chirurgów – dodaje Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ.

Liczba hospitalizacji w oddziałach chirurgicznych w 2022

  • 1. SZPITAL MIEJSKI IM. FRANCISZKA RASZEI W POZNANIU - 3 523 pacjentów
  • 2. WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY IM. LUDWIKA PERZYNY W KALISZU - 3 031 pacjentów
  • 3. UNIWERSYTECKI SZPITAL KLINICZNY W POZNANIU - 2 891 pacjentów
  • 4. WIELOSPECJALISTYCZNY SZPITAL MIEJSKI IM. JÓZEFA STRUSIA W POZNANIU - 2 842 pacjentów
  • 5. SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KOLE - 2 467 pacjentów
  • 6. WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY W LESZNIE - 2 420 pacjentów
  • 7. SZPITAL WOJEWÓDZKI W POZNANIU - 2 376 pacjentów
  • 8. WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY IM. DR. ROMANA OSTRZYCKIEGO W KONINIE - 2 369 pacjentów
  • 9. SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W WOLSZTYNIE - 2 259 pacjentów
  • 10. SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W SZAMOTUŁACH - 2 224 pacjentów
  • (...)
  • 30. PLESZEWSKIE CENTRUM MEDYCZNE W PLESZEWIE - 1 328 pacjentów

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Barbara Parzęczewska i Zbigniew Zaranek - zwycięzcy The Voice Senior zaśpiewali w Pleszewie. Takie koncertu w Zajezdni jeszcze nie było!

Barbara Parzęczewska i Zbigniew Zaranek - zwycięzcy The Voic...

To nie było pożegnanie tylko msza dziękczynna. Ksiądz prałat Wiesław Kondratowicz pożegnał się z Kowalewem i parafianami

To nie było pożegnanie tylko msza dziękczynna. Ksiądz prałat...

W niedzielę, 30 lipca 2023 roku, wierni z parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela podziękowali za posługę wieloletniemu proboszczowi. Ksiądz prałat Henryk Szymiec spędził w Pleszewie 22 wiosny

Ks. prałat Henryk Szymiec, proboszcz parafii Ścięcia św. Jan...

Dożynki Wojewódzko-Diecezjalne odbędą się w Pleszewie. Gwiazdą dożynek w Pleszewie będzie Beata Kozidrak i zespół Bajm

Dożynki Wojewódzko-Diecezjalne odbędą się w Pleszewie. Gwiaz...

W ramach „Akcji Lato”, która w lipcu i sierpniu prowadzona jest na terenie Gizałek i okolicznych miejscowości Urząd Gminy oraz Gminne Centrum Kultury już po raz kolejny zorganizowali właśnie spływ kajakowy rzeką Prosną.

Sport, świetna zabawa i piękna przyroda. Mieszkańcy gminy Gi...

Mateusz Siuda z czasem 10.52 s był najszybszym zawodnikiem eliminacji 99. PZLA MP. W finale jeszcze się poprawił. 10,42 s dało drugie miejsce i srebrny medal

Mateusz Siuda z srebrnym medalem 99. PZLA Mistrzostw Polski

Wypadek w Ludwinie pod Pleszewem. Samochód uderzył w drzewo. Pasażer w ciężkim stanie trafił do szpitala

Wypadek w Ludwinie pod Pleszewem. Samochód uderzył w drzewo....

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto