Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niemal 500 skazanych może wykonywać prace społeczne w naszym powiecie

Sandra Perlińska
archiwum
Skazani na pracę społeczne swoją karę odpracowują... w spółkach i zakład podległych gminom. Jak co roku władze wyznaczają ilu skazanych mogliby przyjąć i gdzie mogliby oni odpracować wyroki sądowe. Zgodnie z prognozą w powiecie pleszewskim w 2018 roku takich prac może się podjąć aż 496 skazanych. Będą oni wykonywać głównie prace fizyczne.

Kara pozbawienia wolności nie jest jedyną karą, na którą może być skazana osoba, która popełniła przestępstwo. W katalogu kar w kodeksie karnym znajdują się jeszcze kara ograniczenia wolności i kara grzywny. Obie te kary mogą w pewnych sytuacjach oznaczać, że skazany będzie nieodpłatnie pracował na rzecz społeczeństwa, a pracę tę może wykonywać również w organizacjach pozarządowych.

Średnio każdy skazany odpracowuje od 20 do 40 godzin w miesiącu. Wykonywanie kary może trwać maksymalnie przez rok. O wszystkim decyduje sąd.

Zgodnie z ustawą jednostki administracji publicznej lub samorządowej oraz organizacje non profit nie płacą za pracę skazanych. Co więcej, nie ponoszą żadnych kosztów związanych z zatrudnianiem osób ukaranych. Do obowiązków pracodawcy należy tylko przeprowadzenie szkolenia BHP, prowadzenie harmonogramu pracy oraz rozliczenie osoby skierowanej z wykonanej pracy. Natomiast od 2015 roku podmiotami, które mogą korzystać z pracy skazanych bez wynagrodzenia, są również firmy, które wykonują zadania zlecone przez miasto.

Temat ten poruszono podczas posiedzenie połączonych komisji rady gminy Czermin. Marietta Cierniak - wicewójt gminy Czermin wspominała, że jak co roku gmina otrzymała informację od prezesa Sądu Rejonowego w Pleszewie dotyczącą kierowania do gminy skazanych osób, w celu odbycia kary i prac społecznie użytecznych.

- W tym roku prezes przedstawił nam, że w gminie Czermin przewiduje się wyznaczenie 40 osób i 330 godzin pracy w stosunku miesięcznym do każdej z tych osób - mówiła. Podczas komisji tłumaczyła, że teraz zadaniem gminy jest wskazanie miejsc w których osoby skazane będą musiały odpracować swoją karę w 2018 roku. W gminie Czermin będzie to Zakład Gospodarki Komunalnej.

Wójt gminy Sławomir Spychaj podkreślał, że w 2017 roku do gminy miało trafić 40 osób. Jednak ostatecznie prace społeczne w gminie wykonywało 11 skazanych. Dwie osoby zostały skierowane do pracy w Zakładzie Gospodarki Komunalnej. Jedna z nich wykonała wszystkie powierzone jej prace, a w przypadku drugiej cofnięto dokumenty. Pozostali skazani prace odbywali w DPS w Broniszewicach.

Na 11 skazanych, którzy trafili do gminy Czermin w tym roku przydzielono łącznie 1302 godziny prac, ale na osobę na ten moment wypada około 125 godzin. Zgodnie z danymi gminy najwięcej godzin prac społecznych, które przepracowała jedna osoba to aż 200, natomiast najmniej to 16 i 20 godzin.

Radny gminy Czermin Józef Libert podkreślał, że dobrze by było, by takich skazanych pracujących społecznie w gminie było więcej. Jednak wójt odpowiedział mu, że wszystko jest uzależnione od decyzji sądu i miejsc pracy, które gmina może zapewnić skazanym.

Władze naszych gmin zgodnie podkreślają, że resocjalizacja przez pracę na rzecz mieszkańców przyniesie wymierne korzyści zarówno dla zlecającego, jak i dla samych skazanych. - Takie działanie stanowi formę spłaty długu wobec społeczeństwa, dzięki której skazani uczą się odpowiedzialności i dyscypliny, właściwych relacji interpersonalnych oraz pożądanych zachowań zgodnych z normami społecznymi - tłumaczą.

A ilu skazanych trafi do pozostałych gmin w naszym powiecie? Prezes Sądu Rejonowego w Pleszewie Małgorzata Huk-Sobańska informuje, że prognozowana liczba skazanych, którzy będą mogli odpracować wyrok w ramach prac społecznych w 2018 w powiecie pleszewskim wynosi 496 osób.

I tak, w Mieście i Gminie Pleszew prace społeczną ma podjąć 200 osób. Karę odpracować będą w Przedsiębiorstwie Komunalnym w Pleszewie, w spółce Sport Pleszew, w Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie, w Towarzystwie Pomocy im. Św. Brata Alberta, a także w Pleszewskim Kole, czyli schronisku i w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.

Do gminy Chocz trafić może 60 skazanych, którzy podejmą się prac w Zakładzie Wodno-Kanalizacyjnym w Choczu.

W gminie Czermin - 40 osób, które prace społeczne będą wykonywać na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Czerminie.

W gminie Dobrzyca prac społecznych podejmie się 100 skazanych, którzy wyrok odpracują w gminie, a w gminie Gizałki - 26 skazanych, którzy również prace społeczne wykonają w gminie. Natomiast prognozuje się, że do gminy Gołuchów trafi 60 osób. Natomiast jako miejsce wykonywa prac społecznych władze wyznaczyły Zakład Usług Komunalnych w Gołuchowie.

Prezes Małgorzata Huk-Sobańska zaznacza, że skazani w ramach prac społecznych będą wykonywać prace fizyczne, a w szczególności prace porządkowe i gospodarcze.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto