Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz Pleszew - promocja miasta i powiatu w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk

Irena Kuczyńska
Pleszew i powiat pleszewski promować się będą w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, którego prezesem jest pleszewianin prof. Andrzej Gulczyński

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk rozpoczyna cykl spotkań ,,Wielkopolskie miasta i powiaty''. 28 stycznia w siedzibie PTPN w Poznaniu przy ul. Mielżyńskiego gościć będą przedstawiciele miasta Pleszewa i powiatu pleszewskiego.

Prof. Andrzej Gulczyński - pleszewianin, absolwent Liceum im. St. Staszica w Pleszewie - prezes PTPN swoje rodzinne miasto wskazał jako pierwsze, które ze swoją historią i współczesnością zagości w dostojnych murach siedziby Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ulicy Mielżyńskiego w Poznaniu w ramach cyklu ,,Wielkopolskie miasta i powiaty''.

W projekcie realizowanym przez PTPN chodzi o umacnianie więzi miast i powiatów ze stolicą Wielkopolski. Współczesny Pleszew zaprezentuje burmistrz dr Marian Adamek, o powiecie opowie starosta Maciej Wasielewski. Program przewiduje prezentację dwóch książek o Pleszewie - pierwsza dotyczy najstarszej pleszewskiej księgi radzieckiej czyli miejskiej z przełomu XV i XVI wieku, kiedy miasto należało do rodziny Tęczyńskich. Druga to historia powiatu pleszewskiego w latach 1818 - 1932.

Do dyskusji ,,Nasz Pleszew'' wprowadzą wywodzący się z Pleszewa - absolwenci pleszewskiej Jedynki i pleszewskiego liceum - premier RP- prof. Hanna Suchocka oraz prof. Bronisław Marciniak - rektor UAM.

Na spotkaniu zagra pleszewianka dr Maria Rutkowska.

Najstarsza pleszewska księga radziecka. Zapiski z lat 1485-1519

Oprac. Adam Kozak
Rękopis pochodzącej z przełomu średniowiecza i nowożytności najstarszej księgi rady miejskiej Pleszewa, stanowi rzadki, a zarazem niezwykle cenny przykład, tak wcześnie zachowanej dokumentacji spraw sądowych prowadzonych przed sądem średniej wielkości wielkopolskiego miasta. Jest to jednocześnie jedno z najlepszych źródeł pozwalających poznać późnośredniowieczne miasteczko, jego mieszkańców oraz prawo, które regulowało ich życie.
Jego uważna lektura przenosi czytelnika w świat pleszewskich mieszczan i pozwala przyjrzeć się ich codziennym sprawom, a dzięki temu lepiej ich zrozumieć. Książka Najstarsza pleszewska księga radziecka… stanowi edycję źródłową fragmentu omawianego rękopisu obejmującego lata 1485-1519, kiedy to władzę nad miastem sprawowali kolejni przedstawiciele możnego rodu Tęczyńskich. Publikacja składa się z obszernego wstępu wprowadzającego w tematykę średniowiecznych ksiąg sądowych, tzw. prawa niemieckiego oraz w dzieje miasta. Zasadniczą część pracy stanowi krytyczne wydanie 128 łacińskojęzycznych zapisek rady miejskiej dotyczących m.in. obrotu nieruchomościami, umów małżeńskich, posagów, wian oraz testamentów uzupełnionych o ich pełne polskie tłumaczenie, dzięki czemu z ich treścią zapoznać się może każdy pasjonat historii. Całość zamykają indeksy osobowo-miejscowy, rzeczowy oraz słów polskich.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto