Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kredyt 2 procent. Kto może się o niego starać? Jakie trzeba spełnić warunki? Te rzeczy musisz wiedzieć

OPRAC.:
Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Kredyt 2 procent będzie można przeznaczyć na zakup nowego mieszkania, domu
Kredyt 2 procent będzie można przeznaczyć na zakup nowego mieszkania, domu Jakub Steinborn/zdjęcie ilustracyjne
Kredyt 2 procent startuje. Od lipca 2023 roku będzie można uzyskać wsparcie na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego. Ze wsparcia z budżetu państwa nie będą mogli jednak skorzystać wszyscy. Dla kogo jest ono skierowane? Jakie trzeba spełnić wymogi, aby móc ubiegać się o kredyt 2 procent? Przygotowaliśmy zestawienie rzeczy, które trzeba wiedzieć, odnośnie wsparcia dla osób, które marzą o własnym mieszkaniu lub domu i chcą ubiegać się o kredyt 2 procent.

Własne mieszkanie, dom to marzenie wielu osób. Niestety wizja spłaty wysokich rat kredytów odstrasza niektórych od zakupu. Raty w ostatnich miesiącach znacznie wzrosły. To spowodowało, że część osób myślących o własnym lokum, decyzję o zakupie odłożyła na przyszłość.

Kto może skorzystać z kredytu 2 procent?

Pomóc w zakupie nowego mieszkania lub domu ma program kredyt 2 procent. Skorzystać z niego będzie można już od 1 lipca 2023 roku.

O tego rodzaju kredyt, nie będzie mógł się jednak ubiegać każdy. Jak informują przedstawiciele rządu, należy spełnić następujące warunki:

  • mieć mniej niż 45 lat,
  • nie posiadać mieszkania, domu jednorodzinnego ani i spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Poza tym osoba lub osoby ubiegające się o kredyt muszą posiadać zdolność kredytową.

Kredyt 2 procent, na jaki cel?

Co istotne, w ramach kredyty będzie można kupić mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego lub wtórnego oraz jak informuje Bank Gospodarki Krajowej, przeznaczyć środki na budowę domu jednorodzinnego.

- Kredyt możesz otrzymać do wysokości maksymalnie 500 tys. zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł - informują przedstawiciele rządu.

Niższe raty dzięki kredytowi 2 procent

Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z programu kredyt 2 procent przez 10 lat, będą mogły liczyć na wsparcie, zmniejszające ich raty.

- Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 procent - informują przedstawiciele rządu.

Tu przedstawiciele rządu wskazują na konkretne przykłady. Wskazują na małżeństwo z jednym dzieckiem, które wzięło krety 550 tysięcy złotych na 30 lat. Jest on oprocentowany na 8,46 procent. Normalnie rata takiego kredytu wynosiłaby około 5,4 tysiąca złotych. Dzięki wsparciu z programu kredyt 2 procent pierwsza rata zostanie zmniejszona do około 2,8 tysiąca złotych.

- Po 10 latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (przejście na annuitet). Bez zmiany oprocentowania miesięcznie będzie to 3172,74 zł. Kwota ta może być niższa np. z uwagi na nadpłatę kredytu czy niższe stopy procentowe - wskazują przedstawiciele rządu.

W jakim banku wziąć kredyt 2 procent?

Jak wynika z danych opublikowanych na stronie Banku Gospodarki Krajowej, umowę na udzielanie kredytów 2 procent podpisały dwa banki (stan na 30 czerwca godz. 8.):

  • PKO Bank Polski S.A.
  • Bank PEKAO S.A.

Według wyliczeń rządu w latach 2023-2024 udzielonych ma być łącznie 50 tysięcy kredytów 2 procent. W kolejnych, rządzący przewidują zainteresowanie na poziomie 30-40 tys. kredytów rocznie. Z kredytu, zgodnie z aktualnymi zapisami, będzie można skorzystać do 2027 roku.

źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, BGK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto