Czerwiec w ogrodzie. Sprawdź, jakie prace możesz wykonać

Monika Kania
Pixabay
W czerwcu ogród kwitnie. Wiosenne prace przygotowawcze są już skończone, zatem w czerwcu czekają nas głównie bieżące zabiegi pielęgnacyjne - odchwaszczanie, podlewanie i nawożenie. To dobry miesiąc, by w ogrodzie nie tylko pracować, lecz również odpoczywać.

W czerwcu nadal można sadzić drzewa i krzewy sprzedawane w pojemnikach. Pod koniec miesiąca można już także zabrać się za przycinanie żywopłotów z roślin liściastych. Systematycznie usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników, jeśli jeszcze kwitną. Po przekwitnieniu rośliny nawozimy i uzupełniamy warstwę ściółki z kory. Gatunkom powtarzającym kwitnienie można nieco skrócić pędy, by sprowokować tworzenie nowych pędów kwiatowych.

Wykonujemy cięcia pielęgnacyjne przekwitniętych już krzewów, które kwitną wczesną wiosną, takich jak forsycja, tawuły, czy pigwowce. Z pięciorników, forsycji i hortensji możemy pozyskać sadzonki.

a rabatach bylinowych wycinamy przekwitnięte, żółknące pędy i zasychające części roślin, a także systematycznie pielimy. Gatunki kwitnące wiosną i wczesnym latem (szałwia, chaber górski, dzwonki ogrodowe itp.) można również mocno przyciąć po przekwitnięciu, co pobudzi rośliny do wzrostu i sprowokuje dodatkowe kwitnienie wczesną jesienią. Byliny po przycięciu obficie nawozimy i podlewamy.

W czerwcu na rozsadniku wysiewamy byliny i rośliny dwuletnie m.in.: orliki, sasanki, goździki pierzaste, dzwonki szerokolistne, dzwonki karpackie, rogownice, stokrotki, bratki, niezapominajki, goździki brodate, łubiny, dzwonki ogrodowe, naparstnice i malwy. Na docelowe stanowiska można wciąż wysiewać rośliny jednoroczne takie, jak nagietki, groszek pachnący, czy smagliczki. Pamiętamy o podlewaniu kwiatowych rabat.

Początek lata to także okres rozmnażania bylin. Przez podział można rozmnażać rośliny, które zakończyły kwitnienie: zawciągi, barwinek, pierwiosnki. Z maków pobieramy sadzonki korzeniowe. Pikujemy także wysiane w maju kwiaty letnie.

Na rabatach cebulowych wykopujemy cebule tulipanów, by zapobiec ich osłabianiu. Wykopane cebulki przesuszamy przez ok. 14 dni, sortujemy i przenosimy do suchego, przewiewnego pomieszczenia, gdzie zaczekają do jesieni lub następnej wiosny.

Czerwiec to również dobry moment na porządki w nadmiernie zagęszczonych cebulach i bulwach roślin wieloletnich: przebiśniegów, ranników, hiacyntów, puszkinii, szachownic, szafirków, zimowitów, kokorycz, kosaćców cebulowych, krokusów, narcyzów, czy śnieżyczek.

Podobnie jak rabaty kwiatowe, systematycznego pielenia, podlewania i nawożenia wymagają warzywa. Można także stosować opryski ochronne i zapobiegające chorobom. Na braki wody szczególnie wrażliwe są dyniowate (w tym ogórki), kapustne, cebula, czy sałata.

Można też sadzić do gruntu rozsady pomidorów, bakłażanów i papryki oraz w pierwszej dekadzie miesiąca wysiewać jeszcze ogórki na późny zbiór. Wysadzone wcześniej w inspektach i do gruntu warzywa wymagające podpór (pomidory, papryka, fasola) palikujemy. W połowie czerwca najwyższy czas też na przerwanie zbyt gęsto rosnących warzyw, zwłaszcza korzeniowych, sianych w maju.

W sadzie pod koniec czerwca kolejny raz przerzedzamy zawiązki owocowe jabłoni, brzoskwiń i grusz, by uzyskać dorodne owoce. Warto pamiętać, że z tym zabiegiem nie należy się zbytnio spieszyć. W okolicach nocy świętojańskiej (24 czerwca) większość drzew owocowych samoistnie zrzuca zawiązki. Jest to tzw. opad świętojański. Dopiero potem należy usunąć ich nadmiar. Zostawiamy najzdrowsze i najlepiej ukształtowane zawiązki w odstępach 15-20 cm. Drzewa i krzewy owocowe w tym okresie intensywnie podlewamy - ze względu na rosnące owoce potrzebują dużo wody.

W czerwcu rozpoczynamy też pierwsze zbiory - najwcześniej dojrzewają jagody kamczackie, potem wczesne odmiany truskawek, poziomek oraz borówki amerykańskie. Pod koniec czerwca cieszymy się pierwszymi malinami, porzeczkami, agrestem i wczesnymi odmianami czereśni.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie