18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski w Gostyniu podzielony. Zobacz co zostanie zrobione

Daniel Andruszkiewicz
Budżet Obywatelski w Gostyniu podzielony.
Budżet Obywatelski w Gostyniu podzielony. fot. UM Gostyń
Wiadomo już, na co zostaną wydane pieniądze z tak zwanego ,,Budżetu Bardziej Obywatelskiego". Mieszkańcy zgłosili aż 24 projekty, z czego realizacji doczeka się 7. Budżet Obywatelski w Gostyniu będzie kosztował w sumie 295 tysięcy złotych.

Budżet Obywatelski w Gostyniu podzielony. Zobacz co zostanie zrobione

W przyszłym roku na wniosek Gostyńskiej Rady Seniorów, uruchomiona zostanie bezpłatna komunikacja miejska. Koszt tego przedsięwzięcia, to około 124 tysięcy złotych.

Zrealizowany będzie też pomysł nauczycieli języka niemieckiego z Gimnazjum nr 1, którzy wyszli z pomysłem zorganizowania wymiany uczniów ze szkołą Nordschule w Steinach. Szacowany koszt wymiany to 10 tysięcy złotych.

Kolejnym projektem jest poprawa estetyki miasta. Leszek Jankowski zaproponował, by wymienić na nowe 12 gostyńskich słupów ogłoszeniowych. Wartość tego zadania oszacowano wstępnie na kwotę 60 tysięcy złotych.

Z kolejnej inwestycji ucieszą się zapewne mieszkańcy Osiedla Konstytucji 3 Maja. Zaakceptowany został bowiem wniosek złożony przez tamtejszą Radę Osiedla mówiący o tym, by na ulicy Górnej - od zjazdu w ulicę Sikorskiego do bloku nr 34 - wybudować dodatkowe miejsca parkingowe. Prace pochłoną 40 tysięcy złotych.

Rada Osiedla wnioskowała też o utworzenie klubu aktywności fizycznej, co również spotkało się z aprobatą komisji oceniającej wnioski. Dzięki temu poprzez sport aktywizowani mają być młodzi gostynianie. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 6 tysięcy złotych.

Dzięki Elżbiecie Kowalskiej i Aleksandrze Biderman do biblioteki miejskiej trafi program do elektronicznej obsługi czytelników ,,Sowa”. Znacznie ułatwi to życie mieszkańcom, którzy korzystając z komputera będą mogli znaleźć i zarezerwować interesujące ich pozycje. Program ma kosztować 25 tysięcy złotych.

Ostatnią inwestycją będzie budowa zewnętrznej siłowni przy ulicy Leszczyńskiej. To pomysł Młodzieżowej Rady Miejskiej (Arkadiusz Biernacki, Grażyna Gumienna, Elżbieta Borowska, Ilona Łuczak). Urządzenia, które planuje się tam zamontować, będą kosztowały 30 tysięcy złotych.

Budżet Obywatelski w Gostyniu. Jest szansa na kolejne inwestycje

Choć w przyszłym roku tylko siedem miejskich projektów doczeka się realizacji, nie znaczy to, że reszta trafi do kosza. Trzy z nich już wcześniej znalazły się w budżecie (budowa kanalizacji deszczowej od parkingu przy ulicy Tkackiej poprzez teren SP nr 1 do ulicy Helsztyńskiego, opracowanie koncepcji rozbudowy budynku szkolnego przy SP nr 1 oraz ustawienie w mieście stojaków rowerowych).

Kolejne pięć projektów okazało się zbyt kosztowne (budowa oświetlenia na ścieżce rowerowej z Gostynia do Goli, przebudowa ulicy Przy Farze i ulicy Kościelnej, budowa kładki o nośności do 3,5 tony, remont ulicy Górnej). Część z propozycji ma jeszcze szansę na wdrożenie.

Burmistrz Jerzy Kulak zapewnił, że jeśli w przyszłorocznym budżecie pojawią się oszczędności, to w pierwszej kolejności będzie proponował radzie przebudowę ulicy Przy Farze i ulicy Kościelnej, a także budowę oświetlenia wzdłuż ścieżki rowerowej łączącej z Gostynia do Goli.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto