ABC Budowy domu. Sprawdź, jak wybudować bezpieczny i oszczędny dom krok po kroku

Akcja specjalna ABC Budowy domu
Planujesz budowę domu? Przed rozpoczęciem prac stoi przed Tobą wiele trudnych wyborów. W końcu inwestycja we własną nieruchomość wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi. Decyzje podjęte podczas projektowania domu będą Ci towarzyszyły często przez całe życie. Zastanawiasz się, jak wybrać działkę? Ile kosztuje budowa domu? Jak wybrać firmę budowlaną? W jakie okna i drzwi zainwestować? Jakie materiały budowlane będą najlepsze? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak wybudować wymarzony bezpieczny i oszczędny dom.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania

 • Budowa domu krok po kroku: Jak wybrać działkę?
 • Firma budowlana – postaw na solidnego wykonawcę
 • Jak wybrać materiały budowlane?
 • Fundamenty – podstawa bezpiecznego domu
 • Własny dach nad głową. Czas na wybór odpowiedniego dachu
 • ABC budowy domu: jak wybrać odpowiednie okna?
 • Ochrona domu. Jak dobrze o nią zadbać?
 • Ogrodzenie ma znaczenie. Jak je wybrać?
 • Nowoczesny dom – ekologiczne ogrzewanie. Czy warto inwestować w fotowoltaikę?
 • A może dom z drewna?

Budowa domu krok po kroku: Jak wybrać działkę?

Większość osób planujących budowę domu zaczyna od znalezienia odpowiedniej działki. Lokalizacja jest niezwykle istotna. Nie zapomnij o sprawdzeniu stanu prawnego działki oraz zajrzeniu do ksiąg wieczystych! Zapoznaj się z terenem, na jakim ma stanąć Twój dom. Możesz to sprawdzić w wydziale urbanistyki i architektury w Twoim urzędzie gminy lub miasta.


Marcin Barański, Furman Nieruchomości

Szukając działki pod budowę domu kierujemy się głównie ceną i lokalizacją. Nie można jednak zapomnieć o sprawdzeniu pozostałych informacji na jej temat. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie jej przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Tam znajdziemy informacje dot. warunków jakie będzie musiał spełnić nowopowstały budynek (Ilość kondygnacji, kształt dachu, linia zabudowy). Po szczegółowej weryfikacji może okazać się, że nasz wymarzony projekt domu nie będzie mógł być zrealizowany na działce. Jeżeli teren nie jest objęty MPZP konieczne będzie uzyskanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Sprawdź, czy działka ma dostęp do drogi publicznej. Warto sprawdzić jej uzbrojenie. Doprowadzenie mediów może być bardzo kosztowne. Aby uniknąć błędów w tym niejednokrotnie skomplikowanym procesie warto skorzystać z usług profesjonalistów. Pamiętajmy także o wyborze odpowiedniego finansowania bo kredyt często towarzyszy nam przez lata.

Wybierając działkę warto zwróć uwagę nie tylko na niską cenę. Potraktuj swój dom jak inwestycję! W tym przypadku istotna będzie również wartość rynkowa. Dlatego podczas wyboru działki zwróć uwagę na dojazd do działki, równie ważne jest sąsiedztwo, warto zorientować się kto zostanie Twoim sąsiadem. Dzięki temu możesz uniknąć przykrych niespodzianek!

Firma budowlana – postaw na solidnego wykonawcę

Szukając podwykonawców należy dokonać dokładnego researchu. Oczywiście, z reguły ciąży na nas presja czasu, nikt nie lubi przeciągających się remontów. Jednak niemal każdy z nas niejednokrotnie przekonał się, że szybko nie znaczy dobrze. Na pewno nie raz słyszałeś się przypadkach, podczas których nasi znajomi czy rodzina niezadowoleni z fachowców czy przedłużającego się czasu remontu kilkakrotnie zmieniali firmę remontową. Niestety, wybór odpowiednich fachowców to nie lada wyzwanie, dlatego warto skorzystać ze sprawdzonej metody, czyli poczty pantoflowej. W ten sposób najszybciej możemy znaleźć solidnych i wyspecjalizowanych w swoim fachu ekspertów.

Warto też pamiętać o zasadzie – jak coś jest do wszystkiego, to bywa do niczego. Zgodnie z nią z ograniczonym zaufaniem traktujmy firmy, które reklamują się hasłem, że wykonują wszystkie prace na budowie. Lepiej jest pomyśleć o zatrudnieniu kilku fachowców w swojej dziedzinie, niż ludzi „od wszystkiego.

Zanim nawiążesz współpracę z firmą nie zapomnij poprosić o sporządzeniu dokładnego kosztorysu (włącznie z niezbędnymi materiałami) oraz określenie jaki czas będzie potrzebny na wykonanie zlecenia. Pamiętaj o spisaniu umowy, której dokładnie przedstawisz prawa i obowiązki każdej ze stron. Dzięki temu prostemu zabiegowi możesz uniknąć nieprzewidzianych konsekwencji podejmowania współpracy „na lewo”.

Jak wybrać materiały budowlane?

Sklepów oraz marketów z materiałami budowlanymi jest mnóstwo. Na rynku znajdziemy cały przekrój asortymentu w różnych cenach oraz o różnej jakości. Podczas wyboru odpowiednich materiałów nie warto kierować się jedynie niską ceną. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość oraz parametry użytkowe. W końcu dom ma przetrwać w dobrym stanie całe lata!

Kupno materiałów możemy powierzyć firmie wykonawczej, która zajmuje się budową domu. Dobry i uczciwy fachowiec pomoże nam dokonać najlepszego wyboru lub po prostu zakupi materiały na budowę domu w naszym imieniu. Zaletą takiej współpracy jest to, że firmy kupując materiały w zaprzyjaźnionych składach budowlanych otrzymują często dość duże rabaty. Jednak może się zdarzyć, że wykonawca w pogoni za zyskiem zamiast materiałów dobrej jakości, kupi te tańsze i o gorszej jakości. Aby trzymać rękę na pulsie, zapoznajmy się więc choćby ogólnie z ofertą producentów.

Materiały na budowę domu możemy zakupić oczywiście sami. Najwygodniej jest wybrać się do składu budowlanego, gdzie wykwalifikowani pracownicy rozszyfrują tabelki zamieszczone w kosztorysie, a dodatkowo doradzą przy zakupie.

Kupując materiały budowlane przez Internet bądźmy bardzo ostrożni, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z ofertami na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych, w których interesujące nas materiały proponowane są w bardzo korzystnych cenach. Unikajmy transakcji, w których ogłoszeniodawca wymaga od nas zaliczki na poczet zakupu materiałów drogą internetową.

Fundamenty – podstawa bezpiecznego domu

Dlaczego warto zmówić gotowy beton pod fundamenty, strop i wieniec?
Po pierwsze - jakość! Mieszanka betonowa produkowana na węźle betoniarskim, przede wszystkim gwarantuje jednorodność materiału oraz jego jakość. Wytwarzając beton sposobem gospodarczym nie jesteśmy w stanie temu dorównać. Dobra wytwórnia betonu, posiadająca certyfikat niezależnej jednostki certyfikującej, posiada zautomatyzowany proces produkcyjny, podczas którego składniki dozowane są bardzo precyzyjnie, według ustalonych receptur. Zapewnia to zoptymalizowanie kosztów produkcji, co przekłada się bezpośrednio na korzystną cenę, przy zachowaniu jakości. Jakość samej mieszanki oraz jej składników, kontrolowana jest zarówno w procesie projektowania składu, jak i podczas wytwarzania. Po drugie – oszczędzamy czas! Trzeba pamiętać o pracochłonności i czasie wykonywania mieszanki we własnym zakresie. Gotowa z wytwórni przyjeżdża na umówioną godzinę, często gruszko-pompą, dzięki temu podawana jest szybko i bezpośrednio w miejsce wbudowania.

Wylanie fundamentu, stropu czy wieńca zajmuje od jednej do dwóch godzin, a w systemie gospodarczym około jednego dnia. Dzięki temu odbiorca ma gwarancję, że stosunek ceny do jakości, wychodzi korzystniej przy zamówieniu niż przy produkcji na własną rękę. Ponadto zamawiając „gotowy beton” angażujemy mniejszą ilość osób. Praca dla tych osób nie jest tak energochłonna. W drugim przypadku musimy zamówić cement, piasek, kruszywo, zorganizować potrzebny sprzęt i zaangażować odpowiednią ilość osób. Kolejna korzyść jest najbardziej widoczna przy zalewaniu stropów, czy wieńców. Podanie betonu na wysokość za pomocą pompy znacznie ułatwia i przyspiesza proces jego wylewania. Jeśli zsumujemy te wszystkie korzyści, może okazać się, że zaoszczędzamy również pieniądze. Wybierając „gotowy beton” zyskujemy na jakości, oszczędzamy czas, jest to wygodne i może być tańsze.

Jakie parametry powinna mieć betonowa mieszanka pod fundamenty domu, strop, a jakie pod zalanie wieńca?
Osoba budująca dom ma na głowie wiele spraw, po co ma się jeszcze zajmować obliczaniem ilości cementu? Tym zajmą się w wytwórni. Tam dobiorą optymalne proporcje, wyprodukują i dowiozą. Po stronie odbiorcy pozostaje jedynie podanie ilości wylewki. Ta zależna jest od powierzchni i grubości wylewanego podkładu. Przykładowo: dla prostokątnego pomieszczenia o długości 12m i szerokości 8m otrzymujemy powierzchnię 12 x 8 = 96 m2. Uzyskaną powierzchnię mnożymy przez grubość warstwy 6 cm, 96 m2 x 0,06 m = 5,76 m3. Możemy od tej ilości odjąć objętość jaką zajmują np. rury do ogrzewania podłogowego, ale pamiętajmy też, o miejscach gdzie wylewki zużyjemy dodatkową ilość. Aby obliczyć zużycie betonu można również skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów betonu. Niemniej jednak, zamawiajmy z głową, lepiej zamówić taczkę więcej niż wiadro za mało.

Jakie dodatkowe czynniki mają wpływ na wybór mieszanki betonu?
Każdy element konstrukcji (tak jak człowiek) ma swoje indywidualne potrzeby, zależne od wielu czynników. Niektóre osoby lubią chłód inne ciepło, są grubi i szczupli, jedni żyją w gorącym i suchym klimacie inni w chłodnym i wilgotnym. Każda z tych osób jest człowiekiem, ale lubi i potrzebuje czegoś innego. Tak samo jest z potrzebami poszczególnych elementów w stosunku do betonu. Gęsto zbrojony strop będzie potrzebował mieszanki o luźniejszej konsystencji lub o drobniejszym kruszywie, niż strop o rzadkim zbrojeniu. Podobnie ma się sprawa w innych elementach. Dobór mieszanki zależy od miejsca wbudowania, technologii zagęszczania, warunków jakie będą oddziaływały. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Parametry jakie powinna spełniać mieszanka określa projektant. Powinniśmy poznać klasę wytrzymałości, klasę konsystencji, maksymalne dopuszczalne uziarnienie i klasy ekspozycji.

Należy pamiętać, że parametry mieszanki betonowej określane są zazwyczaj w projekcie budowlanym. Projektant podaje klasę betonu, konsystencję oraz klasy ekspozycji dla danego elementu. Mogą być one różne dla fundamentów, stropu, wieńców czy schodów. Zamawiający, czy wykonawca powinien ściśle trzymać się tych wytycznych, gdyż zostały one wyliczone dla danych warunków gruntowych, nośności, obciążeń czy naprężeń.

Jakich błędów należy unikać przy wyborze betonu?
Na dobór mieszanki wpływa wiele czynników. Oprócz wspomnianych już wcześniej są to także: 

 • temperatura podczas wbudowywania – beton wymaga pielęgnacji, jej sposób i czas uzależniony jest od warunków otoczenia, zimą nie pozwólmy się wychłodzić – ogrzewajmy wykonane elementy, latem zabezpieczmy przed wysychaniem
 • metoda podawania mieszanki – koszem, pompą, z leja – odpowiedni dobór konsystencji
 • czas przewidziany na wbudowanie – od momentu zetknięcia się wody z cementem rozpoczyna się proces wiązania – jeśli wiemy, że zajmie dużo czasu poinformujmy o tym – na wytwórni jesteśmy w stanie opóźnić ten proces
 • powierzchnia elementu – naturalną cechą betonu jest skurcz podczas wiązania, pamiętajmy przy wykonywaniu większych powierzchni o zrobieniu dylatacji, aby zapobiec powstawaniu dużej ilości spękań

Na wybór mieszanki betonowej mają wpływ również warunki atmosferyczne – temperatura otoczenia, wiatr, deszcz, możliwość wystąpienia przymrozków. Aby ustrzec się niepożądanych efektów tych czynników, można zastosować różnego rodzaju dodatki do betonu. Są to domieszki przeciwmrozowe, stosowane w warunkach obniżonych temperatur otoczenia lub opóźniacze stosowane przy wyższej temperaturze zabezpieczające przed skurczem betonu. Najważniejsza jest jednak właściwa pielęgnacja betonu, która zaczyna się zaraz po jego wylaniu i powinna trwać 28 dni. Odpowiednie zabezpieczenie betonu po wbudowaniu pozwoli nam uzyskać jego oczekiwane parametry.


Przemysław Nowak, Betoniarnia Nowak

O końcowym efekcie decyduje wiele czynników: dobór, produkcja, warunki atmosferyczne, wbudowanie i pielęgnacja. Przy wyborze betonu, nie sugerujmy się tylko klasą wytrzymałości. Beton o tej samej klasie wytrzymałości, może mieć jeszcze wiele innych potrzebnych cech. Zdecydowanie jednak powinien być wytwarzany z odpowiedniej jakości materiałów, dlatego należy zwrócić uwagę aby pochodził z betoniarni posiadającej Krajowy Certyfikat Jakości. Wytwórnie te mają nowoczesne parki maszynowe i wdrożony system zakładowej kontroli produkcji, kontrolowany przez odpowiednie jednostki. Wybierając taką wytwórnię mamy pewność, że beton będzie odpowiedniej jakości potwierdzoną certyfikatami. Nie kierujmy się też pseudo oszczędnością, zamówmy razem z betonem usługę pompowania. Szybszy i bezpieczniejszy sposób wbudowania niż rozładunek taczkami, bez wciągania ciężkich pojemników linami na strop. Przy wyborze betonu, kierujmy się również wymaganiami jakie ma on spełniać. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na doświadczenie producenta.

Własny dach nad głową. Czas na wybór odpowiedniego dachu

Więźba dachowa to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji domu, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka spraw z nią związanych. Po pierwsze klasa i wilgotność drewna. Jedno z drugim jest nierozerwalnie związane, im większa wilgotność tym mniejsza wytrzymałość. Nie powinno się stosować drewna mokrego bezpośrednio na dach.

Natomiast, aby określić klasę wytrzymałościową drewno musi być wysuszone. W procesie suszenia, zachodzą główne zmiany w drewnie takie jak spękania, zwichrowanie czy krzywizny. Nie da się tego określić na drewnie mokrym. Dobrze, też aby drewno było strugane. Po struganiu zdecydowanie lepiej zobaczyć takie wady jak sęki czy chodniki owadzie. Sęki są jak najbardziej dopuszczalne jednak w określonej ilości i ułożeniu, najlepiej znają się na tym brakarze tarcicy, którzy sprawdzają drewno i wydają na nie certyfikat np. w klasie C24. Ślady insektów są niedopuszczalne w żadnym drewnie konstrukcyjnym, jednak w mokrym drewnie ich nie widać i często są właśnie przywożone razem z mokrym drewnem bezpośrednio z lasu.


Tomasz Modrzejewski, Inter-Lers

Wiadomo, kiedyś wykonywało się więźby tylko z takiego drewna, jednak proces budowy trwał znacznie dłużej i drewno naturalnie dosychało lub poddasza zostawały nieużytkowe. Dzisiaj szybka budowa i zabudowanie mokrego drewna termoizolacją i płytą gipsowo-kartonową powoduje powstawanie ciężkich do usunięcia zagrzybień na poddaszach. Można też spotkać tzw. drewno budowlane, które drewnem konstrukcyjnym niestety nie jest, a może być stosowane jedynie na drugorzędne, nienośne elementy w budynku. Wiadomo, że sami tego nie sprawdzimy, jest to odpowiedzialność wykonawcy i kierownika budowy. Nie zaszkodzi jednak, a nawet powinno się wymagać przedstawienia Deklaracji Właściwości Użytkowej dla drewna konstrukcyjnego. Każdy szanujący się wykonawca przedstawi nam ją bezzwłocznie. Kolejną istotną sprawą jest, aby klasa drewna, grubość i rozstaw elementów był zgodny z tym w projekcie, a jeśli wykonawca zmienia coś w tym zakresie, to powinien przedstawić nowe obliczenia dla tych zmian.

Samą więźbę można wykonać bezpośrednio na placu budowy lub przygotować ją w specjalnych zakładach produkcyjnych , tzw. „więźba z fabryki”. Taka więźba może być wykonana jako tradycyjna ciesielska lub w formie wiązarów – kratownic.

Jedno i drugie rozwiązanie jest dobre jednak na pewno praca na budowie jest mniej dokładana niż ta wykonana w fabryce. Mają na to wpływ zarówno użyte narzędzia jak i warunki atmosferyczne, w których się to wykonuje. Ponadto przy docinaniu elementów na budowie, zawsze zostaje sporo ścinek, odpadów, które trzeba spalić lub w inny sposób zutylizować. Wydaje się że najlepszy do tego jest kominek, jednak i tam należy stosować suche drewno.

W przypadku więźby wiązarowej, ma ona tę zaletę, że za jest to równocześnie i strop i dach, natomiast dla więźby tradycyjnej trzeba jeszcze wykonać strop żelbetowy, który jest czasochłonny i kosztowny.

Innowacje i nowe technologie coraz mocniej wspierają budownictwo, tyczy się to również i więźb dachowych. Szybkość i jakoś wykonania więźb prefabrykowanych, połączona z brakiem fachowców, czy uczniów kończących szkoły w zawodzie cieśli, powoduje ciągły wzrost zainteresowaniem takich konstrukcji drewnianych.

Podsumowując podczas budowy domu jak i więźby dachowej należy zwracać uwagę na to, aby zastosowane drewno było suche ok. 20%, firma wykonująca więźbę wykonała ją zgodnie z projektem oraz potwierdziła wykonane prace gwarancją i certyfikatem na wbudowane materiały.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając dach do domu?
Jeden z najważniejszych wyborów przy budowie domu dotyczy zakupu pokrycia dachowego. Warto zwrócić uwagę na kształt i kolor. Producenci pokryć dachowych oferują bogatą paletę kolorów co umożliwia nam wybór według naszych upodobań. Pamiętajmy jednak, że powinien od współgrać z kolorem elewacji.

Ważny jest również kształt, w tym przypadku sprawdzi się zasada: im bardziej skomplikowana połać, tym prostsze pokrycie i odwrotnie, im prostsza połać tym lepiej będzie prezentował się wysoki profil i falowanie. Klasyczne, ponadczasowe i uniwersalne są panele dachowe z rąbkiem – stosowane od bardzo dawna, dziś również nie tracą na popularności. Właściciele domów z drewna powinni postawić na blacho dachówki przypominające drewniane gonty, które dedykowane są właśnie takim inwestycją.


Michał Waszak, M&M Dachy Opatówek

Przy wyborze pokrycia dachowego zwracajmy uwagę na rodzaj powłoki. Naturalna, angobowana czy glazurowana? Dachówka naturalna będzie najlepsza dla osób, którzy chcą zachować tradycyjny wygląd lub odnawiają stary dom i chcą zachować jego pierwotny styl i charakter. Dachówki z angobą mają gładszą powierzchnię od dachówki naturalnej. Dachy z taką powierzchnią są mniej podatne na zabrudzenie oraz na obrastanie mchem. Glazurowana powłoka zapewnia szklisty połysk i ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych. Dodatkowo utrudnia tworzenie się zabrudzeń i ułatwi procesy oczyszczania z kurzu, nasion roślin, mchu i pleśni. Plusem jest też to, że przyspiesza spływ wody z dachu i skraca czas zalegania śniegu. Dla budynków znajdujących się blisko lasów czy parków poleca się dachówki angobowane bądź glazurowane. Dzięki nim pokrycie dachowe będzie dłużej odporne na zazielenienie.

Blachodachówki wytwarzane są z blachy stalowej, która po specjalnym wyprofilowaniu jest obustronnie cynkowana, a następnie pokrywana przeróżnymi powłokami – zazwyczaj wykonywane są z poliuretanów i poliestrów – w zależności od producenta. Zadaniem powłok jest przede wszystkim zwiększenie odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie promieniowania UV, ale pełnią również funkcję dekoracyjną – decydują o kolorze, połysku czy fakturze. Kupując więc blachodachówkę, powinniśmy zwrócić uwagę na zastosowane powłoki. Każda z nich ma różne właściwości. Najważniejsze jest jednak to, czy powłoka jest poliestrowa czy poliuretanowa. Na powłokę poliestrową przeważnie udzielana jest 10-letnia, a na poliuretanową – 30-letnia gwarancja estetyczna.

Blachodachówki dostępne są w postaci ciętej na wymiar oraz gotowych paneli. To, na jakie się zdecydujemy, w dużej mierze uzależnione jest od kształtu dachu. Blachodachówkę w długich arkuszach blachy najlepiej wybierać, gdy dach jest prosty, jedno- lub dwuspadowy, bez lukarn czy facjat. Aby nie przycinać blachy na placu budowy, sprzedawca za pomocą specjalnego programu komputerowego wylicza niezbędną ilość materiału. Dobrze dopasowane arkusze to gwarancja szybkiego i bezproblemowego montażu pokrycia. Natomiast blachodachówki panelowe sprawdzą się na każdym dachu, nawet nietypowym czy mocno rozbudowanym, z wieloma załamaniami. Oferowane są jako niewielkie, o takich samych wymiarach arkusze, które tworzą kompletny system dachowy gotowy do montażu.

Jakie materiały warto zastosować do budowy dachu?
Wszystko zależy od tego, na jakim etapie zastanawiamy się nad rodzajem pokrycia. Jeśli jesteśmy na etapie wyboru projektu domu, to pokrycie dachowe możemy zaplanować z dowolnego materiału. Jeżeli przeprowadzamy remont lub wymianę starego pokrycia wybór pokrycia zależy od stanu więźby dachowej. Najczęściej stosowane są dachówki, blachodachówki, blachy płaskie, gonty bitumiczne, rzadziej pokrycia naturalne – gonty drewniane, strzecha i łupek kamienny.

Jakie elementy brane są pod uwagę przy wycenie dachu?
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ogólny koszt wykonania pokrycia dachowego jest stopień skomplikowania dachu. Oczywiście najtańsze będzie wykończenie dachu bardzo prostego, najlepiej dwuspadowego. W przypadku skomplikowanych konstrukcji, z wieloma spadami, koszty rosną.

Kiedy wybieramy pokrycie na dach z wieloma spadami i załamaniami, warto sięgnąć po materiały o małym formacie. Tradycyjne dachówki ceramiczne lub ich betonowe odpowiedniki, podczas układania będą wymagały niewielu obróbek dekarskich. Dla inwestora oznacza to redukcję strat materiałowych.

Blachodachówki i papa bitumiczna, występują w większych połaciach. Dlatego takie materiały układa się bardzo szybko i łatwo, ale tylko w sytuacji wykonywania pokrycia na prostym dachu dwuspadowym. Przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach docinanie takich arkuszy skutkuje marnotrawstwem materiału.

Przygotowując wycenę pokrycia dachowego musimy więc brać pod uwagę koszt materiałów na pokrycie i stopień skomplikowania konstrukcji, ale to jeszcze nie wszystko. Dodatkowym kosztem są materiały izolacyjne, które kładzie się pod wierzchnim pokryciem, czyli np. folia.

Do ceny wykonania pokrycia należy doliczyć także robociznę. Ten wydatek należy szacować na podstawie czasu, niezbędnego na wykonanie pracy. Skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie robót jest możliwe dzięki odpowiedniemu dopasowaniu materiału pokryciowego do projektu dachu.

Dlaczego warto powierzyć budowę dachu sprawdzonej ekipie?
Zakup odpowiedniego pokrycia to tylko połowa sukcesu. Jeżeli nie zostanie ono prawidłowo ułożone, straty mogą być ogromne. Dlatego tak ważne jest powierzenie prac dekarskich sprawdzonej ekipie, najlepiej doświadczonej w montażu materiałów określonego typu. Nie każdy, kto na co dzień zajmuje się układaniem blachodachówek, poradzi sobie np. ze strzechą. Istotne też, by roboty prowadzone były zgodnie z instrukcją producenta pokrycia.

ABC budowy domu: jak wybrać odpowiednie okna?

Budowa domu to złożony proces składający się z wielu elementów. Jednym z nich jest stolarka okienna. Wybór odpowiedniej stolarki okiennej nie jest procesem trudnym, jednak inwestor powinien zwrócić szczególnie uwagę na ten aspekt, gdyż źle zaprojektowane lub dobrane okna mogą mieć swoje konsekwencje w przyszłości.

Wybieranie okien to bardzo przyjemny proces budowy. Na tym etapie możemy (a nawet powinniśmy) zwrócić uwagę na funkcję jakie okna maja spełniać, tzn. sposób otwierania i doświetlania pomieszczeń. Na wybór okien wpływa projekt nowo budowanego domu. Architekci podają wymiary i wygląd fasad z wbudowanymi oknami. Jednak na etapie zamówienia powinniśmy dostosować okna do naszych indywidualnych potrzeb.


Grzegorz Gonera, Dambar Okna

- Obecnie solarka okienna produkowana jest pod indywidualne zamówienia i daje nam duże możliwości wyboru. Dobrą praktyką jest konsultacja z fachowcami z branży okiennej doboru okien już na etapie rozpoczęcia budowy, gdyż wówczas możemy pozwolić sobie na większą elastyczność, pewne zmiany i co najważniejsze zminimalizowanie kosztów zakupu stolarki okiennej. Według mojej oceny bazowanie na wiedzy pochodzącej z Internetu nie jest szczególnie dobrym i korzystnym rozwiązaniem, gdyż fachowcy z branży mają duże doświadczenie i mogą pozwolić uniknąć pewnych błędów na które inwestor jest narażony.

Najważniejszymi elementami na które należy zwrócić uwagę przy wyborze stolarki okiennej to:

 • walory estetyczne (kolor, kształt okien, wielkość)
 • parametry techniczne: współczynniki przenikania ciepła Uw, współczynniki izolacji akustycznej Rw, sposoby otwierania okien i drzwi tarasowych, wentylacja, zabezpieczenia antywłamaniowe itd.
 • montaż okien: szczelność montażu, ciepły podkład podparapetowy, podwaliny podprogowe do okien tarasowych

Wszystkie wyżej wymienione elementy mogą występować w oknach z tworzywa sztucznego PCV, aluminium i drewna.

Oprócz okien ważnym elementem są również przesłony na okna takie jak żaluzje lub rolety zewnętrzne . To też należy zaprojektować na etapie budowy aby nie ponosić dodatkowych kosztów .

Na koniec wspomnę również o drzwiach wejściowych. Jest to element decydujący o wyglądzie całego budynku jak i mający dość znaczny wpływ na bezpieczeństwo i wygodę mieszkańców nowo wybudowanego domu . Chcąc dobrze dobrać stolarkę okienną do domu należy podejmować decyzję wyważone, nie tylko kierować się ceną aczkolwiek cena jest istotnym elementem przy tak dużej inwestycji jaką jest budowa naszego wymarzonego domu.

Ochrona domu. Jak dobrze o nią zadbać?

O ochronę swojego domu powinniśmy zadbać już na etapie jego projektowania. Pierwszym krokiem jest na pewno wybór solidnych, antywłamaniowych drzwi wejściowych, zaopatrzonych w atestowane zamki. Bardzo ważne są również okna, najlepiej zabezpieczone odpowiednimi roletami. Niestety, w dzisiejszych czasach ani antywłamaniowe drzwi, ani trudne do sforsowania przez złodziei okna nie dają stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa naszego domu. By osiągnąć ten cel, potrzebny jest system alarmowy, który aktywuje się w momencie, gdy padnie pierwsza linia obrony naszego domu.

Błażej Bartkowiak, Gizz Systemy

Najprostszym i najpopularniejszym jest, oczywiście, syrena alarmowa, która nie tylko daje znać o włamaniu, ale również może odstraszyć potencjalnych złodziei. Takie zabezpieczenie często nie jest jednak wystarczające. Nie ma cię w domu, włamywacz zbliża się do drzwi... a ty od razu dostajesz na smartfona powiadomienie o intruzie wraz z jego zdjęciem. To tylko jedna z możliwości, jakie dają inteligentne systemy alarmowe.

Ogrodzenie ma znaczenie. Jak je wybrać?

Ogrodzenie domu nie zawsze jest elementem branym pod uwagę w pierwszej fazie budowy. Są jednak i tacy inwestorzy, którzy zaczynają właśnie od niego, ponieważ pragną wyraźnie zaznaczyć i wytyczyć granice swojej posesji. Jest wiele rodzajów ogrodzeń. Na jakie więc zdecydować się?

Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem. Ponadto, rodzaj ogrodzenia warto dobrać do wielkości parceli, którą posiadamy i wznieść w taki sposób, aby wyraźnie wyznaczało granice naszej prywatności, ale nie przytłaczało tego co w niej najważniejsze, czyli domu.

Najprostszą i jednocześnie najtańszą formą ogrodzenia jest siatka. Można zastosować siatkę zwykłą lub zgrzewaną. Druga z wymienionych jest lepsza, ponieważ nie rozciąga się, przez co ogrodzenie staje się sztywniejsze. Zaletą siatki jest niewątpliwie jej niska cena oraz fakt, że możemy nią ogrodzić posesję samodzielnie.

Kolejnym rodzajem ogrodzeń z metalu są płoty żeliwne, które odlewa się w formach. Ich powierzchnię pokrywa się farbą lub innym metalem, aby nie ulegały korozji. Najdroższym, ale jednocześnie najbardziej efektownym rodzajem ogrodzeń metalowych są ogrodzenia kute. Takie ogrodzenia są zaliczane do grupy wyrobów kowalstwa artystycznego.

Do ogrodzenia domu możemy wykorzystać kamień i drewno. Drewno wykorzystuje się aktualnie już nie tylko w formie prostych sztachet. Ogrodzenia można także budować z solidnych desek lub bali drewnianych. Najsolidniejszą formą ogrodzenia drewnianego jest takie ogrodzenie, w którym surowiec ten stanowi jedynie wypełnienie pomiędzy przęsłami wykonanymi z betonu, kamienia lub cegły.

Kamień stosuje się bardzo często do wybudowania słupków i cokołów, które następnie wypełnia się innym materiałem. Takie ogrodzenia są wystarczająco solidne, a jednocześnie wyglądają na lżejsze i nie przytłaczają nawet niewielkich działek. Jednakże kamień – o ile nie zdobędziemy go samodzielnie – jest dość kosztowną inwestycją. Kamienne mury doskonale znoszą zmienne warunki atmosferyczne, ale ich posiadanie wiąże się z pracami pielęgnacyjnymi i konserwacyjnymi. Dla osób, które marzą o takim ogrodzeniu, a nie posiadają dostatecznych zasobów finansowych można polecić okładziny imitujące ogrodzenia kamienne. Z daleka wyglądają one niemal identycznie, jak naturalny kamień, dobrze sprawują się w użytkowaniu, a są zdecydowanie tańsze.

W ostatnim czasie popularne są ogrodzenia betonowe. Wykonuje się je z prefabrykowanych betonowych segmentów. Zależnie od upodobań – plot z betonu może być lity lub ażurowy. Beton ma niewątpliwie swoje zalety, ponieważ jest bardzo trwały, mrozoodporny i nie mają na niego wpływu zmienne warunki atmosferyczne. Jednak należy też zauważyć, że tego rodzaju płoty nie prezentują się na ogół estetycznie. Są toporne, ciężkie i raczej psują wizerunek posesji, zamiast ją zdobić.

Zdecydowanie lepiej wyglądają ogrodzenia wymurowane z cegieł. Na ogrodzenie nadają się cegły licówki, cegły klinkierowe oraz cegły pochodzące np. z rozbiórki. Oczywiście zdecydowanie najlepszy jest do tego celu klinkier. Cegły klinkierowe występują aktualnie w wielu kolorach i nietrudno jest dopasować barwę płotu do koloru, w jakim wykonano elewację domu. Można też zdecydować się na cegłę klinkierową, która zmienia barwę w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Klinkier jest materiałem, który doskonale radzi sobie z warunkami atmosferycznymi, panującymi na zewnątrz. Jest trwały, mrozoodporny i wodoodporny. Jednak płot wykonany z klinkieru warto zabezpieczyć w jego górnej części – specjalnymi kapturami prefabrykowanymi

Nowoczesny domu – ekologiczne ogrzewanie. Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Ostatnie lata to dynamiczny wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi przez mieszkańców budynków jednorodzinnych. Montaż paneli fotowoltaicznych na potrzeby zasilania domów jest jak najbardziej opłacalny. Obecnie inwestycja ta zwraca się zazwyczaj w ciągu 5-7 lat. Po tym okresie sprzęt jest jeszcze na gwarancji, a przez kolejne lata generuje oszczędności. System fotowoltaiczny jest bezobsługowy, mało awaryjny, a przede wszystkim jego żywotność jest bardzo długa. Potwierdza to 25-letnia gwarancja na uzysk energii udzielana przez większość producentów paneli fotowoltaicznych.

Z tego względu coraz więcej osób projektuje już dom z myślą o własnej elektrowni słonecznej na dachu. Ciężko aktualnie znaleźć na rynku lepszą formę bezpiecznego ulokowania kapitału dającą tak wysoki procent zwrotu. Według najnowszych zapowiedzi ceny energii elektrycznej w 2021 roku mają ponownie wzrosnąć. Właściciele domów z odpowiednio dobraną instalacją fotowoltaiczną nie będą się jednak musieli tym martwić.


Arkadiusz Włodarczyk, Siliton

- Patrząc jednak na doświadczenie naszej firmy, w instalacje fotowoltaiczne inwestują zarówno klienci indywidualni, jak i większe przedsiębiorstwa na potrzeby bloków mieszkalnych lub lokali usługowych, biurowo-magazynowych i innych. Świadczy to o opłacalności inwestycji w panele fotowoltaiczne. Korzyści, które niesie za sobą instalacja fotowoltaiczna w domu, są niezliczone. Fotowoltaika przyczynia się zarówno do dbałości o środowisko, jak i o zasobność portfeli naszych Klientów. Warto wspomnieć o kilku zaletach, takich jak: korzystanie z niewyczerpalnego źródła energii, obniżenie swoich rachunków za prąd, możliwość generowania oszczędności, a także podniesienie wartości nieruchomości - mówi Arkadiusz Włodarczyk, prezes firmy Siliton.

Prąd, który wytwarzany jest przy pomocy zamontowanej instalacji fotowoltaicznej może być wykorzystany do różnych systemów grzewczych, m.in.: do pomp ciepła, pieca indukcyjnego, mat grzewczych oraz prostych konstrukcji do podgrzewania wody użytkowej przez umieszczenie grzałki bojlerze lub kotle elektrycznym.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej to sprawa indywidualna. Najlepiej skonsultować się z osobami kompetentnymi w tej dziedzinie. Aby odpowiednio oszacować potrzebną moc należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, np.: położenie budynku względem stron świata, kąt nachylenia podłoża, wielkość zużycia energii, najbliższe otoczenie, ewentualne zacienienie oraz cykl dobowy zużycia energii elektrycznej. Należy pamiętać, iż wizja lokalna to podstawa rozpoczęcia działań. Ważnym czynnikiem jest też zweryfikowanie czy powierzchnia przeznaczona na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej jest wystarczająca. Dlatego współpraca z projektantem jest ważnym i nieuniknionym elementem w trakcie sprawdzania możliwości montażowych w danym projekcie. Warto wybrać firmę, która zajmie się dobraniem odpowiedniej mocy instalacji, przez projekt, po montaż i uruchomienie instalacji. Firmy pomagają także przy zgłoszeniu instalacji do odpowiedniego operatora sieci energetycznej, a także informują o możliwych formach dotacji lub finansowania.

A może dom z drewna?

Drewno to jeden z surowców o wieloletniej tradycji. Początkowo stawiano wyłącznie domy drewniane z czasem jednak materiał, zaczęto zastępować innymi surowcami, które wydawały się trwalsze i bezpieczniejsze. Dziś domy z drewna znów wracają do łask, a ich niesamowite piękno coraz bardziej zaczyna być doceniane we współczesnym budownictwie nie tylko pod postacią domów letniskowych w klimatycznych górach, ale i w podmiejskiej zabudowie całorocznej. Skąd takie zainteresowanie domami drewnianymi, jakie są zalety stawiania drewnianej konstrukcji i wreszcie czy aby na pewno jest bezpiecznie?

Skąd zainteresowanie domami z drewna?
Zamknij oczy i wyobraź sobie mały drewniany domek … Z czym ci się kojarzy? Najczęściej przywołuje miłe wspomnienia górskich wycieczek, obcowania z naturą i spokoju. Drewno działa bardzo kojąco, a przy okazji gwarantuje niesamowicie przytulny klimat. Przekraczając próg domu z bali od razu, czujemy się inaczej – wyjątkowo. Rodzinna atmosfera, ogień w komuniku i ciepła herbata w rodzinnym gronie, to obraz, który jest idealnym dopełnieniem tego typu konstrukcji. Ponadto budownictwo drewniane staje się popularne poprzez swoją oryginalność. Znudzeni murowanymi ścianami poszukujemy przyjemnej alternatywy. Całoroczne domy drewniane to idealny sposób na wyróżnienie swojej inwestycji na tle innych zabudowań.

Zalety drewnianych domów całorocznych

 • wytrzymałość
 • wysoka izolacyjność
 • komfort użytkowania
 • krótszy proces budowy
 • łatwość w przebudowie

Wskazane zalety to tylko kilka najważniejszych. Skupiliśmy się głównie na wykazaniu pozytywnych cech konstrukcji w opozycji do popularnych domów drewnianych. Celowo nie przytaczamy możliwości aranżacyjnych, jakie niesie za sobą dom drewniany, czy jego niesamowitej oryginalności na tle innych konstrukcji. Domy drewniane z powodzeniem mogą być wykorzystane jako całoroczna zabudowa, bo nie ma żadnych przeciwwskazań do podłączenia instalacji i mediów. Dodatkowo wykorzystanie naturalnych surowców pozwala na szybki proces budowy i komfort użytkowania w przyjaznym mikroklimacie - mówi Adam Deminiak z firmy Domy z Drewna Deminiak

Bezpieczne i przytulne całoroczne domy z drewna
Jednym z częstych zarzutów przeciw konstrukcjom drewnianym jest ich ograniczona wytrzymałość i brak bezpieczeństwa. Oczywiście zarzuty są całkowicie bezzasadne. Konstrukcja drewnianego domu nie jest lekka, a drewno tylko pozornie wydaje się mniej wytrzymałe od murów z betonu. Proces obróbki drewna pomaga w eliminowaniu wszelkich nieprawidłowości, co pozwala w utrzymaniu konstrukcji w doskonałej kondycji.

Budowa domu czy może kupno od dewelopera?

Zakup domu od dewelopera to niezwykle wygodne i komfortowe rozwiązanie. Nie musimy samodzielnie szukać wymarzonej działki, nadzorować długotrwałej budowy i zmagać się z ekipami budowlanymi. We wszelkich czynnościach wyręcza nas deweloper.

Jeśli stoisz przed wyborem dewelopera z pewnością powinieneś zacząć od zapoznania się z jego uprzednimi projektami oraz opiniami na jego temat. O czym jeszcze warto pamiętać podczas poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż? Warto sprawdzić sytuacje finansową danej firmy deweloperskiej, istotnym jest by ustalić z wyprzedzeniem z jakich środków będzie realizowana inwestycja - doradzają eksperci firmy Prebena Twój Dom

Koniecznym krokiem będzie również sprawdzenie dewelopera pod kątem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Warto też zweryfikować czy dana firma deweloperska jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu.

Kilkunastostronicowa umowa deweloperska to najważniejszy etap zakupu wymarzonego domu. Niezrozumienie zapisów w niej zawartych nie wyłącza nabywcy nieruchomości od konsekwencji prawnych. Jeśli nie rozumiemy zapisów widniejących w umowie warto skonsultować jej treść z prawnikiem. Opiniowanie umów prawnych pozwoli nam wyjaśnić istotne elementy dokumentu, a także sprawdzić go pod kątem niedozwolonych klauzul.

Zakup domu lub mieszkania to poważna decyzja. Jeśli stoisz przed wyborem dewelopera z pewnością powinieneś zacząć od zapoznania się z jego uprzednimi projektami oraz opiniami na jego temat. Obowiązkowym krokiem jest sprawdzenie, czy firma nie znajduje się w stanie upadłości bądź likwidacji – informacje na ten temat znajdziemy w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz Krajowym Rejestrze Sądowym.

Partnerzy artykułu:

Sprawdź też:
Biuro Projektowe z Kalisza ESPEJA
Firma Ogólnobudowlana Maćkowscy z Obrzycka

Wideo

Dodaj ogłoszenie