MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zwierzak w domu! Podpowiadamy, jak się przygotować na jego przyjęcie

Sandra Perlińska
Lek. wet. Natalia Stempniak
Lek. wet. Natalia Stempniak Sandra Perlińska
Zwierzak w domu? Marzyliście o nim! Jak się przygotować na jego przyjęcie w domu. Jak dbać o zwierzaka w domu podpowiada lekarz weterynarii Natalia Stempniak

Zwierzak w domu? Marzyliście o nim. W końcu marzenia się spełniają? Dzień, w którym do rodziny dołączy nowy członek, a na dodatek czworonożny, zbliża się nieubłaganie. Tylko rodzi się pytanie, co dalej, skoro nigdy nie mieliście pod swoją opieką zwierzaka.... Jak postępować z psem i kotem oraz co należy przygotować na przyjęcie w domu zwierzaka - podpowiada lekarz weterynarii Natalia Stempniak z Gabinetu Weterynarii Filemon.

Kot czy pies?

Na jakie zwierzę postawić i gdzie go szukać? Natalia Stempniak podpowiada, że koty odnajdą się w każdym domu, jednak jeśli chodzi o psy, zdaniem pani doktor , duże nie radzą sobie w małych mieszkaniach, mają w sobie sporo energii, co czasami kończy się niszczeniem w domu, ubrań, zabawek, a nawet mebli. - W niewielkich pomieszczeniach sprawdzają się yorki, mopsy czy shitzu - mówi. Jednak, jako właścicielka mieszańca, poleca adopcję zwierząt ze schronisk, czy azyli. - Kundelki to bardzo wdzięczne zwierzęta. Dla dzieci odpowiednie są łagodne labradory, a jako psy stróżujące sprawdzają się owczarki niemieckie - podpowiada.

Pierwsze dni w nowym domu

Jak każdy w rodzinie, również pies, czy kot potrzebują swojego kąta. Chcąc przygarnąć zwierzaka, należy zadbać o miejsce dla niego.
– Wystarczy legowisko, a jeśli to pies stróżujący - buda, ocieplona na zimę - tłumaczy pani weterynarz z Filemona. Pies musi mieć też obrożę i smycz. Kotom natomiast potrzebny jest drapak i legowiska, najlepiej ułożone na wysokości i w ciepłym miejscu. Zwierzęta boją się nieznanych miejsc.
Zarówno psy, jak i koty potrzebują, w pierwszych dniach, spokoju. Natalia Stempniak tłumaczy, że kontakt właściciela ze zwierzęciem powinien być stopniowo zwiększany, tak by pies, czy kot miał szansę się przyzwyczaić do nowej sytuacji.

Wizyta u weterynarza

Kiedy zdecydować się na pierwszą wizytę w gabinecie lekarza weterynarii?
– Jak najszybciej. Poza badaniami kontrolnymi, jak mierzenie i ważenie czworonoga, trzeba zwierzę odrobaczyć, czy odpchlić – podpowiada Natalia Stempniak.
Z punktu widzenia lekarskiego istotne jest, by zwierzę zaszczepić przeciwko chorobom zakaźnym. Z punktu widzenia prawnego, pies wymaga szczepień przeciwko wściekliźnie. Kot ich nie wymaga, natomiast Natalia Stempniak zdecydowanie je zaleca.
Zdaniem właścicielki gabinetu Filemon oraz sklepu Filemon, dodaje, do weterynarza warto wchodzić też bez powodu, “przy okazji”, by nie każda wizyta zwierzaka u lekarza, kojarzyła się z zastrzykiem i stresem.
Pielęgnacja zwierząt
Zwierzęta wymagają odpowiedniej pielęgnacji. - Nie jestem zwolenniczką częstych kąpieli czworonogów - mówi lekarka od zwierząt. Jej zdaniem, psa wystarczy wykąpać dwa razy w roku, chyba, że jego zapach jest intensywny i wymaga częstszych kąpieli.
Ważne jest, aby zwierzęta kąpać w szamponie przeznaczonym dla zwierząt.
– Dla kotów, czy psów, które boją się wody odpowiednie są suche szampony - dodaje. Trzeba jednak pamiętać, że nieprzyjemny zapach zwierzęcia, może być też objawem choroby skóry, niekoniecznie brudu. Natalia Stempniak zwraca również uwagę, że są rasowe psy takie jak np. shitzu, york, czy maltańczyk, wymagają staranniejszej opieki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto