Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań dawcą szpiku i komórek macierzystych!

Elżbieta Bielewicz
Zarejestruj się w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych!
Zarejestruj się w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych! Edyta Cieślak NM Płock
Dziś i jutro, 20-21 maja, w godz. 10:00 - 16:00 w sali GOPS w Blizanowie Drugim można się zarejestrować w bazie potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

Justyna Rupiczak pochodzi z miejscowości Żerniki w gminie Blizanów. Na co dzień jest mamą dwójki dzieci: Sławka i Iwony. Interesuje się sportem, gotowaniem, historią i bardzo lubi czytać gazety oraz poradniki domowe. W wolnym czasie chodzi na długie spacery i piesze wycieczki. Jej marzeniem jest być zdrową. Od lipca 2016 roku walczy z zespołem mielodysplastycznym. Justyna nie załamuje się mimo bólu i cierpienia spowodowanego chorobą. Jest bardzo pozytywną osobą i nie poddaje się w walce z chorobą. Aby mogła powrócić do zdrowia potrzebuje przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego.
„Dla Ciebie to chwila, dla chorego to cale życie – zarejestruj się jako dawca szpiku!” – apeluje Justyna.

Dawcą szpiku kostnego może zostać każdy pełnoletni, zdrowy tj. nie obciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi człowiek, w przedziale wieku pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów i nie mający dużej nadwagi. Jednak preferowani są ludzie młodzi - najlepiej między 18 a 30 rokiem życia, gdyż od momentu zamieszczenia potencjalnego dawcy w rejestrze do chwili oddania szpiku może upłynąć długi okres: 5, 10, czy nawet 15 lat. Decyzja o zostaniu honorowym dawcą musi być w pełni świadoma i przemyślana, bo jest podjęta na wiele lat. Zdrowie, młodość i wola niesienia pomocy - to czynniki niezbędne, aby zostać potencjalnym dawcą szpiku.

Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestrując się, należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia. Rejestr potencjalnych dawców szpiku zawiera dane osobowe wraz z wynikami badań genetycznych potencjalnych dawców. Zasoby polskich rejestrów znajdują się w światowej bazie komputerowej Bone Marrow Donors Worldwide - BMDW w Holandii.

Pogoda na weekend

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto