Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zjazd Gnieźnieński: apel do Europejczyków o wiarę w debacie publicznej, do wiernych o zaangażowanie

IB
Dlaczego Europa powinna mieć trwały fundament wartości i jaka jest rola wierzących w społeczeństwie obywatelskim dyskutowano na zakończonym w niedzielę IX Zjeździe Gnieźnieńskim.

Społeczeństwo obywatelskie potrzebuje chrześcijan, a dla nich wiara jest motywacją dla zaangażowania – takie wnioski pojawiły się w „Przesłaniu do Europejczyków”, odczytanym na zakończenie IX Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Dokument to apel do chrześcijan, by angażowali się na rzecz innych, do uczestników debaty publicznej, by nie ograniczali wiary do sfery prywatnej.

- Myślę, że to był zjazd bardzo owocny – mówi abp. Henryk Muszyński, prymas senior, przewodniczący Zjazdów Gnieźnieńskich. - Zgromadził bardzo wiele różnych środowisk – środowiska instytucji samorządowych, organizacji i stowarzyszeń, polityków. Jedni mogli wysłuchiwać drugich. W społeczeństwie demokratycznym jesteśmy na siebie skazani i takie wzajemne poznanie siebie, oczekiwań i potrzeb jest budowaniem zaufania. A zaufanie społeczne jest nieocenione także w wymiarze politycznym i gospodarczym.
Cieszy się z obecności wielu młodych ludzi i ma nadzieje, że dzięki obradom udało się pogłębić świadomość obywatelską.

Zaangażowanie w życie publiczne i w pomoc innym były motywami przewodnimi spotkania. Podczas ostatniej debaty Zjazdu obok przedstawicieli religii – także islamu i judaizmu – zasiadał prof. Jacek Filek, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako niewierzący odpowiedzialność za świat wyprowadza z istoty ludzkiej natury.

W sumie w wydarzeniu brało udział ponad tysiąc osób: uczestników, prelegentów i gości, organizatorów, obsługi, wolontariuszy.

Elektryzującym tematem w ostatnich dniach jest fundusz kościelny. W nawiązaniu do pomysłu jego likwidacji nie padły żadne słowa w trakcie wystąpień, inaugurujący Zjazd prezydent Bronisław Komorowski, jak i prymas Polski, abp. Józef Kowalczyk, unikali pytań dziennikarzy. Także abp. Senior Henryk Muszyński nie chciał komentować, tłumacząc, że nie należy to do tematów, o których mowa na zjeździe.
- To w tej chwili problem bardzo ważny, ale nie czuję się kompetentny, poza tym trzeba to ukazać w proporcjach i w kontekście rzeczywistym dążeń do uregulowania spraw Kościoła – zaznaczył

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto