Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie bierze udział w programie Erasmus +

PS
Erasmus + w Zespole Placówek Specjalnych
Erasmus + w Zespole Placówek Specjalnych ZPS w Pleszewie
Dzieci i młodzież z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie wraz uczniami z bliżniaczych placówek w Niemczech, Czechach i Turcji zaangażowali się w projekt unijny Erasmus +. W tym roku integrowali się w Niemczech. Uczestnicy Erasmusa + w Pleszewie pojawią się w 2018 r.

Erasmus+ w Zespole Placówek Specjalnych

W latach 2016-2018 pleszewski Zespół Placówek Specjalnych będzie uczestniczył w unijnym projekcie Erasmus+ w ramach akcji „Partnerstwa strategiczne”.
Ideą projektu jest wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, poprzez ukierunkowane działanie i pokazanie nowych możliwości, zlikwidowanie istniejących stereotypów, oraz pokazanie społeczeństwu, że również rodziny, które mają ograniczone fundusze zarobkowe, mają szanse dać swoim dzieciom nowe możliwości rozwoju i podróży.
W głównej mierze program opiera się o międzynarodową wymianę uczniów i nauczycieli między placówkami edukacyjnymi, zajmującymi się edukacją szkolną. Zadaniem wyznaczonych delegacji jest obserwowanie procesu kształcenia w różnych częściach Europy. Celem nadrzędnym owej współpracy jest wprowadzenie długofalowych zmian oraz innowacji. W szczególności chodzi o podnoszenie jakości wczesnej edukacji. Inicjatorką i koordynatorką projektu w pleszewskiej szkole Izabela Ciszewska- nauczyciel języka niemieckiego. Oprócz szkoły z Polski, w Erasmus+ uczestniczą reprezentacje z Niemiec, Czech oraz Turcji.

Wymiany zagraniczne młodzieży i nauczycieli, ośmioosobowa grupa z Pleszewa, rozpoczęła wizytą w Niemczech w dniach 20-25 listopada 2016r. Program pobytu był niezwykle napięty. W miejscowości Bad Langensalza mogli obserwować metody nauczania w dwóch tamtejszych szkołach specjalnych, poprzez czynny udział w zajęciach. Następnie zostali mile ugoszczeni przez burmistrza, który oprowadził ich po najciekawszych zakątkach miasta, wyjaśniając najważniejsze aspekty podstawy programowej, obowiązującej u naszych zachodnich sąsiadów. Zwiedzili także miejscowy park botaniczny, gdzie mieli okazje przejść się ścieżką edukacyjną, zbudowaną na wysokości koron drzew, oraz lokalne ZOO, w którym niecodzienną atrakcją jest możliwość dotykania zwierząt.

Ponadto uczniowie pojechali do kopalni soli oraz skansenu wiejskiego, gdzie samodzielnie wyciskali sok z jabłek oraz piekli jabłecznik. Wszelkie atrakcje, wizyty, spotkania odbywały się w języku niemieckim, bowiem taki jest zamysł całego projektu. Chodzi o to, by zarówno uczniowie jak i nauczyciele przełamywali bariery językowe, oraz szlifowali nabyte wcześniej umiejętności.

Uczniowie z Pleszewa razem z czeskimi, niemieckimi i tureckimi kolegami przez te kilka dni integrowali się, biorąc udział w licznych zajęciach plastyczno-technicznych, twórczych grach i zabawach oraz wspólnym spędzaniu czasu wolnego. Ponadto dzielili razem pokoje, toteż „chcąc nie chcąc” uczyli się obcojęzycznych zwrotów i zwyczajów. Zawiązane przyjaźnie były na tyle silne, zwłaszcza z czeskimi „kamaratami”, że nasi uczniowie nie chcieli wracać do Polski.

Kolejnym etapem projektu Erasmus+ jest wyjazd w maju 2017r. do czeskiej Starej Paki, by poznać tamtejsze metody nauczania oraz miejscowe zwyczaje. Jesienią 2017r. jedziemy do Alanyi w Turcji, a w roku 2018 będziemy gościć u siebie delegacje z Niemiec, Czech
i Turcji.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto