MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

WIELKOPOLANKA STULECIA - Pierwsza tura głosowania kończy się dzisiaj. Finał coraz bliżej.

Karolina Barełkowska, red
– Głosujmy na siostrę Felicję – namawia radny Skrzypkowski
– Głosujmy na siostrę Felicję – namawia radny Skrzypkowski FOT. IZA BUDZYŃSKA
Już ponad 50 tysięcy głosów oddano w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego i portalu poznan.naszemiasto, na „Wielkopolankę Stulecia”. Pierwsza tura plebiscytu potrwa do północy z soboty na niedzielę. Do drugiej przejdzie 10 z 36 kandydatek. W drugiej turze wyzerujemy wyniki. Głosowanie na finalistki potrwa od 1 do 6 marca. W poniedziałek 8 marca w Głosie Wielkopolskim i na naszym portalu, po doliczeniu do głosów internautów, wyników zabawy sms-owej ogłosimy ostateczną kolejność.

Patrząc na wyniki głosowania, na pierwszy rzut oka widać, że trwa zacięta rywalizacja pomiędzy osobami, które uważają, że ten zaszczytny tytuł należy się zmarłej przed pięciu laty poznańskiej poetce Emilii Waśniowskiej, a tymi, którzy ciągle wspominają zmarłą dwa lata temu s. Felicję Sieracką, ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a’ Paulo. Poza pierwszą dziesiątką są obecnie choćby aktorka Krystyna Feldman, słynna chirurg Maria Siemionow czy Hanna Suchocka.

Wielkopolanka Stulecia - zagłosuj!

W Gnieźnie plebiscyt wywołał niezwykłe poruszenie. Dwójka miejskich radnych  Maria Wichniewicz i Mirosław Skrzypkowski zwołała nawet konferencję prasową, na której zachęcała mieszkańców do głosowania na siostrę, która całe życie poświęciła potrzebującym, uruchamiając w swoim ukochanym Gnieźnie pierwszą jadłodajnię dla bezdomnych. – Nie chcemy umniejszać osiągnięć innych kandydatek, jednak patrząc na całe życie s. Felicji, nie mamy wątpliwości, że to właśnie ona zasługuje na ten tytuł – mówi radna Wichniewicz.

Radny Skrzypkowski w niedzielę namawiał wychodzących po mszy z kościoła garnizonowego do głosowania na siostrę Felicję. W miejscu, gdzie ta kwestowała przez kilkadziesiąt lat.

Na siostrę Felicję Sieracką codziennie swoje głosy oddają bezdomni z gnieźnieńskiego Stowarzyszenia „Dom”. – Większość osób, które mieszkają w naszych dwóch domach, pamięta „siostrzyczkę”, bo tak ją nazywali. Doświadczyli od niej niesamowitej dobroci, dlatego naszym zdaniem ona już jest „Wielkopolanką Stulecia” – mówi Maria Chwiałkowska-Grygiel, która wraz z Marianem Wierzbickim spełniła jedno z największych marzeń „gnieźnieńskiej Matki Teresy”.
Siostra Sieracka zmarła w 2008 roku, w wieku 93 lat. W 1999 roku otrzymała tytuł „Gnieźnianina Roku”.

W pierwszej dziesiątce są też Urszula Sipińska, Alicja Kobus, Teresa Zarzeczańska, Ewa Wycichowska, Małgorzata Musierowicz czy Krystyna Feldman. Inne kobiety nie są bez szans. Pierwszą turę konkursu zamykamy 28 lutego. Zerujemy wyniki i rozpoczynamy kilkudniowy finał. Ogłoszenie zwyciężczyni 8 marca - w stulecie Święta Kobiet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska kadra w ośrodku w Hanowerze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto