Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu na Polnej leczą najlepiej

Marta Ciemnoczołowska
Fot. W. Wylegalski
Fot. W. Wylegalski
Po raz czwarty "Rzeczpospolita" opublikowała swój ranking złotej setki szpitali w Polsce. Tradycyjnie już, znalazło się w nim najwięcej placówek z Wielkopolski.

Po raz czwarty "Rzeczpospolita" opublikowała swój ranking złotej setki szpitali w Polsce. Tradycyjnie już, znalazło się w nim najwięcej placówek z Wielkopolski. Aż 15 szpitali z naszego regionu zdobyło liczbę punktów, która pozwoliła znaleźć się na liście najlepszych. Wyróżnionych zostało 14 szpitali ze Śląska i 12 z Mazowsza. Ranking został merytorycznie opracowany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Na trzecim miejscu w rankingu szpitali monospecjalistycznych (bez onkologii) znalazł się Ginekologiczno_Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
- Cieszy nas to, że uzyskaliśmy więcej punktów niż w roku ubiegłym - mówi Lesław Ciesiółka, rzecznik prasowy szpitala przy ulicy Polnej. - Poza tym, wyprzedza nas centrum leczenia oparzeń oraz szpital chirurgii urazowej. Oznacza to, że jesteśmy najlepszą placówka ginekologiczno-położniczą w Polsce.

Szpital przy ulicy Polnej jest nie tylko najlepszą, ale także największa kliniką ginekologiczno-położniczą w Polsce. Co roku przychodzi tu na świat około 6500 dzieci, czyli rodzi się tu 2 procent Polaków.

Eksperci oceniali sposób zarządzania placówką (większość szpitali z rankingu nie posiada zadłużenia), jakość opieki w ogóle, a także osobno specjalistyczną opiekę medyczną. Liczył się również komfort pobytu w placówce, a także to, jakiej jakości usługi są oferowane pacjentowi. Liczbę punktów podwyższały certyfikaty przyznawane szpitalom, a obniżały skargi, które składali pacjenci. Przeprowadzający ranking analizowali także tak zwane zjawiska niepożądane, jak na przykład zakażenia wewnątrzszpitalne. Ich występowanie obniżało liczbę punktów.

Michał Bednicki z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia zauważa, że coraz trudniej znaleźć się w złotej setce. Podczas pierwszej edycji, tylko połowa wyróżnionych szpitali przekroczyła próg 700 punktów. Dziś takich placówek jest 86. Najlepsze po raz czwarty okazało się Centrum Onkologii w Bydgoszczy, które zdobyło 921 punktów (o 20 więcej niż w poprzednim rankingu). Poznańska kinika przy ulicy Polnej zdobyła 806 punktów (w ubiegłym roku było ich 770).

Dyrektorzy placówek zgodnie przyznają, że takie wyróżnienie cieszy, ale niestety, nie ma ono przełożenia na kontrakty zawierane z NFZ. Szpitale najchętniej wybierane przez pacjentów nie mogą liczyć na bardziej korzystne umowy.

Najlepsze wielkopolskie szpitale
Szpitale monospecjalistyczne:
3. Ginekologiczno-Połozniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu,
11. Wielkopolskie Centrum chorób Płuc i Gruźlicy w Poznaniu
Szpitale wielospecjalistyczne i onkologiczne:
8. Szpital w Pleszewie,
12. Szpital w Międzychodzie,
20. Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu,
29. Szpital Kliniczny nr 2 w Poznaniu,
40. Szpital Powiatowy w Trzciance,
46. Szpital Wojewódzki w Poznaniu,
59. Szpital Wojewódzki w Kaliszu,
65. Szpital w Wolsztynie,
67. Szpital Specjalistyczny w Pile,
79. Szpital w Nowym Tomyślu,
84. Szpital Wojewódzki w Lesznie,
93. Szpital Powiatowy w Złotowie,
99. Szpital w Jarocinie.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto