Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tygodnik Pilski - Z rakiem będą walczyć w Pile

Michał Nicpoń
Pilski ośrodek zostanie wyposażony w dwa aparaty do zabiegów radioterapii
Pilski ośrodek zostanie wyposażony w dwa aparaty do zabiegów radioterapii Fot. Archiwum
Półtora tysiąca pacjentów ma korzystać z nowoczesnego ośrodka radioterapii, który w ciągu trzech lat ma powstać w Pile. Jego budowa ma kosztować przeszło 20 milionów złotych, drugie tyle jego wyposażenie.

Chorzy na nowotwory z terenu północnej Wielkopolski będą mogli korzystać z zabiegów radioterapii nie w Poznaniu, lecz właśnie w Pile - w Regionalnym Ośrodku Radioterapii. Zmniejszy się czas oczekiwania na zabiegi oraz droga, jaką muszą pokonywać nierzadko nawet kilka razy w tygodniu.

- Wielkopolska niestety przoduje w zachorowalności na nowotwory. Jedną z najskuteczniejszych form ich leczenia jest radioterapia. Stąd właśnie inicjatywa zarządu województwa, by powołać Regionalne Ośrodki Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Radioterapii - podkreślał marszałek Marek Woźniak.

Pieniądze na budowę ośrodka zabezpiecza już uchwała Sejmiku Województwa. Samorządowcy będą się jednak starać również na dofinansowanie budowy ośrodka z funduszy unijnych.

W Wielkopolsce rocznie notuje się 13 tys. zachorowań na nowotwory. 7- 8 tys. pacjentów potrzebuje zabiegów radioterapii. Pięć i pół tysiąca z nich, jakie obecnie leczy Wielkopolskie Centrum Onkologii, to granice możliwości zarówno sprzętu jakim centrum dysponuje, jak i personelu placówki.

- Jest pewna grupa wysokospecjalistycznych zabiegów, które możemy wykonywać tylko w Poznaniu. Jednak 75 procent z całości usług może być świadczonych również w ośrodkach regionalnych - twierdzi Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Niepokojącym jest, że z około 7 tysięcy chorych wymagających radioterapii, z leczenia korzysta niecałe 5,5 tysiąca.
- Pozostałe półtora tysiąca pacjentów gdzieś nam umyka. Nie mamy pewności dlaczego tak się dzieje. Faktem jest jednak, że dla sporej części pacjentów możliwości leczenia są odległe o przeszło sto kilometrów. Dla ludzi chorych taka odległość jest często niemożliwa do pokonania - mówi Julian Malicki.

O potrzebie budowy ośrodka w Pile przekonani są również miejscowi specjaliści. Mocnym argumentem jak zwykle są liczby.
- W 2006 roku na pododdziale chemioterapii w pilskim szpitalu leczyło się 376 pacjentów, a w 2009 roku było ich już 1073. W roku bieżącym liczba ta już wzrosła do 1159. Te dane pokazują, że problem onkologiczny w naszym regionie jest olbrzymi - relacjonowała Teresa Kwiecińska-Koźmińska, dyrektor pilskiego szpitala.

- Funkcjonowanie ośrodka radioterapii zapewni możliwość kompleksowego leczenia chorób nowotworowych, co do tej pory nie było możliwe - podkreślał z kolei dr Karol Nowicki, ordynator oddziału chirurgicznego w pilskim szpitalu.

Do inwestycji przygotowuje się już sam pilski szpital. Sporym problemem okazuje się bowiem skompletowanie odpowiedniej kadry.
- Już przyjmujemy personel o sprecyzowanych specjalnościach - mówi dyrektor pilskiej lecznicy.

Wiadomo już, w którym miejscu przy szpitalu ośrodek zostanie zbudowany. Usytuowany zostanie pomiędzy magazynem, pralnią, parkingiem i ulicą Rydygiera. Jednokondygnacyjną konstrukcję ze szpitalem połączy specjalny łącznik, dzięki któremu pacjenci nie będą musieli opuszczać szpitala, by przejść na zabiegi radioterapii. Sama budowa kosztować będzie ok. 25 mln zł. Drugie tyle kosztować ma wyposażenie ośrodka.

Do Regionalnego Ośrodka Radioterapii w Pile trafiać mają pacjenci nie tylko z Wielkopolski, ale również z sąsiednich województw: zachodniopomorskiego i kujawsko - pomorskiego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto