Trzeci ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół 8 sierpnia w województwie wielkopolskim

Materiał partnera zewnętrznego
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele produktów zawdzięczamy pszczołowatym. 45% mieszkańców województwa wielkopolskiego na co dzień nosi dżinsy, ale aż 79% nie wie, że powstają one dzięki zapylaniu bawełny przez te pożyteczne owady. Chcesz poznać więcej niesamowitych faktów na temat zapylaczy i dowiedzieć się więcej o ich ciężkiej pracy? 8 sierpnia świętuj razem z nami Wielki Dzień Pszczół w wybranych placówkach przyrodniczych z Wielkopolski w ramach 5., jubileuszowej odsłony programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Organizatorem akcji są Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A., a partnerem strategicznym – Fundacja Nasza Ziemia.

8 sierpnia 2015r.w ponad 50 placówkach przyrodniczychna terenie całej Polski już po raz trzeci odbędzie się Wielki Dzień Pszczół. Tego dnia będzie można dowiedzieć się więcej na temat pszczołowatych oraz tego, co na co dzień możemy robić, aby je chronić. W województwie wielkopolskim Wielki Dzień Pszczółświętują placówki:

 Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu,
 Nowe Zoo w Poznaniu,
 Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego,
 Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie,
 Muzeum Okręgowe w Koninie,
 Skansenie i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu,
 Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi (7.08).

Na zwiedzających czeka szereg atrakcji– edukacyjne gry o Zasadach Przyjaciół Pszczół, quizy, warsztaty z sadzenia roślin i budowania domków dla pszczół dziko żyjących czy spotkanie z pszczelarzem.Chętni, którzy chcą poznać fascynujący świat pszczołowatych,na hasło „Wielki Dzień Pszczół” wejdą bezpłatnie do większości placówek organizujących święto. Lista placówek zaangażowanych w Wielki Dzień Pszczół dostępna jest na stronie www.pomagamypszczolom.pl. Organizatorem obchodów święta są Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A.Honorowy Patronat nad 5. edycją programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ośrodek Rozwoju Edukacji, kilkanaście kuratoriów oświaty oraz urzędów wojewódzkich i marszałkowskich.

Co otrzymujemy dzięki ciężkiej pracy pszczołowatych?
Na potrzeby programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” przeprowadzone zostało badanie „Pomagamy pszczołom - Świadomość i wiedza konsumentów na temat zagadnień związanych z ekologią”. Wyniki pokazują, że często nie mamy świadomości, jak wiele produktów, po które sięgamy każdego dnia, uzyskujemy dzięki zapylaniu przez pszczołowate. Mieszkańcy Wielkopolski kojarzą te pożyteczne owady przede wszystkim z miodem (97%) i plastrami wosku (94%). Kłopoty zaczynają się, gdy mamy wymienić pozostałe efekty ciężkiej pracy zapylaczy. Tylko niespełna 1/3 mieszkańców woj. wielkopolskiego (29%) ma świadomość, że kawa to produkt, który powstaje dzięki zapylaniu przez pszczołowate krzewów kawowca, mimo że aż 94% spośród ankietowanych z Wielkopolski pije ją przynajmniej raz dziennie. Aż 97% badanych z regionu nie wyobraża sobie wykreślenia z codziennej diety świeżych warzyw i owoców, a gdyby nie pszczołowate nie mielibyśmy aż 90%świeżych owoców ani 4000 odmian warzyw. 84% mieszkańców woj. wielkopolskiego wie, że olej rzepakowy powstaje dzięki zapylaniu kwiatów rzepaku.

Praca pszczołowatych to nie tylko żywność. 57%mieszkańców Wielkopolski słyszało nazwę propolis pszczeli, ale nie do końca wie, co kryje się pod tym pojęciem. Ta lepka substancja żywiczna zbierana przez pszczoły z pączków, drzew i krzewów ma właściwości lecznicze i wykorzystywana jest w medycynie od wieków. Propolis ma korzystne działanie na układ oddechowy – 74%mieszkańców regionu wskazuje go jako sposób na leczenie grypy i przeziębienia, 72% wie, że jest on stosowany do produkcji kosmetyków. Jednocześnie zaledwie 20% z respondentów z regionu wie, że propolis stosuje się np. w leczeniu nowotworów. Co jeszcze uzyskujemy dzięki pracy pszczołowatych? Ankietowani wskazują produkty z woskiem pszczelim - 64%wskazuje świece, a 61%kremy do twarzy. Jednocześnie niemal połowa mieszkańców Wielkopolski(43%) nie ma świadomości, że dzięki pszczołowatym powstają szminki do ust, aponad połowa ankietowanych(63%)nie zdaje sobie sprawy, że dzięki zapylaczom powstają popularne bawełniane koszulki.

Wyniki badania pokazują, jak bardzo potrzebna jest Polakom rzetelna wiedza przyrodnicza, szczególnie najmłodszym. Właśnie dlatego organizatorzy programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” stworzyli Wielki Dzień Pszczół, święto którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na temat ogromnej i niezastąpionej roli pszczół, kwestii ich ochrony i wymierania. Wielki Dzień Pszczół wypełnia edukacyjną lukę Polaków na temat tych pożytecznych owadów.

_- Wyniki badania pokazują, jak mało wiemy o zapylaczach, choć tak wiele im zawdzięczamy. Dzięki pszczołowatym mamy 1/3 żywności na świecie – świeże warzywa i owoce, dżemy, musztardę, orzechy czy migdały. Mamy nadzieję, że świadomośćjak ważną rolę, odgrywają pszczołowatewytworzydo nich pozytywny stosunek i że na co dzień,sięgając po nasze ulubione produkty, pomyślimy o nich. W myśl hasła 5. jubileuszowej edycji programu „Bądź Przyjacielem Pszczół na piątkę!”, zachęcamy wszystkich do życia w przyjaźni z tymi pożytecznymi owadami. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Wielkiego Dnia Pszczół 8 sierpnia w placówkach w całej Polsce_– mówi Małgorzata Strzelec z firmy ZT „Kruszwica” S.A., organizatora programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Badanie „Pomagamy pszczołom - Świadomość i wiedza konsumentów na temat zagadnień z zakresu ekologii” na zlecenie programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” zrealizował w marcu 2015 roku dom badawczy GFK Polonia. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15+ (wielkość próby N=1227).

Dodaj ogłoszenie