MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ile zarabiają kobiety w Wielkopolsce? Zobacz, jak Polki oceniają swoją sytuację finansową. Raport na Dzień Kobiet

Redakcja Naszemiasto.pl
Jakie są zarobki kobiet w Wielkopolsce?
Jakie są zarobki kobiet w Wielkopolsce? KRZYSZTOF KAPICA
Większość Polek uważa siebie za decyzyjne w obszarze finansów, ponad połowa samodzielnie zarządza domowym budżetem. Jednocześnie, w takich obszarach jak np. inwestycje, czy spłata kredytu hipotecznego, nie czują się pewnie, a rozmowy o pieniądzach traktują jako krępujące. Dane pokazują też, że wciąż istnieje wyraźna różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja kobiet w Wielkopolsce.

Spis treści

Ile zarabiają kobiety w Wielkopolsce?

Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn w Polsce było o 17,6 proc. wyższe niż zarobki kobiet. Z raportu Personnel Service wynika, że pensje na poziomie 7,5 tys. zł netto miesięcznie otrzymuje zaledwie 3 proc. kobiet. 14 proc. kobiet ma zarobki między 4 a 5 tys. zł netto, wynagrodzenie 7 proc. Polek wynosi od 5 do 6 tys. zł netto, a 2 proc. - od 6 do 7,5 tys. zł netto miesięcznie. 1 proc. kobiet zarabia ponad 10 tys. zł netto miesięcznie. Wynagrodzenie ponad 52 proc. Polek nie przekracza 4 tys. zł netto.

Także w Wielkopolsce przeciętne wynagrodzenie brutto mężczyzn jest wyższe niż kobiet. Według danych opublikowanych przez GUS (stan na październik 2022 roku) przeciętne wynagrodzenie mężczyzn w województwie wynosiło 7053,25 złotych brutto. Kobiet natomiast 5948,50 zł brutto.

Kobiety zarabiają mniej zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym.

Sektor publiczny:

  • mężczyźni 7730,56 zł
  • kobiety 6822,36 zł

Sektor prywatny:

  • mężczyźni 6960,73 zł
  • kobiety 5566,66 zł

Z czego wynikają różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn?

Zarobkowe nierówności negatywnie oddziałują na dobrobyt finansowy Polek. Tak uważa 37 proc. kobiet, które wzięły udział w przeprowadzonym na zlecenie Mastercard badaniu „Kobiety i Finanse 2024”. To jeden z najsłabszych wyników w Europie. Gorzej pod tym względem swoją sytuację oceniają tylko Portugalki (41 proc.). Badanie pokazało też, że ani pracodawcy, ani państwo nie robią wystarczająco dużo, aby poprawić tę sytuacje. Tylko 29 proc. Polek uważa, że w ich miejscu pracy dba się o korzystną politykę wspierającą budowanie niezależności finansowej kobiet – np. o równość płac, ułatwianie dostępu do doradców finansowych, czy ustalanie korzystnych zasad emerytalnych. 34 proc. respondentek zwraca uwagę na brak rządowych programów nastawionych na poprawę pozycji finansowej kobiet.

- Sytuacja finansowa kobiet może być trudniejsza nie tylko ze względu na dyskryminację płacową. Statystyki pokazują również, że kobiety częściej niż mężczyźni pracują w zawodach i branżach słabiej opłacanych, a równocześnie są niedoreprezentowane w grupie stanowisk kierowniczych. Ponadto, ze względu na obowiązki rodzicielskie, częściej pracują na część etatu, a dodatkowo wykonują w domu nieodpłatną pracę. W Mastercard od wielu lat angażujemy się w wyrównywanie szans kobiet w biznesie i zachęcamy również inne firmy do podejmowania konkretnych inicjatyw w tym zakresie - mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna Mastercard w Polsce.

Koncerty, podróże, wyjścia do restauracji. Kiedy Polki osiągają dobrobyt finansowy?

Z badania „Kobiety i Finanse 2024” wynika, że 37 proc. Polek za dobrobyt finansowy uważa sytuację, w której mogą w większym stopniu skoncentrować się na rodzinie niż na pieniądzach. 28 proc.

respondentek definiuje to jako brak negatywnych emocji przy sprawdzaniu stanu konta bankowego, a dla 27 proc. oznacza to możliwość spędzania wolnego czasu na koncertach, spotkaniach, podróżach, wyjściach do restauracji, bez potrzeby zastanawiania się nad tym, ile kosztują. Taki stan Polkom udaje się osiągnąć średnio przed 28. rokiem życia.

Pytane o to, jak oceniają poczucie kontroli nad swoimi pieniędzmi, umiejętność podejmowania właściwych decyzji finansowych i zarządzania budżetem, 15 proc. respondentek stwierdziło, że ma całkowitą kontrolę i sprawczość nad finansami, a 57 proc. osiągnęło tę pozycję „w pewnym stopniu”. 32 proc. Polek przyznaje, że ich miesięczne wydatki wynoszą tyle, ile zarabiają w każdym miesiącu i brakuje im pieniędzy, które mogłyby oszczędzać, inwestować lub przeznaczyć na cokolwiek innego niż codzienne potrzeby. 21 proc. kobiet, które wzięły udział w badaniu, stwierdziło, że czuje się na tyle stabilnie finansowo, że nie musi martwić się o finanse. 43 proc. Polek nie wierzy w to, że kiedyś uda im się osiągnąć dobrobyt finansowy.

Kobiety mniej skłonne do finansowego ryzyka. Pieniądze tematem tabu

Badanie Mastercard pokazuje też, że Polki nie czują się komfortowo w rozmowach na temat pieniędzy, kwestie finansów wywołują w nich dużo emocji, a decyzje podejmują bardziej zachowawczo niż mężczyźni.

  • 43 proc. respondentek oceniło, że brakuje im pewności w podejmowaniu decyzji finansowych
  • 56 proc. kobiet przyznało, że nie podejmuje ryzyka w sprawach związanych z pieniędzmi.
  • 32 proc. Polek czuje się przytłoczona sprawami finansowymi
  • 30 proc. Polek doświadcza stresu i niepokoju, kiedy myśli o pieniądzach

45 proc. uczestniczek badania stwierdziło, że rozmowy o pieniądzach nie są w ich otoczeniu normą. 31 proc. kobiet obawia się, że otwarte mówienie o swoich finansach mogłoby zostać źle odebrane, a 17 proc. uważa takie rozmowy za krępujące.

Zapytane o to, do kogo udałyby po finansową poradę lub wskazówkę dotyczącą pieniędzy, 57 proc. respondentek wskazało na doradcę finansowego. W drugiej kolejności kobiety stawiają na wsparcie mamy (22 proc.) oraz przyjaciółek / koleżanek (17 proc.).

od 7 lat
Wideo

Ewa Zajączkowska-Hernik na Dzień Matki wpomina mamę i składa życzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto