MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

SZAMOTUŁY - II Międzynarodowy Festiwal Nocy Świętojańskiej im. Janiny Foltyn został otwarty!

Magda Prętka
Piątkowy obrzęd był wiernym odzwierciedleniem pogańskich zwyczajów
Piątkowy obrzęd był wiernym odzwierciedleniem pogańskich zwyczajów Magda Prętka
Obrzęd nocy świętojańskiej w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły" oraz "Małe Szamotuły" w reżyserii Jerzego Foltyna, który odbył się późnym wieczorem w piątek, 25 czerwca w parku zamkowym w Szamotułach, przyciągnął sporo mieszkańców, ciekawych odegrania obrzędów Nocy Kupały.

To właśnie to widowisko otworzyło kolejną edycję Festiwalu im. Janiny Foltyn - założycielki szamotulskiego zespołu folklorystycznego.
Obrzęd nocy świętojańskiej rozpoczął się tzw. ogniami sobótkowymi, czyli tańcami oraz skokami przez rozpalone ogniska, który to obrzęd wedle tradycji miał oczyszczać, chronić przed złymi mocami i chorobą. Nie zabrakło również kultowych już "wianków", jako iż noc sobótkowa była także nocą łączenia się w pary. Dziewczęta, które nie były jeszcze nikomu narzeczone i pragnęły uniknąć zwyczajowej formy dobierania partnerów, noc Kupały była wielką szansą na zdobycie ukochanego. Młode niewiasty plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w nie płonące łuczywo i w zbiorowej ceremonii ze śpiewem i tańcem powierzały wianki falom rzek i strumieni. Trochę poniżej czekali już chłopcy, którzy – czy to w tajemnym porozumieniu z dziewczętami, czy też liczący po prostu na łut szczęścia – próbowali wyłapywać wianki. Każdy, któremu się to udało, wracał do świętującej gromady, by zidentyfikować właścicielkę wyłowionej zdobyczy. W ten sposób dobrani młodzi mogli kojarzyć się w pary. Nieco przed godziną 23 strumyk Samy płynący tuż przy parku zamkowym rozjaśnił się kilkunastoma, przepięknymi wiankami, które niejeden szamotulanin próbował później wyłowić z rzeki.

Festiwal Nocy Świętojańskiej stanowi hołd oddawany wybitnej działaczce i propagatorce kultury ludowej, nie tylko na terenie powiatu szamotulskiego, ale i w całym kraju, a także poza jego granicami. Z tego też względu organizatorzy starają się nadać temu wydarzeniu wyjątkowy charakter, m.in. poprzez udział w nim zagranicznych zespołów tanecznych.
Festiwal potrwa do niedzieli, 27 czerwca i zakończy się mszą świętą w szamotulskiej Kolegiacie.

Więcej na ten temat w najbliższym, piątkowym wydaniu tygodnika "DZIEŃ"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto