MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

SPÓŁKI - Glaxo eksportuje

Monika Kaczyńska
W poznańskiej fabryce produkuje się coraz więcej leków - Fot. Waldemar Wylegalski
W poznańskiej fabryce produkuje się coraz więcej leków - Fot. Waldemar Wylegalski
GlaxoSmithKline od 1998 roku jest właścicielem poznańskiej fabryki farmaceutycznej. Po restrukturyzacji zatrudnienia w Poznaniu dla koncernu pracuje 900 osób. Ale teraz firma zatrudnia kolejne.

GlaxoSmithKline od 1998 roku jest właścicielem poznańskiej fabryki farmaceutycznej. Po restrukturyzacji zatrudnienia w Poznaniu dla koncernu pracuje 900 osób. Ale teraz firma zatrudnia kolejne.

Europa na początek

W 2006 roku firma rozpoczęła wdrażanie w Poznaniu produkcji trzech nowych leków – jednego stosowanego w leczeniu epilepsji i dwóch zwalczających bóle migrenowe. Dwa z tych preparatów są już wytwarzane w Poznaniu, kolejny jest wciąż w fazie przygotowywania do produkcji.
Obecnie dwa nowe leki trafiają na rynki europejskie, przede wszystkim w Europie Środkowej i Zachodniej. Na tym jednak się nie skończy. Docelowo będą obecne w 70 krajach całego świata.
– W każdym kolejnym miesiącu uruchamiane są dostawy na nowe rynki Europy Zachodniej, następnie w kolejności to rynki Zatoki Perskiej oraz regionalne centra pakowania w Australii, Republice Południowej Afryki i Ameryce Łacińskiej – mówi Paula Kasprzyk, specjalista relacji zewnętrznych w GlaxoSmithKline. Plany związane z uruchomieniem produkcji nowych leków do dziś zostały zrealizowane w 65 procentach.
– Każdy z produkowanych preparatów jest wytwarzany w różnych wersjach językowych. Wprowadzenie kolejnej oznacza także zmiany w produkcji. Obecnie produkcja farmaceutyczna jest zupełnie inna niż jeszcze kilkanaście lat temu. Liczba produktów znajdujących się w ofercie poznańskiego zakładu jest większa, ale są one wytwarzane w znacznie krótszych seriach.
W Poznaniu są także pakowane cztery nowoczesne leki stosowane w terapii HIV/ AIDS oraz leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby typu B.

Zarobek za granicą

W 2006 roku wartość eksportu poznańskiej fabryki wyniosła około 800 milionów złotych. To ponad 40 procent sprzedaży. Na rynku krajowym sprzedano produkty o wartości 1,2 miliarda złotych. Wszystko wskazuje na to, że właśnie eksport będzie decydował o przyszłości zakładu.
– To kwestia braku leków na listach refundacyjnych – mówi Paula Kasprzyk. – Od niej zależy wartość sprzedaży w kraju.
Dzięki rosnącemu eksportowi Glaxo zatrudniło 70 osób.
– Szukamy w Poznaniu pracowników na kilka wolnych etatów: w obszarach logistyki, zapewnienia jakości, technologii produkcji i opakowań, oraz produkcyjnym. To stanowiska specjalistyczne jak i wymagające wysokich kompetencji technicznych. Tak będzie też w najbliższych miesiącach – mówi Paula Kasprzyk.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto