Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słońce może wkrótce sprowadzić epokę lodowcową

Ben Webster, "The Times"
Słońce może się zahibernować na najbliższe dziesięć lat
Słońce może się zahibernować na najbliższe dziesięć lat Fot. NASA
Naukowcy z dwóch renomowanych amerykańskich instytucji badawczych przewidują, że Słońce zmierza w stronę hibernacji. Na północnej półkuli może się powtórzyć epoka ochłodzenia jak w latach 1645-1715, kiedy zamarzał Bałtyk.

Z podobnym obniżeniem aktywności Słońca mieliśmy do czynienia podczas tak zwanej małej epoki lodowcowej w XVII w. Wówczas w Europie zamarzało Morze Bałtyckie, a w Anglii na zamarzniętej Tamizie odbywały się lodowe jarmarki.

Jeśli te przewidywania się potwierdzą, na północnej półkuli możemy mieć do czynienia z ochłodzeniem, a nie ociepleniem klimatu. Jednak w skali całego globu temperatura spadłaby tylko nieznacznie.

Badania wnętrza, powierzchni i korony Słońca wskazują, że liczba plam słonecznych może się zmniejszyć w ciągu następnego dziesięciolecia, potencjalnie hamując prognozowany proces globalnego ocieplenia.

Liczba plam na Słońcu i inne zjawiska solarne zmieniają się w jedenastoletnim cyklu, ale naukowcy z amerykańskiego Narodowego Obserwatorium Słonecznego (NSO) oraz Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych sugerują, że następny cykl będzie znacznie skrócony lub wcale nie wystąpi. Badacze zadają sobie pytanie, czy to spowolnienie nie zapowiada drugiego minimum Maundera, okresu od 1645 do 1715 roku, kiedy plam na Słońcu prawie w ogóle nie było.

W okresie tym, zwanym małą epoką lodowcową, przez dwa miesiące w roku Tamizę skuwała 30-centymetrowa warstwa lodu i po zamarzniętej rzece na odcinku między Whitehallem a London Bridge jeździły konne zaprzęgi. Podobne podróże na lodzie odbywały się przez Bałtyk.

Długotrwałe minimum słoneczne obniżyłoby średnią temperaturę na świecie o mniej więcej 0,5 stopnia. Niektórzy sceptycy klimatyczni zareagowali na ogłoszenie wyników badań stwierdzeniem, że światu nie grozi katastrofalne globalne ocieplenie. Niewielki spadek temperatury tylko częściowo jednak zrównoważyłby wzrost o 4 stopnie do 2100 roku przewidywany przez Międzynarodową Komisję ds. Zmian Klimatycznych w sytuacji, gdyby paliwa kopalne nadal były wykorzystywane na obecną skalę.

Czytaj więcej tutaj

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto