Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozwieszają budki lęgowe [FOTO]

Elżbieta Bielewicz
Budki lęgowe montowane są m.in. w lasach powiatu kaliskiego
Budki lęgowe montowane są m.in. w lasach powiatu kaliskiego Starostwo Powiatowe Kalisz
Ruszyła akcje rozwieszania budek lęgowych na terenie Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej. Akcja potrwa do 15 listopada, a realizowana jest przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej pod patronatem Starosty Kaliskiego.

- To już trzeci rok akcji, która doskonale sprawdza się w terenie, bo dzieci otrzymują praktyczną lekcję przyrody. W 2015 roku rozwiesiliśmy na terenie Wielkopolski 150 budek lęgowych, w 2016 roku kolejnych 100 budek i w tym roku do lasów, ogrodów i parków trafi kolejne 150 budek lęgowych, by promować pozytywne zachowania związane z ochroną środowiska - mówi Wioletta Przybylska prezes Stowarzyszenia.

Akcję zainaugurowano w Leśnym Centrum „Las Winiarski” w Kaliszu. W jej ramach leśnicy z nadleśnictw z Kalisza, Grodźca, Gołuchowa i Taczanowa przeprowadzają lekcję przyrody o ochronie ptaków, uczą jak montować budki lęgowe, gdzie najlepiej je wieszać i jakim gatunkom one służą.

Prof. Jan Sokołowski opracował kilka podstawowych typów budek lęgowych zaprojektowanych dla poszczególnych gatunków ptaków. Budka musi posiadać ruchomą, otwieraną część, tak aby istniała możliwość oczyszczenia gniazda. I tego ucząc również leśnicy wszystkie dzieci

W ramach tegorocznej akcji montowane są budki lęgowe wg. Sokołowskiego typ A czyli taki ze średnicą otworu wlotowego: 33 mm, które przeznaczone są na mniejszych ptaków takich jak kowalik, sikory bogatki, sikory modre, sikory ubogie, sikory sosnówki, muchołówki małe, wróble i dla mazurka.

Drugi rodzaj budek lęgowych, który trafia do wielkopolskich lasów w ramach akcji, to budka lęgowa dla ptaków typ B, o średnicy otworu wlotowego: 45 mm. Przeznaczone są dla ptaków większych - dzięcioła, dudka, kretogłowa, szpaka sikory, sóweczki, mazurka.

- Należy pamiętać, że budki lęgowe nie zastąpią naturalnych dziupli lęgowych. Są one jednak koniecznością w miejscach, gdzie nie ma naturalnych dziupli lub ich ilość jest niewystarczająca. Widać, że są one zasiedlane, często mieszkają w nich oprócz ptaków również pszczoły, trzmiele czy myszy – mówi Mirosław Niczyporuk, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz.

Lista placówek biorących udział w akcji rozwieszania budek lęgowych w ramach projektu „Działania edukacyjne upowszechniające zachowania przyjazne środowisku pn. „Tajemnice przyrody Wielkopolski” na terenie Województwa Wielkopolskiego – konkursy, publikacja i akcja rozwieszania budek”

13.11.2017 r.

godz. 10 :00 - Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach, ul. Gen. J. Hallera ,63-460 Nowe Skalmierzyce
(przekazano do przedszkola) - Nadleśnictwo Taczanów
godz. 12:00 – Szkoła Podstawowa im Armii Krajowej w Skarszewie, Skarszew 50, 62-817 Żelazków
(las w m. Florentyna w Gminie Żelazków ) - Nadleśnictwo Kalisz z siedzibą w Szałe - Natalia Zefert połączone z akcją zbiórki śmieci

14.11.2017 r.
godz. 11:30 - Szkoła Podstawowa nr 12, 62-800 Kalisz, ul. Jana Długosza 14,
Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego, ul. Szkolna 3, 62-860 Opatówek
(Leśne Centrum „Las Winiarski” w Kaliszu) - Nadleśnictwo Kalisz z siedzibą w Szałe - Natalia Zefert

godz. 12:30 - Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego, w Opatówku,
Filia w Sierzchowie, Sierzchów 33, 62-860 Opatówek
( las w m. Sierzchów) – Nadleśnictwo Kalisz z siedzibą w Szałe - Natalia Zefert

15.11.2017 r.

godz. 10:30 - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Kaliszu
(Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie )

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto