18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed wyjazdem na wakacje uwaga na promienie słoneczne

Redakcja
Przed wyjazdem w podróż studiujemy prognozy pogody i marzymy, by ta nam dopisała. Szczególnie w czasie nadmorskich wojaży chcielibyśmy, by słupki na termometrach wskazywały wysoką temperaturę. Jednak trzeba zawsze pamiętać, że ten kij ma dwa końce – jeśli więc mamy cieszyć się wakacyjnym udanym wyjazdem, lepiej zachować ostrożność.

Przede wszystkim, jeśli już jakiś czas przebywamy na dworze, gdzie panuje wysoka temperatura, to pamiętajmy, że niespodziewane wejście do pomieszczenia z klimatyzacją, może nie tylko nie przynieść ulgi, ale też zapoczątkować kłopoty. Jeśli bowiem klimatyzacja będzie źle ustawiona, to może spowodować przeziębienie i przechłodzenie, a nawet szok termiczny, przy przejściu z temperatury powyżej 30 stopni do np. 15 stopni.

Upał, oczekiwany przez osoby marzące o położeniu się na kocyku lub leżaku na plaży, może być też niezbyt pożądany przez osoby będące w ruchu, na np. trasach turystycznych. Lekarze radzą, by w taką pogodę unikać zamkniętych przestrzeni i nie wykonywać forsownych zajęć. Warto też unikać słodkich napojów i licznych kubków kawy, a zamiast nich warto sięgnąć po niegazowaną wodę, sok pomidorowy lub po prostu zjeść pomidora, który uzupełni niedobór minerałów w organizmie.

- Napoje z dużą zawartością kofeiny i cukru tłumią objawy nadchodzącego udar cieplny, natomiast alkohol jest swoistą bombą energetyczną, która powoduje przegrzanie - ostrzega Adam Bochenek, lekarz internista.

Upał szczególnie jest niebezpieczny dla kierowców. Kierowcy skarżą się na spadek koncentracji. To reakcja na stres, jaki powoduje żar. Organizm walczy z upałem skłaniając do drzemki, albo mobilizuje się tracąc mnóstwo kalorii, a wtedy nadchodzi osłabienie – powstaje błędne koło.

Ładna pogoda zachęca do wyjazdu nad morze, w góry czy w kraje tropikalne, gdzie turyści są narażeni na kilkugodzinne przebywanie pod wpływem promieni słonecznych. Jednak świadomość zagrożeń dla zdrowia, jakie niosą ze sobą upały jest coraz większa. Przede wszystkim nie można pozwolić na odwodnienie organizmu i picie wody z nieznanego źródła – ważne jest to szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych. W upalne dni powinniśmy jeść również owoce zawierające dużą ilość wody, jak np. arbuzy.

Ponadto w upalne dni nawet kilkunastominutowe przebywanie na słońcu może okazać się niebezpieczne. Tyle wystarczy, by u osób o wrażliwej skórze, lub przyjmujących określone leki (np. na cukrzycę, nadciśnienie, antybiotyki) doszło do nasilonego odczynu zapalnego skóry. Do tego około 1% Polaków cierpi na tzw. fotodermatozy – grupę chorób, których wspólną cechą jest nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Ponadto u osób starszych, osłabionych nawet wędrówka po sklepach może zakończyć się przegrzaniem organizmu i zasłabnięciem.

Pamiętajmy tu, że osoba, która straciła przytomność, potrzebuje szybkiej pomocy. Należy lekko ją ocucić, podać wodę i oczywiście wezwać pogotowie. Nie wiemy, czy dana osoba zażywa leki, czy jest chora, dlatego najlepiej zadzwonić po lekarza. I jak podkreślają lekarze - upały można znieść, wystarczy tylko rozsądnie myśleć, przestrzegać kilku zasad żywieniowych oraz chronić ciało i głowę przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi.

Gdzie warto wyjechać - zobacz propozycje w naszym serwisie specjalnym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto