Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Komisariat kolejowy jednak zostaje

Agnieszka Smogulecka
Hubert Krawiec w dyżurce komisariatu kolejowego
Hubert Krawiec w dyżurce komisariatu kolejowego Paweł Miecznik
Wczoraj okazało się, że zmiany dotyczące komisariatu kolejowego planowane przez Krzysztofa Jarosza zostały w ostatniej chwili zablokowane.

Do tej pory wydawało się, że wielkopolski komendant wojewódzki policji ma wolną rękę do wprowadzania zmian w strukturach policji w regionie. Gdy więc miesiąc temu poinformował, że chce zlikwidować komisariat kolejowy w Poznaniu, wszyscy byli zdziwieni, ale nie komentowali decyzji. Jeszcze na początku tygodnia rzecznik KWP w Poznaniu podtrzymywał: - Z dniem 1 kwietnia "kolejówka" przestanie istnieć. Tymczasem wczoraj okazało się, że zmiany planowane przez Krzysztofa Jarosza zostały w ostatniej chwili zablokowane.

Czytaj także: Policja opuszcza dworzec główny PKP

Małe zagrożenie przestępczością, duże koszty - tak komendant Jarosz argumentował swoją decyzję. Nie wzruszały go doniesienia z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o tym, że w miastach, w których mają się odbywać mecze Euro 2012, ma być tworzona, a nie likwidowana policja kolejowa. Zaniepokojonym poznaniakom wyjaśniał, że patrole będą stale obecne na peronach. W ubiegłym tygodniu policjanci z komisariatu kolejowego porządkowali swoje rzeczy, szykując się do przeprowadzki. Niepokoiło ich jedynie, że nie dostali żadnych rozkazów personalnych, że nikt nie powiedział im, gdzie dokładnie w piątek mają przyjść do pracy. Teoretycznie było wiadome: prewencja do Wydziału Zabezpieczenia Miasta, kryminalni i dochodzeniowy - do pobliskiego komisariatu Targi. Żadnych szczegółów jednak nie podano. Wiadomo już dlaczego: ogłoszenie o likwidacji "kolejówki" było przedwczesne.

Zobacz także: Jak Poznań przygotowuje się na Euro?

- Komendant Jarosz kilka tygodni temu złożył wniosek do komendanta głównego o zgodę na zmianę koncepcji funkcjonowania policji w obrębie dworca kolejowego - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik KWP w Poznaniu. - Komendant główny wyraził jednak zdanie odmienne. Uznał, że zbliżające się mistrzostwa Euro 2012 wymagają pozostawienia tej jednostki w dotychczasowej siedzibie przy peronie IV. Komendant wojewódzki respektuje stanowisko szefa polskiej policji, dlatego wstrzymał swoją decyzję - dodaje Borowiak.

Jedyną zmianą, którą na razie wprowadzono w komisariacie kolejowym jest nowy komendant jednostki. Wczoraj obowiązki te powierzono Robertowi Wojciechowskiemu. Do tej pory był on ekspertem w Wydziale Prewencji KWP w Poznaniu. Teraz ma, jak się dowiedzieliśmy, zreformować pracę komisariatu, zwłaszcza służby kryminalnej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto