MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań inny na Euro 2012

Andrzej Rembowski, Szymon Woźniak
Modernizacja stadionu przy Bułgarskiej to tylko jedna z kilkudziesięciu inwestycji w Poznaniu przed Euro 2012. - fot. Szymon Siewior
Modernizacja stadionu przy Bułgarskiej to tylko jedna z kilkudziesięciu inwestycji w Poznaniu przed Euro 2012. - fot. Szymon Siewior
Poznań, podobnie jak inne miasta, które będą gościć piłkarzy w 2012 roku, wyśle dziś do Ministerstwa Sportu listę kilkudziesięciu inwestycji, które powinny zostać zrealizowane do mistrzostw.

Poznań, podobnie jak inne miasta, które będą gościć piłkarzy w 2012 roku, wyśle dziś do Ministerstwa Sportu listę kilkudziesięciu inwestycji, które powinny zostać zrealizowane do mistrzostw. To nie tylko wymóg, ale też ułatwienia prawne przy realizacji inwestycji i szansa na uzyskanie dofinansowania z budżetu państwa.

Lista poznańskich inwestycji powstała po długich konsultacjach, w których brali udział między innymi: POSiR, straż pożarna, policja i straż miejska.
– Naszą propozycję musi teraz zaakceptować ministerstwo. Inwestycje objęte rządowym wsparciem będą mogły być finansowane bezpośrednio z budżetu państwa i środków unijnych. Akceptacja oznacza także umożliwienie zakładania spółek celowych, co znacznie ułatwi realizację inwestycji – wyjaśnia Maciej Frankiewicz, zastępca prezydenta Poznania.
Zgodnie z przyjętą na ostatnim przed samorozwiązaniem Sejmu ustawą o Euro 2012, spółki celowe będą wykonywać zadania inwestora i będą prowadzić nadzór na wykonawcami. Działania objęte ich patronatem nie będą podlegać wszystkich obostrzeniom prawnym, co ma umożliwić znacznie szybszą realizację prac.
Wartość inwestycji zaproponowanych przez Poznań to ponad 7 miliardów złotych. To dużo więcej niż na przykład Gdańsk, którego inwestycje warte są 4,2 miliarda złotych. Władze Poznania, chcą między innymi: zmodernizować stadion Lecha, poprawić infrastrukturę dojazdową do stadionu miejskiego, uzupełnić tabor tramwajowy, udoskonalić monitoring i system sygnalizacji świetlnej.
– Chcemy, aby kibice w Poznaniu czuli się jak najlepiej, dlatego zmodernizujemy także infrastrukturę turystyczną, od basenów po miejskie szalety, a także przeprowadzimy przeszkolenie wolontariuszy – mówi Maciej Frankiewicz.
Do ministerstwa wnioski wysłały także: Gdańsk, Warszawa i Wrocław.
– W naszym mieście najważniejsza jest budowa Baltic Areny oraz stworzenie infrastruktury okołostadionowej – mówi Aleksandra Dulkiewicz, koordynator do spraw Euro 2012, w Urzędzie Miasta Gdańska.
Z kolei stolica Dolnego Śląska będzie się starać o zatwierdzenie inwestycji transportowych, dofinansowanie budowy stadionu, czy parkingu Park&Ride. Szczególną wagę wrocławscy urzędnicy przykładają do utworzenia sieci centrów treningowych na terenie Dolnego Śląska.
Warszawa zgłosiła do realizacji 14 punktów. Wśród nich są: projekt i budowa II linii metra, modernizacja traktów komunikacyjnych, takich jak: Trasa Świętokrzyska, Trasa Mostu Północnego i obwodnica śródmiejska.

Głos Wielkopolskidostępny także w wersji elektronicznej - [

ZAMÓW TERAZ SMS-em!

](http://www.prasa24.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto