Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powiat kaliski: Nagrody dla ludzi kultury [FOTO]

Elżbieta Bielewicz
Nagrody i wyróżnienia odebrali ludzie kultury z powiatu kaliskiego
Nagrody i wyróżnienia odebrali ludzie kultury z powiatu kaliskiego M.Wolarz za Starostwo Powiatowe Kalisz
Powiatowe Spotkanie z Kulturą, które odbyło się w Brzezinach było okazja do uhonorowania i wyróżnienia najlepszych zespołów ludowych, orkiestr dętych, kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń. Świętowano także dwa jubileusze - 40-lecia Kapeli Ludowej Brzeziny i 20-lecia Zespołu Pieśni Brzezinianki. Posypały się nagrody i gratulacje.

Rada Powiatu Kaliskiego nadała Kapeli Ludowej „Brzeziny” Medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” w uznaniu za propagowanie kultury w powiecie kaliskim, podnoszenie poziomu artystycznego i promowanie tradycji muzycznych w kraju i za granicą. Najstarszym członkom Kapeli - Leonowi Lewandowskiemu oraz Józefowi Antczakowi przyznano Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznakę wręczyła wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. Z kolei Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał Lucjanowi Dymarczykowi - obecnemu kierownikowi kapeli Odznakę "Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego".

Zespół Pieśni Brzezinianki, który świętował 20-lecie swojego istnienia uhonorowano tytułem "Przyjaciel Powiatu Kaliskiego" .

Wręczono także nagrody finansowe oraz nagrody honorowe działaczom kultury z terenu powiatu kaliskiego.
Uchwałą Zarządu Powiatu Kaliskiego nagrody finansowe w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury za 2016 rok otrzymali: Zespół Folklorystyczny „KALINA” w Blizanowie, Kapela Ludowa „Brzeziny”, Zespół Pieśni „Brzezinianki”, Zespół Śpiewaczy „Cekowianki”, Eugenia Teresa Żarnecka, Joanna Janiak, Stowarzyszenie Aktywni dla Małgowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mycielin, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rajsko, Grupa „Stawiszynianki”, Koło Gospodyń Wiejskich w Kuczewoli, Zespół Mażoretek „Wiwat”.

Uchwałą Zarządu Powiatu Kaliskiego nagrody honorowe w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury za 2016 rok otrzymali: Bogumił Kawecki, Marek Wąsiewicz, Zespół Wokalny „Dynamitki”, Barbara Klimczak, Orkiestra Dęta OSP Lisków, Arkadiusz Adamczak, Jadwiga Miluśka-Stasiak, Małgorzata Antczak, Jerzy Widerski, Grupa Aktorska Stowarzyszenia „ZAMIASTem”.

Zarówno muzycy z Kapeli Ludowej „Brzeziny” jak i śpiewaczki z Zespołu Pieśni Brzezinianki zostali uhonorowani przez Radę Gminy Brzeziny Medalami „Zasłużony dla Gminy Brzeziny”. Medale otrzymali członkowie kapeli: Józef Antczak, Lesław Antczak, Lucjan Dymarczyk, Mieczysław Kamzol, Leon Lewandowski, Stanisław Pawlik, Zdzisław Siudy oraz członkowie zespołu pieśni: Joanna Biernacik, Sabina Biernacik, Sabina Dymarczyk, Marianna Głąb, Janina Lewandowska, Halina Łaska, Helena Szych, Janina Plichta, Maria Przybył-Bilska, Zenon Kucharski.

Na wniosek Przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego wręczono Mateuszowi Walczakowi - prezesowi zarządu Fundacji "Inicjatywa dla Opatówka" specjalne podziękowanie za zasługi i zaangażowanie w dotychczasową działalność kulturalną, społeczną i edukacyjną na rzecz rozwoju Gminy Opatówek.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Parafialno-Strażacka Orkiestra Dęta Gminy Brzeziny pod batutą Adriana Wałowskiego.

40 lat Kapeli Ludowej „Brzeziny"

Inicjatorami powstania kapeli byli w 1977r. - Józef Więcław, Ignacy Foch, Mirosław Biernacik i Lucjan Dymarczyk. Kierownictwo i organizację zespołu powierzono Ignacemu Fochowi, ówczesnemu sekretarzowi gminy Brzeziny.
Kapela od chwili powstania działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach. W ciągu minionych 40 lat grało w niej 21 muzykantów. W tych latach kierownikami kapeli byli: od 1977 r. Do 2010 r. wspomniany, nieżyjący już, Ignacy Foch. A od 2010 roku kierownikiem muzycznym kapeli jest Lucjan Dymarczyk - drugi z założycieli zespołu.
Z racji tego, że zespól reprezentuje folklor kalisko - sieradzki, członkowie kapeli grają na instrumentach występujących w tradycji obu regionów. Są to przede wszystkim skrzypce, bęben ze stalką, dwustrunowy bas kaliski i bardzo popularna w sieradzkim - harmonia guzikowa. Zespół w swoich zbiorach posiada wiele egzemplarzy tych instrumentów.
W repertuarze kapeli są polki, oberki, owijoki i walcerki, które muzycy wykonują ze słuchu.
Kapela Ludowa „Brzeziny” w swej 40-letniej działalności wiele razy reprezentowała gminę Brzeziny, byłe województwo kaliskie oraz obecny powiat kaliski na uroczystościach państwowych i imprezach folklorystycznych w kraju i za granicą.
Do najważniejszych osiągnięć zaliczyć należy udział w kolejnych Biesiadach i Estradach Folkloru Ziemi Kaliskiej, trzykrotny udział w Dożynkach Wielkopolskich, Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Kulturalnego wsi w Przytocznej, w III Międzywojewódzkich Konfrontacjach Kapel Ludowych w Ozorkowie, dwukrotny udział w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Poznaniu.
W 1997 roku zespół brał udział w XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą zdobywając pierwszą nagrodę w kategorii kapel. W 2000 Kapela zdobyła II miejsce w I Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Polski Środkowej w Brzezinach k/Łodzi. W roku 2001 zespół zdobył specjalne wyróżnienie na II Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Polanicy Zdrój.W latach 2006-2008 kapela zdobywała I, II i III miejsce na Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Oberka do Kujawiaka" w Sieradzu. W latach 2004-2012 kapela zdobyła pierwsze nagrody na Biesiadach Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach. W 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Wójta Gminy Brzeziny nadał Kapeli Odznakę Honorową „ Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Europa z kosmosu. Majestatyczny timelapse nagrany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło: STORYFUL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto