MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

NIERUCHOMOŚCI - Tanie oddłużanie?

Robert Domżał
Roman Biniszkiewicz, dyrektor działu zagospodarowania nieruchomościami PKP 		w Poznaniu (w środku) oraz Michał Jurga, burmistrz Kościana (z prawej) i Andrzej Jęcz, starosta powiatu kościańskiego po podpisaniu listu intencyjnego - Fot. archiwum PKP
Roman Biniszkiewicz, dyrektor działu zagospodarowania nieruchomościami PKP w Poznaniu (w środku) oraz Michał Jurga, burmistrz Kościana (z prawej) i Andrzej Jęcz, starosta powiatu kościańskiego po podpisaniu listu intencyjnego - Fot. archiwum PKP
– Dworzec w Kościanie ma ogromny potencjał. Obecnie niezagospodarowane jest 500 metrów kwadratowych powierzchni, a najbliższe centrum handlowe znajduje się w odległości pół kilometra.

– Dworzec w Kościanie ma ogromny potencjał. Obecnie niezagospodarowane jest 500 metrów kwadratowych powierzchni, a najbliższe centrum handlowe znajduje się w odległości pół kilometra. Dzięki współpracy z samorządem, dworzec uzyska nowe oblicze i nowe funkcje. Niewątpliwie będzie on wizytówką miasta – tak optymistycznie widzi przyszłość Jarosław Adwent, członek zarządu PKP SA.

Dzisiaj stan techniczny budynku dworca oceniany jest na dostateczny. Spółka PKP Nieruchomości zalega miastu z podatkami. W budynku dworca są mieszkania.
– Przejęcie budynku przez miasto wiąże się z wzięciem po PKP takich obowiązków jak zapewnienie mieszkań osobom, które zajmowały lokale w budynku dworca, a także zapewnienie funkcjonowania kas, poczekalni, toalet i pomieszczeń dla pracowników PKP – wyjaśnia Marek Sieczkowski z Biura Marketingu i Komunikacji Społecznej PKP.
Samorządy miasta i powiatu podpisały jednak z PKP SA list intencyjny, by w przyszłości przejąć kolejowe nieruchomości.

Biznes i emocje

– Nerwowo nie wytrzymujemy, widząc zaniedbania w budynku i wokół niego. Jesteśmy krytykowani przez mieszkańców i podróżnych. Przejmiemy nieruchomości, jeśli PKP ureguluje problematyczne kwestie – mówi Michał Jurga, burmistrz Kościana.
Wstępnie ustalono, że do miasta trafi dworzec i teren przy dworcu, jako rozliczenie zaległości podatkowych. Przejęcie umożliwiłoby skomercjalizowanie terenów w okolicy dworca, dla których miasto kończy przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego z nowymi funkcjami: mieszkalną i usługową.
– Uzgodniliśmy też, że wkrótce podejmiemy się odnowienia elewacji dworca, a ponadto zlecimy wykonanie podziału geodezyjnego. Inicjując rozmowy zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że PKP nie da sobie rady z uporządkowaniem tych terenów – wyjaśnia Andrzej Jęcz, starosta powiatu kościańskiego. Starosta liczy na to, że część niezbędnych pieniędzy na odnowienie dworca uda się pozyskać ze środków Unii Europejskiej.

Kolejarze bez pracy?

Czy wyprzedaż nieruchomości nie spowoduje utraty pracy przez kolejarzy zatrudnionych w oddziałach nieruchomości?
– Pracownicy oddziałów nieruchomości PKP pracy jak na razie nie stracą. Mogłoby się to stać, jeśli przejęcie nabrałoby większych wymiarów – tłumaczy Roman Nowacki z Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Poznaniu. W kraju do przekazania jest około siedmiuset dworców z trzech tysięcy małych i średnich budynków dworcowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto