Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najważniejszy polityczny wieczór roku. Sprawdź, jak zagłosować, aby głos był ważny.

Jarosław Murawski
Przygotowania do wieczoru wyborczego w TVN i TVN 24 rozpoczęły się w czwartek. W atrium siedziby ITI w Warszawie zbudowano dodatkowe studio - Fot. Maciej Jeziorek
Przygotowania do wieczoru wyborczego w TVN i TVN 24 rozpoczęły się w czwartek. W atrium siedziby ITI w Warszawie zbudowano dodatkowe studio - Fot. Maciej Jeziorek
Od czwartkowego wieczoru w atrium budynku ITI przy ul. Wiertniczej w Warszawie trwa budowa studia, w którym odbędzie się wieczór wyboczy TVN, TVN 24 i dziennika „Polska”.

Od czwartkowego wieczoru w atrium budynku ITI przy ul. Wiertniczej w Warszawie trwa budowa studia, w którym odbędzie się wieczór wyboczy TVN, TVN 24 i dziennika „Polska”. W piątek montowano metalową konstrukcję scenografii, układano szklaną podłogę i okablowanie. Prace mają potrwać do niedzielnego rana. Dziesięć minut przed godz. 20 w niedzielę rozpocznie się wyborczy maraton.

Widzów TVN i TVN 24 przywitają szef „Faktów” Kamil Durczok oraz współ-prowadzący wieczór: Justyna Pochanke, Bogdan Rymanowski i Małgorzata Łaszcz.
Tuż po godzinie 20, kiedy zamknięte zostaną lokale wyborcze, widzowie zobaczą pierwsze sondażowe wyniki wyborów przygotowane przez pracownię PBS/DGA dla Grupy TVN i dziennika „Polska”.
Na podstawie badań exit polls, czyli pytań kierowanych do osób wychodzących z lokali wyborczych, zaprezentowane zostaną następujące dane: frekwencja wyborcza, procentowe wyniki wyborów do Sejmu oraz liczba mandatów przypadających na poszczególne komitety w Sejmie i Senacie. Dowiemy się, kogo wyborcy poparli teraz, a na kogo głosowali w wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2005 r., jak wybierali mężczyźni a jak kobiety, kogo poparli młodzi, a kogo osoby w średnim wieku i starsze. Będziemy mogli zobaczyć popularność poszczególnych komitetów wśród wyborców z różnym wykształceniem. Dowiemy się też, jakiej koalicji rządowej chcieliby Polacy.
Zobaczymy wyborczą mapę Polski - jak rozkładało się poparcie dla komitetów w poszczególnych województwach kraju oraz w województwach „londyńskim” i „dublińskim”. W stolicach Wielkiej Brytanii i Irlandii głosowanie śledzić będą Paweł Łukasik z TVN 24 i Marcin Woroch z „Faktów”. Ponadto dla pięciu okręgach wyborczych (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Łódź, Katowice) zostaną podane przybliżone listy wybranych posłów i senatorów oraz ile głosów padło na poszczególnych kandydatów.
Pierwszą godzinę wieczoru wyborczego w TVN i TVN 24 wypełnią gorące komentarze ze sztabów wyborczych. Z pewnością poznamy pierwsze reakcje partyjnych liderów.
O 20:50 anteny się rozdzielą – wieczór wyborczy trwać będzie w TVN 24, zaś w TVN Kamil Durczok zaprosi na kolejny odcinek „Tańca z gwiazdami”.
W TVN 24 rozpocznie się czas komentarzy. Na pierwszy ogień pójdą politycy ze wszystkich ugrupowań startujących w wyborach. Między wypowiedziami polityków głos zabiorą publicyści (m.in. Jacek Żakowski, Piotr Zaremba, Janusz Majcherek, Bronisław Wildstein) oraz socjologowie i politolodzy (Jadwiga Staniszkis, Magdalena Środa, Ireneusz Krzemiński, Marek Migalski), z którymi w loży komentatorskiej rozmawiać będą Małgorzata Łaszcz (gospodyni cotygodniowej „Loży prasowej” w TVN 24) oraz Paweł Siennicki z „Polski”.
Po godz. 22 Justyna Pochanke ma rozmawiać z przywódcami partii, które według sondaży zwyciężyły w tych wyborach. TVN ma nadzieję, że gościem specjalnym programu będzie prezydent Lech Kaczyński, którego zaprosiła Monika Olejnik.
O godzinie 23:00 TVN 24 i TVN ponownie będą emitowały wspólny program. Obie anteny pokażą specjalne wydanie „Faktów”. Po serwisie dalszą część nocy wyborczej oglądać będzie można w TVN 24. Wstępne wyniki wyborów przedstawią i omówią także stacje radiowe.
W Polskim Radiu podsumowanie głosowania usłyszeć będzie można w programach I i III. W Jedynce audycję poprowadzą Jacek Karnowski i Wiesław Molak. W programie jprzewidziana jest m.in. rozmowa z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Gospodarzami wieczoru w Trójce będą Beata Michniewicz i Robert Kantereit. Audycje wyborcze w obydwu pasmach potrwają od godz. 20 do 22.
Do niedzielnego wieczoru wyborczego przygotowują się także radiowe stacje komercyjne. W Radiu Zet program potrwa dwie godziny, poprowadzi go Anna Kowalik i Daniel Adamski. Będą się łączyć ze sztabami największych partii, rozmawiać z gośćmi w studiu. Radio Zet poda wyniki za telewizjami.
W RMF FM wieczór wyborczy rozpocznie się tuz przed 20 i potrwa do 23. W Krakowie prowadzącymi będą Michał Kowalewski, Bogdan Zalewski i Małgorzata Świtała. W Warszawie: Agnieszka Burzyńska i Tomasz Skory.
W informacyjnym Tok FM specjalna audycja poświęcona wynikom wyborów rozpocznie się o 19.50 i potrwa do północy. Gospodarzami będą Marcin Graczyk i Grzegorz Chlasta.
Na wieczór wyborczy i powyborczy poranek zaprasza warszawskie radio PiN. Od godz. 20 do 23 w niedzielę serwisy będą nadawane co kwadrans. Poniedziałkowe pasmo potrwa od 6 do 10 rano.
Swój program poświęcony wynikom głosowania przygotowuje też Radio VOX FM.

Jak zagłosować na swojego faworyta, aby twój głos był ważny

- Głosujemy w niedzielę w godzinach od 6 rano do 20.
- Przed wyjściem z domu bierzemy ze sobą dowód osobisty lub paszport.
- Idziemy do komisji obwodowej, która jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania.
- Po okazaniu dokumentu dostaniemy dwie karty do głosowania.
- Na białej karcie formatu A2 znajdziemy nazwiska kandydatów do Sejmu.
- Będą na niej wszystkie komitety, które zarejestrowały swoich kandydatów w tym regionie.
- Na karcie szukamy nazwiska swojego faworyta. W kratce obok stawiamy krzyżyk. Linie muszą przecinać się w obrębie kratki. Jeśli ktoś zaznaczy kandydata w inny sposób (np. ptaszkiem) – jego głos się nie liczy.
- Na białej karcie może być tylko jeden krzyżyk. Jeśli postawimy ich więcej, nasz głos będzie nieważny. Inaczej niż na karcie z kandydatami do Senatu.
- Nazwiska ubiegających się o mandat w Senacie znajdziemy na żółtej karcie. Będą ułożone alfabetycznie.
- Szukamy kandydatów, na których chcemy oddać swój głos. I podobnie jak na karcie do Sejmu przy nazwisku faworyta stawiamy krzyżyk. Z tą różnicą, że tutaj możemy mieć tylu faworytów, ile miejsc senatorskich jest do objęcia w danym okręgu wyborczym.
Np. w Warszawie możemy zagłosować maksymalnie na cztery osoby, a w Poznaniu – na dwie.
- Informację o tym, ile miejsc senatorskich jest w danym okręgu, znajdziemy na samym dole żółtej karty do głosowania.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto