MUKS - Beniaminek walczył dzielnie

Wiesław Łuczak
Pierwszy w historii występ zespołu poznańskiego MUKS w ekstraklasie nie był udany, bowiem poznanianki wygrać nie zdołały. Przegrały w Łodzi z ŁKS 68:70, ale swoją postawą zaskoczyły miejscowych kibiców.

Pierwszy w historii występ zespołu poznańskiego MUKS w ekstraklasie nie był udany, bowiem poznanianki wygrać nie zdołały. Przegrały w Łodzi z ŁKS 68:70, ale swoją postawą zaskoczyły miejscowych kibiców. Praktycznie nikt nie dawał zespołowi MUKS szans, ale poznański beniaminek toczył w Łodzi wyrównany bój.

Zaskoczeniem było wejście w pierwszej piątce doświadczonej Ilony Mądrej, która rozegrała bardzo dobre spotkanie. Wprawdzie pierwsza kwarta należała do łodzianek, w szeregach których dominowała Katarzyna Kenig, ale w drugiej na parkiecie dominował MUKS. Zespół gości zaskoczył łodzianki agresywną grą i gospodynie momentami były bezradne. MUKS objął prowadzenie 27:26, choć jeszcze pod koniec tej kwarty je utracił.

W trzeciej kwarcie na parkiecie trwała zacięta walka. W poznańskim zespole bardzo dobrze spisywała się amerykańska rozgrywająca Okeisha Howard, dzielnie wspomagała ją Żaneta Durak. Po raz ostatni poznanianki prowadziły w trzeciej kwarcie 53:51, ale głównie dzięki dobrej grze Edyty Koryzny, ŁKS odrobił straty . MUKS się nie poddawał do końca, choć gra toczyła się przy lekkiej przewadze miejscowych. W 35. min łodzianki prowadziły 65:57, w 39 min 68:59. Poznanianki dzielnie walczyły jednak do końca o jak najkorzystniejszy rezultat i dzięki trafieniom Howard i skutecznej Agnieszki Skobel, zdołały w końcówce spotkania zniwelować przewagę rywalek do dwóch punktów. Na doprowadzenie do remisu nie starczyło już czasu.

Mimo porażki był to udany debiut poznańskiego MUKS w gronie najlepszych zespołów kraju. ŁKS był z pewnością zespołem znacznie bardziej doświadczonym i dzięki temu zdołał ten mecz wygrać. Poznańska młodzież walczyła jednak bardzo dzielnie, a miłą niespodzianką była postawa Ilony Mądrej. Z dwóch amerykańskich koszykarek bardzo dobrze zaprezentowała się Howard, natomiast Sultra Harding nie zdołała skutecznie rywalizować pod koszem z wyższymi rywalkami.

ŁKS Łódź - MUKS Poznań 70:68
22:14, 16:21, 13:18, 19:15)
Widzów: 500ŁKS: Kenig 19, Koryzna 14, Humprey 12, Sobczyk 12, Oliveira 11, Wlaźlak 2, Saszko, Dominauskaite 0
MUKS: Skobel 20, Howard 14, Durak 12, Mądra 9, Antczak 5, Nieznalska 4, Rezler 4, Harding 0