Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi ostrowianie w finale konkursu Red Bull Tech Lab. Oni doskonale wiedzą jak szybko schłodzić puszkę Red Bulla

Sandra Perlińska
archiwum
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych weszli do finału konkursu Red Bull Tech Lab. To rywalizacja na zaprojektowanie urządzenia, które w jak najkrótszym czasie będzie w stanie schłodzić puszkę Red Bulla do temperatury poniżej 10°C. Liczy się innowacyjność rozwiązań, możliwość praktycznego ich zrealizowania oraz koszt wykonania i eksploatacji urządzenia.

Do 3 czerwca 2018 r. można było przesyłać zgłoszenia konkursowe. Jak informują organizatorzy wpłynęło ponad 20 projektów. Jury w składzie dr inż. Adam Sieradzki, dr Tomasz Rożek, dr inż. Grzegorz Dobrzyński, Grzegorz Niedźwiedź (przedstawiciel organizatora) zdecydowało, że do finałowej trójki przeszły tylko trzy zespoły wśród nich zespół RedKub, w którego skład wchodzą uczniowie ostrowskiego ZAP-u. Jakub Jędrzejewski i Grzegorz Gorzaniak są jako jedyni uczniami technikum. Pozostali to studenci i inżynierowie. Opiekunem naukowym młodych wynalazców jest Paweł Sobczak.

- Dostaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń. Wybraliśmy trzy, które naszym zdaniem mają szansę spełnić wszystkie wymogi stawiane w konkursie i dają szansę na realizację. Na papierze wszystko da się rozpisać, ale trudność polega na przeniesieniu tego na realny projekt. W pierwszej edycji konkursu to się nie udało, nie wyłoniliśmy zwycięzcy, właśnie dlatego, że zespoły nie podołały ostatniej fazie konkursu, czyli projektowaniu prototypu. Dlatego teraz dużą wagę przywiązaliśmy do tego, żeby wybrać takie projekty, które dają największą nadzieję, że da się je stworzyć. Patrzyliśmy np. na to, czy niektóre kluczowe rozwiązania były już wstępnie testowane – powiedział członek jury dr inż. Adam Sieradzki.

Jak informuje członek jury, z finałowej trójki dwa projekty oparte są na wykorzystaniu efektu Peltiera. W jednym odbiór ciepła odbywa się przy pomocy cieczy, która będzie odprowadzać je na zewnątrz układu. W drugim projekcie, ciepło jest odprowadzane przy pomocy radiatorów i powietrza. W sumie – też mamy do czynienia z płynem, ale o innej gęstości. Natomiast trzecie z finałowych rozwiązań idzie w kierunku zupełnie innym. Jest oparte na klasycznej sprężarce, którą mamy w każdej lodówce, ale w układzie dopasowanym idealnie do wymiarów puszki.

Finaliści mają teraz czas do końca września na wykonanie prototypów, które zostaną zaprezentowane w wielkim finale i poddane ocenie jury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto