MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lista najbogatszych Wielkopolan

Leszek WALIGÓRA
To oni dają pracę, płacą największe podatki, nadają ton przyjęciom, podsuwają dobre pomysły i myślą o sumach, które dla przeciętnego Polaka są wciąż astronomiczne.

To oni dają pracę, płacą największe podatki, nadają ton przyjęciom, podsuwają dobre pomysły i myślą o sumach, które dla przeciętnego Polaka są wciąż astronomiczne.

To do nich wyciąga się rękę po pomoc. To im się zazdrości. Najbogatsi.

Polska to taki dziwny kraj, gdzie wrogiem przedsiębiorcy nie jest konkurent, lecz urzędnik. Niektórzy z naszej listy podejrzewani są o to, że interesy robią dzięki przychylności państwa. Inni - wręcz przeciwnie, stali się wrogami numer jeden. Jedno ich łączy: Nasza lista to elitarne grono ludzi, którzy sukces wydarli „z gardła” ciężkiemu rynkowi, ciężkim czasom, ciężkiemu prawu, ciężkim politykom i równie ociężałym urzędnikom. To grono ludzi, którzy nie patrząc na to, że na świecie są może i grubsze ryby, postanowili udowodnić, że Polak potrafi. Bo sukces nie spada z nieba, pierwszego miliona nie wygrywa się w Totka, nie kradnie się z banku. To efekt pracy, talentu i... odrobiny szczęścia....

Na naszej liście wymieniliśmy tylko część z najbogatszych i najwięcej znaczących w gospodarce Wielkopolan. Bogactwo w Polsce jest względne. W Wielkopolsce wiele w interesach znaczą ludzie, którym wciąż jeszcze daleko do listy najbogatszych Polaków, a którzy już daleko odbiegają od przeciętności. Każda gmina czy powiat w Wielkopolsce ma takich ludzi. Być może powinniśmy stworzyć... pięćsetkę?

Leszek Duszyński - Konin

Współwłaściciel sieci sklepów Polo-Market, działających w całym kraju, sponsor licznych przedsięwzięć charytatywnych i kulturalnych, jeździ mercedesem.

Wojciech Fornalik - Wieszczyczyn

Defor Fornalika powstał w 1990 roku. Firma, która pierwotnie zajmowała się tylko produkcją okien
z belgijskich profili, dziś robi już wszystko, co jest związane z tak zwaną stolarką otworową i fasadową. Okna, fasada i szklany dach poznańskiej Ławicy to dzieło tej firmy.

Tadeusz Bartkowiak - Sieraków

Zakłady Mięsne „Bartek" Tadeusza Bartkowiaka istnieją od 1990 roku. W tym czasie mała, niespełna 30-osobowa firma, przeistoczyła się w liczący ponad 850 pracowników zakład produkcji wędlin, posiadający sieć 80 własnych sklepów firmowych. Firma ma także najnowocześniejszą w Polsce chłodnię i zakład ubojowy.

Waldemar Ciesiółka - Leszno

Firma zajmuje sie sprzedażą i serwisem aut toyota, VW, skoda. Zatrudnia 130 osób. Zamiłowania motoryzacyjne szefa firmy dostrzec można na stadionie żużlowym Unii Leszno. Jest zdeklarowanym fanem sportu żużlowego i sponsorem Unii. Przychód firmy na rok 2002 wyniósł 53.824.330 zł

Andrzej Cichowski - Poznań

Prawie 15 lat temu założył firmę Greenvita. Dziś nazywa się Terravita i jest jednym z największych producentów słodkości w Polsce. Ale Cichowski inwestuje w różne branże. Jest między innymi współwłaścicielem Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych.

Rodzina Dudów - Grąbkowo

Firma rodziny Dudów jest jedyną spółką giełdową na ziemi leszczyńskiej. Działalność firmy zajmującej się ubojem i rozbiorem mięsa zapoczątkował w roku 1990 Marek Duda. Dzisiaj firmie prezesuje jego córka, Bogna Duda-Jankowiak. Firma zadebiutowała na giełdzie 30 stycznia 2003, a po roku stała się 11 spośród 202 notowanych na giełdzie spółek. Nowoczesny zakład w Grąbkowie zatrudnia 450 osób. Uroczyste otwarcie firmy prowadził Tomasz Stockinger, a koncertu Katarzyny Skrzyneckiej wysłuchali wszyscy dostawcy firmy - zarówno prezesi firm, jak i okoliczni rolnicy. Zysk netto firmy w roku 2002 wyniósł 8.496.000 zł

Dariusz i Wiesław Ekiertowie - Piła

Właściciele Agencji Promocyjno-Handlowej Mini Max. Prowadzi działalność handlową, dystrybucyjną, zajmuje się także organizacją imprez zakładowych. Świadczy usługi gastronomiczno-hotelarskie, gdyż jest właścicielem Gościńca ,,Rębajło". Firma istnieje od 1990 roku. Zatrudnia 186 osób. Średnie obroty roczne przekraczają 100 milionów złotych. Firma działa na terenie województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Państwo Ekiertowie są bardzo związani ze swoją załogą. Nagradzają najlepszych oraz wspólnie bawią się na różnych uroczystościach i imprezach.

Szczepan Gawłowski - Poznań

Szef firmy Kreisel Technika Budowlana stworzył jej potęgę. Dostaje nagordy dla pracodawcy, biznesmena, lidera gospodarki, cenią go przedsiębiorcy, ale o nim samym cicho...

Henryk Borkowski - Wolsztyn

Fermy drobiu należące do Henryka i Igora Borkowskich to jeden
z największy w Polsce producentów drobiu i jaj.

Jerzy Cerba - Piła

W 1982 roku założył Wytwórnię Profili Budowlanych PVC ,,Profil". Obecnie jest to nowoczesna fabryka produkująca systemy kanalizacji wewnętrznej i zewnętrznej, ważne miejsce zajmuje także produkcja rynien. Firma prowadzi także handel materiałami budowlanymi. Zatrudnia 168 osób, a średnie obroty roczne kształtują się na poziomie 50 mln zł. Jerzy Cerba jest miłośnikiem koni. Jako jeden z pierwszych w regionie pilskim założył własną stajnię. Dzięki jego zabiegom w Pile oraz w Kaczorach organizowane są wielkie gale jeździeckie, do udziału w których ściągają zawodnicy z całej Polski.

Zbigniew Drzymała - Grodzisk Wlkp.

To wnuk ,,tego” Drzymały. Ponoć jego firma powstała dlatego, że Drzymała, sprzedając we Francji swoją starą rumuńską dacię, dostrzegł, że Francuzów bardziej od samochodu interesowały zagłówki własnej roboty.
A zaczeło się od małego, odziedziczonego po ojcu, rodzinnego zakładu rzemieślniczego... Potem były zagłówki, fotele. Najpierw montowane w swojskich maluchach. Dziś co najmniej 5 procent aut jeżdżących po Europie ma wyroby z Inter Groclin Auto - firmy Drzymały. W fabrykach w Polsce i na Ukrainie ta giełdowa spółka (Drzymała zachował nad nią kontrolę) produkuje dziś tapicerkę i fotele dla największych koncernów motoryzacyjnych. Stał się słynny dzięki piłce nożnej. Od kilku lat rządzi twardą ręką w piłkarskim Groclinie i coś z tej drużyny zaczyna się w końcu wyłaniać. Zespół rozgromili co prawda w pucharze UEFA Francuzi
z Bordeaux, ale to był pucharowy debiut Groclinu!

Zbigniew Dulewicz - Konin

Właściciel firmy Abiz, produkującej w Koninie meble biurowe. Ma ona także filie w innych miastach. Właściciel stajni i parkuru dla koni wierzchowych, wspiera Koniński Klub Jeździecki Sawanna. Jeździ mercedesem.

Waldemar Frąckowiak - Poznań

Szef i założyciel jednej z nielicznych dużych polskich firm konsultingowych: Frąckowiak i Wspólnicy - Konsulting. Jeden z nielicznych profesorów wśród biznesmenów, wciąż prowadzi zajęcia. Co prawda jego firmie, która od niedawna jest częścią większej grupy, daleko do tak zwanej wielkiej piątki międzynarodowego świata konsultingu, to jednak w Polsce ci wielcy doskonale wiedzą kim jest Frąckowiak.

Andrzej Głowacki - Poznań

Założyciel i prezes firmy Doradztwo Gospodarcze DGA. Bezpośredni konkurent Waldemara Frąckowiaka wprowadza właśnie swoją firmę na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. DGA od dawna zaangażowane w polską prywatyzację - specjalizowało się zwłaszcza w energetyce - chce teraz rozwinąć skrzydła w dziedzinach związanych z Unią Gospodarczą.

Zbigniew Hoffmann - Gniezno

Firma SAN-DAL jest wiodącym producentem podeszew obuwniczych na rynku polskim. Działalność produkcyjną rozpoczęła w 1994 roku. W 1996 roku zajęła się produkcją podeszew poliuretanowych. W 1998 nastąpiło przeniesienie oddziału produkcyjnego i magazynów do zespołu nowoczesnych hal położonych przy ul. Kolejowej. W podeszwach stosowane są surowce najlepszych firm posiadających międzynarodowe certyfikaty jakości ISO 9000. SAN-DAL rozpoczął starania o uzyskanie norm jakościowych ISO 9001. W 2001 firma uruchomiła nowoczesna 80-stanowiskową nalewarkę do podeszew PU. Odbiorcami wyrobów są znane firmy obuwnicze z całej Polski oraz z Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Litwy.

Piotr Kalemba - Grodzisk Wlkp.

Fransław, firma Piotra alemby, specjalizuje się budową dróg i autostrad, choć jedną z jej specjalizacji są także... wały przeciwpowodziowe. Zlokalizowana jest w miejscowości nieopodal Grodziska Wlkp. Z daleka widać już olbrzymi park maszynowy firmy ,,Fransław’’. Na zapleczu siedziby firmy stoi kilkadziesiąt olbrzymmich ciężarówek tzw. krazów.

Jan Klauza - Pleszew

Z wykształcenia inżynier ochrony środowiska, właściciel firmy ,,Ogrobud" w Pleszewie, która specjalizuje się w profesjonalnym przesadzaniu i sadzeniu drzew dużych oraz renowacją zabytkowych parków. W swojej firmie zatrudnia około 150 pracowników. Jest właścicielem jedynego w kraju Muzeum Bractw Kurkowych, dworku w Słupi oraz pałacu w Witaszycach. Do niego należy największa w Polsce kolekcja rododendronów i azalii. Hobby: strzelectwo, myślistwo i podróże zagraniczne.

Jan i Grażyna Kulczyk - Poznań

O doktorze Kulczyku głośno w Polsce, a o jego żonie Grażynie - w Poznaniu. Obydwoje są najbogatszymi ludźmi w Polsce. Ich majątek, który od kilku lat lokuje ich na pierwszym miejscu najbogatszej listy Polaków, jest większy niż najbogatszych zajmujących kolejne 6 miejsc w rankingu. Kulczyk brał udział w większości największych polskich prywatyzacji. Dziś ma udziały nie tylko w Kompanii Piwowarskiej, ale również Telekomunikacji Polskiej i Orlenie, stara się o grupę eneregtcyzną G8.
Grażyna Kulczyk, zwana „Panią na Browarze" rządzi najnowszym poznańskim centrum handlowym - choć oficjalna nazwa Starego Browaru nie ogranicza go do roli wyłącznie handlowej. Majątek państwa Kulczyków ocenia się na ponad 12 miliardów złotych.
Po serii publikacji opisujących karierę Jana Kulczyka oraz zabiegi polityków związane z jego osobą, najbogatszy Polak zastanawiał się, czy jest w Poznaniu mile widziany. Teraz od roku upatruje się w nim zbawcy dla piłkarskiego Lecha. Bez firm Kulczyka w Poznaniu nie odbywają się żadne większe imprezy.

Roman Nowak - Poznań

Właściciel firmy „Dr Roman Nowak Nieruchomości". Wiceprezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej, prezes Wielkopolskiego Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Nieruchomości. Właściciel i współwłaściciel wielu poznańskich kamienic, ma udziały w gruntach inwestycyjnych w Poznaniu i nie tylko. Specjalizuje się w odzyskiwaniu nieruchomości w imieniu wywłaszczonych właścicieli, często je od nich nabywając. Działa też na rynkach kapitałowych, zajmuje się doradztwem gospodarczym, pomaga w pozyskiwaniu funduszy, procesach inwestycyjnych.

Aleksandra Hildebrand - Opalenica

Zakład Produkcji Cukierniczej Hildebrand z Opalenicy działa na wielkopolskim rynku od ponad 20 lat. To rodzinna firma prowadzona przez Aleksnadrę Hildebrand jej syna Michała i zięcia - Macieja Cieślewicza. Udziałowcami w przedsiębiorstwie są również córki pani Aleksandry Magdalena oraz Justyna.
Firma zatrudnia ok. 170 pracowników oraz 30 przedstawicieli handlowych. Jej miesięczne obroty to średnio 2 miliony złotych.

Jan Kawalec - Koło

Jan Kawalec jest właścicielem firmy produkującej fajans oraz położonego w centrum miasta kompleksu handlowego Euro-Koło, hotelu, a także pokaźnej posiadłości z rezydencją.

Ryszard Koprowski - Konin

Były koniński rajca, twórca Centrunm Medycznego Zdrowie, porezes Klubu Bokserskiego Zagłebie Konin, jego sponsor. Jeździ BMW.

Gabriela i Grzegorz Kośmider - Krotoszyn

Firma należąca do Gabrieli i Grzegorza Kośmidrów - pełna nazwa - GABI PLAST PPH G.G. Kośmider istnieje już blisko 20 lat. Zajmuje się produkcją i hurtem opakowań. Zatrudnia 25 osób, ale swą działalność opiera na współpracy z bardzo szeroką siecią innych podmiotów. Roczny przychód wynosi 26 milionów złotych. Grzegorz Kośmider twierdzi, że niektórzy wytykają mu, że nie jeździ najnowszym samochodem. Szczyci się natomiast tym, że rocznie dostaje setkę dyplomów i podziękowań od organizacji, którym pomógł. Na co wydaje jeszcze pieniądze? Miedzy innymi na podróże, a także na swoją pasję - karaoke. Ma w domu zestaw do tej zabawy. Interesuje się bowiem elektroniką i muzyką (łączy te pasje). Był niegdyś kiedyś członkiem popularnych w Krotoszynie zespołów muzycznych.

Jan Ludwiczak - Śrem

Specjalista od przetwórstwa i właściciel firmy Agro-Handel ma dwa zakłady produkcyjne, specjalizuje się w przetwarzaniu mięsa. Według branżowego tygodnika BOSS ROLNICTWO firma w 2001 roku znalazła się na 6 miejscu wśród najlepszych firm mięsnych w kraju, a na 8 - wśród firm mięsnych o największej wartości eksportu.

Krzysztof Niezgoda - Poznań

Właściciel Poznańskiej Grupy Kapitałowej stał się sławny, gdy oskarżono go o działalność na szkodę własnej spółki. Uniewinniony biznesmen nadal jest - osobiście lub pośrednio - właścicielem Fabryki Lin i Drutu Drumet, Fabryki Dywanów Agnella, sieci kantorów i fabryki porcelany. Jego majątek ocenia się na blisko miliard złotych

Bogdan Kaczmarek i Wiesław Kostera - Kalisz

Współwłaściciele zatrudniającej ponad 200 osób firmy ,,Big Star'' zajmującej się produkcją modnej odzieży dżinsowej. Swoje produkty firma sprzedaje we własnej sieci sklepówna terenie całego kraju. Według Businessman Magazine na koniec 2002 roku wartość firmy wynosiła 25 mln zł.
Obaj posiadają po dwa mercedesy: limuzyny (S500) i sportowe (S55AMG)

Werner Kenkel z rodziną - Krzycko Małe

Firma Wernera Kenkela zajmuje sie produkcją tektury falistej i opakowań. Zatrudnia 330 osób. W tym roku obchodzić będzie 25-lecie powstania. Właściciel znany jest w regionie z działalności na rzecz najuboższych, głównie potrzebujących pomocy dzieci. Przychód w 2002 roku wyniósł 124.966.894 zł.

Paweł Krowicki i Jerzy Koszarny - Ostrzeszów

Współwłaściciele ,,Profi'' Sp. zo.o - Wielkopolskiej Wytwórni Żywności, Paweł Krowicki jest współwłaścicielem restauracji ,,Dworek" w Ostrzeszowie, Jerzy Koszarny - dyrektorem ds. Inwestycji i Utrzymania Ruchu w Profi. Firma zatrudnia ponad 200 osób.

Wojciech Kruk - Poznań

Były senator, prezydent rozrastającej się Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i naszego samorządu gospodarczego. Już nie właściciel - a przynajmniej nie wyłączny właściciel firmy jubilerskiej W. Kruk. Gdy przed laty podjął decyzję o wpuszczeniu do firmy obcego kapitału mało kto spodziewał się, że z małej, choć znanej, firmy W. Kruk stanie się giełdową spółką, zajmującą się nie tylko jubilerstwem.

Wojciech Mróz z rodziną - Borek Wlkp.

Wojciech Mróz to biznesmen uniwersalny. Należące do niego zakłady Przetwórstwa Mięsnego MRÓZ w Borku Wlkp. istnieją od 1992 roku. Klasyfikowane na czwartym miejscu w kraju. Firma posiada także gospodarstwo o powierzchni 1,5 tys. ha. Auto-MRÓZ to uruchomiony w 1999 roku salon samochodowy sprzedający Fiaty. Równie znana istniejąca od 1996 roku zawodowa Grupa Kolarska MRÓZ Sportowa Spółka Akcyjna. Beton MRÓZ - Zakład Produkcji Wyrobów Betonowych to jeszcze inna inwestycja. Istnieje od 1997 roku i zintegrowany jest z ZPM MRÓZ.

Tadeusz Nowicki - Nowy Tomyśl

Atlas Meble Kuchenne Tadeusza Nowickiego z Nowego Tomyśla to jedna z największych w Polsce firm produkujących meble kuchenne.

Tadeusz Marciniak - Konin

Koniński przedsiębiorca budowlany właściciel firmy MAR-BUD. Zbudował w regionie wiele obiektów. Między innymi biurowiec Telefonów Środkowo-Zachodnich, nową siedzibę Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Koninie. Jeździ kilkuletnim mercedesem.

Jerzy Pacholski - Przykona

Współwłaściciel firmy ,,PEKTUR", w Olszówce pod Turkiem, właściciel firmy transportowej Poltrans. Znany filantrop i sponsor. Jeździ mercedesem.

Zenon Sroczyński - Kalisz

Właściciel, wraz z żoną, firmy ,,Hellena", zajmującej się produkcją napojów. Zasłynął wybudowaniem domu z 26 mieszkaniami, które rozdał za symboliczną złotówkę najbardziej potrzebującym rodzinom. Dom kosztował 2,5 mln zł. Prawie tyle samo kosztuje luksusowy mercedes maybach - limuzyna, którą jeździ Sroczyński. Ponoć w Polsce takim autem jeżdżą jeszcze dwie osoby.

Ryszard Szulc - Poznań

Współwłaściciel firmy developerskiej Ataner, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym. Ataner ma opinię firmy solidnej i najbardziej wśród klientów wiarygodnej. Mieszkania oddawane przez Atanera sprzedawane są niemal na pniu, często jeszcze zanim zacznie się budowa.

Józef Szeląg - Ostrów Wlkp.

Właściciel ,,Malfarbu’’ zatrudnia ponad 100 osób. Eksportuje głównie na Europę Wschodnią, a importuje - z Niemiec, Austrii i Finlandii. Zwycięzca plebiscytu na Ostrowianina Roku 2001 jeździ 4-letnim mercedesem.

Dariusz Wechta - Poznań

Zrobił majątek na handlu stalą. Ma opinię jednego z najbogatszych, ale i najbardziej tajemniczych biznesmenów w Poznaniu. Nie lubi rozgłosu. Kupuje grunty w najbardziej atrakcyjnych miejscach. Kilka lat temu wygrał licytację na działki opodal hotelu „Merkury" płacąc ponad 10 mln zł. Stanie tam hotel. Nabył grunt przy dyrekcji PKP, postawił efektowny gmach vis a vis „Kupca Poznańskiego", zaczyna budowę domów mieszkalnych nad Wartą, w pobliżu byłego portu. Przygotowuje duże inwestycje w kilku innych miejscach.

Zbigniew Witkowski - Konin

Agresywny marketing, obniżki cenowe, promocje, wyprzedaże. Witkowski, współwłaściciel jednej z największych w Polsce sieci sklepów ze sprzętem RTV-AGD Domator-Avans, świetnie radzi sobie z konkurencją.

Krzysztof Olszewski - Poznań

Współwłaściciel firmy Solaris Bus&Coach produkującej autobusy w podpoznańskim Bolechowie. W Niemczech pracował w firmie Neoplan na różnych stanowiskach, aż do dyrektora fabryki w Berlinie. Wygranie przetargu na dostawę autobusów dla Poznania spowodowało otwarcie fabryki pod Poznaniem. Od 2001 r. jest ona niezależna od Neoplana. Roczny obrót 263,5 mln zł. Część udziałów,
z opcją odsprzedania K. Olszewskiemu, ma Kredytbank.

Marian Rzeźnik - Września

Marian Rzeźnik, szef i twórca firmy CENOS to dziś największy w Polsce importer... ryżu. Jest jednocześnie pierwszą polską firmą, która uruchomiła produkcję płatków kukurydzianych. Firma zatrudnia około 230 pracowników. Do Rzeźnika należy kompleks Świat Wodny Cenos i Niepubliczny Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej SPECIMED.

Andrzej Szeszycki - PHUP „Sklep Polski"

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Produkcyjne Szeszycki w Gnieźnie należy do Andrzeja Szeszyckiego. Funkcjonuje od 11 lat, od początku - w branży spożywczej. Jest dystrybutorem towarów ponad trzydziestu dużych producentów, z którymi współpracujemy już bardzo długo. Obsługuje wielu klientów - detalistów, punkty gastronomiczne, ośrodki wczasowe, a także kilkanaście sieci typu PSS Społem czy GS.

Andrzej i Wojciech Smorawiński - Poznań

BMW to Smorawiński. Firmę, która dziś jest reprezentantem BMW na polskę założył Adam Smorawiński - ojciec Andrzeja i Wojciecha, wcześniej kierowca fabryczny BMW. Trzej panowie S. jednak zajmowali się już wcześniej... szyciem odzieży dżinsowej.

Henryk Stokłosa - Piła

Właściciel Zakładu Rolniczo-Przemysłowego ,,Farmutil’’ HS w Śmiłowie i całego kompleksu powiązanych firm. Należy do czołówki najbogatszych Polaków, roczne przychody jego firm przekroczyły już poziom 500 milionów złotych.
Henryk Stokłosa ma 55 lat, od 1989 roku zasiada w Senacie, jako senator niezależny. Ma dwóch synów. Jego pasją jest łowiectwo. W domu ma okazały zbiór trofeów - niedźwiedzi, lwów, tygrysów, słoni.

Jedrzej Tomczak z rodziną - Leszno

Firma Peamco należąca do Tomczaków zajmuje się handlem materiałami budowlanymi, zatrudnia ok. 150 osób. Firma ma kilka oddziałów w Polsce. Od trzech lat w Lesznie funkcjonuje też restauracja ,,Cuda na kiju''. Jędrzej Tomczak znany jest z zamiłowań muzycznych. Gra na gitarze.

Piotr Voelkel - Poznań

Gdzie go nie ma... Szef Vox Industrie i całej grupy Vox, członek kilku rad nadzorczych (między innymi DGA). Inicjator powstania w poznaniu artystycznych ławek. Prowadzi interesy szeroko i z rozmachem. Mimo to nie figuruje na listach najbogatszych.

Wojciech Pluta-Plutowski - Konin

Znany koniński biznesmen, właściciel i wydawca tygodnika ,,Przegląd Koniński". Jest właścicielem firmy Konimpex, prowadzącej szeroką działalność - od obrotu towarami i materiałami na rynku krajowym jak i zagranicznym. Konimpex-Auto to liczący się sprzedawca samochodów marki Fiat. Znany jest także z filantropii. Wspiera Olimpiady Specjalne.

Jacek Rutkowski

Biznes i poezja w jednym. Rutkowski, kontrolujący jedną z największych polskich firm w branży AGD - Amicę Wronki. Ale wcześnie był autorem tekstów piosenek studenckich. Amica rośnie w siłę, kupuje zakłady i może się pochwalić świetną drużyną piłkarską. Rutkowski na stałe mieszka w Niemczech.

Włodzimierz Szkudlarek - Gniezno

LNB Poland zajmuje się produkcją pasz i komponentów paszowych. W latach 1993-1994 firma prowadzi import całości produktów. Całkowita produkcja w Polsce ma miejsce od końca 1997 r., a rok później firma zajmuje się również eksportem. W 1999 r. powstaje nowa siedziba w Kiszkowie koło Gniezna - najnowocześniejsza wytwórnia premiksów w kraju wraz z kompleksem biurowym. W 2000 r. firma wdrożyła system zarządzania jakością w zakresie projektowania technologii, produkcji i sprzedaży premiksów oraz koncentratów i dodatków paszowych - ISO 9001. Dwa lata później zostaje uruchomiona druga, nowa linia produkcyjna, a w 2003 r. - linia do melasowania

Romuald Szperliński - Poznań

Introl SA - ta nazwa mniej mówi niż samo nazwisko Szperliński. Właściel firmy zajmującej się między innymi etykietami samoprzylepnymi, znany jest chyba większości wielkopolskich biznesmenów, bo od lat szefuje Wielkopolskiemu Klubowi Kapitału.

Mariusz Świtalski - Poznań

Przykład, że nie dyplomy a smykałka do interesów dają sukces. Był założycielem Elektromisu, a dziś realizuje wizję Żabki Polskiej - ponoć jego jest celem, aby sklepy Żabki były na każdej ulicy. Z trwającego 8 lat procesu dotyczącego nielegalnego obrotu w Elektromisie wyszedł obronną ręką. w jego rękach znajduje się kilka spółek, których obroty dwa lata temu szacowano na 700 milionów złotych.

Rodzina Woźniaków - Żylice

Należace do rodziny fermy produkują od 2,2 do 2,5 mln jaj dziennie. 30-40 proc. produkcji kierowana jest do Francji i Holandii. Obecnie fermy posiadają 4 zakłady. To największa z polskich firm produkujących jaja i dowożących je do sklepów własnym transportem. Zatrudnia 513 osób. Od 5 lat ,,Gazeta Poznańska’’ wspólnie z firmą Woźniak organizuje konkurs wielkanocny o ,,Kopę Jaj''. Przychód w roku 2002 wyniósł 146.714.437 zł, zysk netto 640.998 zł.

Jerzy Zmyślony - Piła

Jest jedynym w północnej Wielkopolsce przedstawicielem Rafinerii Gdańskiej i PKN ,,Orlen’’. Posiada stacje benzynowe w Pile, Wałczu, Wągrowcu, Wyrzysku i Mirosławcu. Za tajemnicę swojego sukcesu właściciel firmy, której obroty przekraczają rocznie ponad 100 milionów złortych, uważa rzetelność. Nie boi się konkurencji. Na sukces jego firmy pracuje 60 pracowników.

Jak zostać milionerem?

Rozmowa z Henrykiem Judkowiakiem,
dyrektorem Wielkopolskiego Klubu Kapitału.

Ilu w Wielkopolsce jest milionerów?

Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno więcej niż w innych regionach, gorzej od naszego rozwiniętych, ale pewnie mniej niż w Warszawie, która nam pod tym względem ucieka.

Dlaczego o najbogatszych Polakach, również najbogatszych Wielkopolanach, mówi się z zawiścią? W Polsce krąży powiedzenie: pierwszy milion trzeba ukraść...

Tak, kiedyś mówił tak pewien biznesmen, ale zmienił zdanie... Poprzedni prezes Najwyższej Izby Kontroli mówił, że kiedyś w Polsce problemem było, kiedy pracownik ukradł z zakładu belę materiału, teraz problem pojawia się kiedy ktoś uk- radnie zakład... Coś w tym jest. Margines biznesu rzutuje, niestety, na całe środowisko. Tyle było już w Polsce afer i wciąż zdarzają się przedsiębiorcy, którzy chcą się dorobić nieuczciwie.

No to może czas wytłumaczyć Polakom, że najbogatsi są potrzebni, bo są lokomotywami gospodarki!

Ale to już widać! Biznesmeni coraz częściej pokazują w organizacjach, które tworzą, jak powinien wyglądać biznes, gospodarka.

No to jak zostać biznesmenem? Bogatym biznesmenem?

Trzeba celu i wytrwałości w dążeniu do niego. Trzeba pracowitości. Ja widzę, ile ci ludzie poświęcają swojej pracy: kilkanaście godzin dziennie, przez 7 dni w tygodniu. Trzeba też trochę smykałki i... węża w kieszeni. Proszę nie odebrać mnie źle: coraz więcej biznesmenów angażuje się w akcje charytatywne, pomaga ludziom. Ale pieniądze trzeba wydawać umiejętnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto