Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno - Trwa budowa woliery dla ptactwa

Daniel Andruszkiewicz
Trwa budowa woliery dla ptactwa, jeszcze w grudniu przeniesione do niej zostaną zwierzęta ze starych klatek
Trwa budowa woliery dla ptactwa, jeszcze w grudniu przeniesione do niej zostaną zwierzęta ze starych klatek FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ
Zalegający w parku 1000-lecia śnieg i minusowe temperatury nie przeszkadzają robotnikom w budowie woliery dla ptaków. Jeszcze w tym roku zwierzęta trafią więc do nowych klatek. To z jednej strony etap modernizacji leszczyńskiego zwierzyńca, a z drugiej konieczność dostosowania go do zaleceń wynikających z kilku kontroli inspektorów ochrony środowiska.

Nowa woliera dla ptaków jest budowana w miejscu dawnego amfiteatru, w sąsiedztwie placu zabaw. Ma kosztować równo 228 tysięcy złotych. Za te pieniądze stanie tam drewniany szkielet powleczony polietylenową siatką. Projektanci zadbali o to, by mieszkańcy mogli z bliska obserwować kaczki, bażanty, kury i pawie, bo pomiędzy klatki ma prowadzić specjalny podest.

– Z powodu pogody prace nieco się wydłużyły, ale zakończą się jeszcze w tym roku – zapewnia Joanna Nowacka, dyrektorka Miejskiego Zakładu Zieleni w Lesznie.
Do końca grudnia, w ramach tej samej inwestycji rozebrane zostaną stare klatki, które stoją od strony ulicy 17 Stycznia. Ptactwo zostanie więc przeniesione w spokojniejsze i cichsze rejony Parku 1000-lecia. Trafią tam również pozostałe zwierzęta. W przyszłym roku znikną wybiegi kucy, koni, osłów i dzików, dla których przygotowane zostaną zagrody na terenie dawnego miasteczka ruchu drogowego. Powstanie też ścieżka edukacyjna. To zmiany konieczne. Wynikają nie tyle z samego programu rewitalizacji, ale także z zaleceń pokontrolnych poznańskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

– Wywiązaliśmy się ze wszystkich zaleceń. W terminie złożyliśmy także koncepcję dalszego funkcjonowania zoo. Działamy zgodnie z przepisami – tłumaczy Eugeniusz Karpiński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Leszna.

Zalecenia mówiły także o poprawie warunków niedźwiedzi. Miasto nie zamierza jednak budować im nowego wybiegu, którego koszt jest zbyt duży. Władze zgodziły się więc je oddać. W przeszklonym wybiegu wyposażonym w basen, który zajmują obecnie niedźwiedzie, już w przyszłym roku może zamieszkać szop pracz.

Wiosną niedźwiedzie opuszczą zoo

Dwa niedźwiedzie trafią prawdopodobnie do niemieckiej fundacji, która zapewni im lepsze warunki, niż teraz mają w Lesznie.
W przeniesienie Basi i Kasi zaangażowało się dwoje zoologów z Uniwersytetu Wrocławskiego, Agnieszka Sergiel oraz Robert Maślak. Nawiązali współpracę z niemiecką fundacją, która zgodziła się przygarnąć zwierzęta. Wstępna umowa miała zostać podpisana w październiku tego roku, ale przedstawiciele fundacji jeszcze nie zgłosili się do władz miasta. Zwłoka wynika zapewne z faktu, że organizacja musi najpierw zapewnić odpowiednie warunki dla niedźwiedzic. Wiąże się to z modernizacją wybiegów. Do przeprowadzki Basi i Kasi dojdzie zapewne już wiosną.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto