Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Miały być nowe firmy i miejsca pracy, a jest pole

Daniel Andruszkiewicz
Miasto z własnej kasy wydaje miliony na budowę infrastruktury w strefie inwestycyjnej
Miasto z własnej kasy wydaje miliony na budowę infrastruktury w strefie inwestycyjnej FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ
Zgodnie z zapowiedziami władz, atrakcyjne tereny położone w południowo-wschodniej części miasta, miały w ostatnich latach przyciągnąć do Leszna wielu inwestorów i generować milionowe zyski. Jednak do tej pory w Strefie Inwestycyjnej I.D.E.A. oraz podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie sprzedano nawet skrawka ziemi, na której przedsiębiorcy mieli budować wielkie fabryki i zatrudniać tysiące mieszkańców.

Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstała w 2007 roku na 10 hektarach dawnych pól irygacyjnych i jest częścią Strefy Inwestycyjnej I.D.E.A. Zarządza nią formalnie spółka „Invest-Park”. Jednak to na leszczyńskim samorządzie spoczywa główny ciężar poszukiwania inwestorów. Przez niespełna cztery lata funkcjonowania strefy nie udało się pozyskać ani jednego. Zapowiedzi przedstawicieli spółki oraz władz były zupełnie inne. Dziś miało tam wprost roić się od fabryk i firm, które miały stworzyć ponad 500 miejsc pracy i odprowadzać do kasy miasta podatki w wysokości trzech milionów złotych rocznie.

– Ta sytuacja wynika z tego, że strefa nie była do tej pory uzbrojona. Przedsiębiorcy nie chcieli tam inwestować – wyjaśnia prezydent Tomasz Malepszy.
Między innymi dlatego samorząd zdecydował się z własnego budżetu sfinansować szereg inwestycji, które mają zachęcić inwestorów. Kończy się właśnie budowa ulicy Geodetów ( połączy strefę bezpośrednio z krajową piątką), a w planach jest remont ulicy Usługowej, dzięki czemu doprowadzone zostaną tam wszelkie media. W grudniu ubiegłego roku w strefie I.D.E.A. rozpoczęła się także budowa inkubatora przedsiębiorczości, który ma pomóc młodym przedsiębiorcom w prowadzeniu własnych firm. Łącznie miasto wyda na to prawie 20 milionów złotych, co zdaniem centroprawicy i tak nie wpłynie na poprawę sytuacji.

– Nie jesteśmy przeciwni powstaniu inkubatora, ale z pewnością przyjrzymy się kosztom inwestycji, bo zasadność wydania 13 milionów złotych budzi nasze wątpliwości – twierdzi Barbara Mroczkowska, przewodnicząca klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

Prezydent przekonuje, że do magistratu zgłasza się coraz więcej zainteresowanych przedsiębiorców, którzy tylko czekają na zakończenie inwestycji. Kilka tygodni temu ponad hektar ziemi za blisko milion złotych kupiła w strefie firma Ensinger Polska. Nie będzie tam jednak niczego produkować. Planuje otworzyć magazyny i biura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto